Výchozí bod

barevný, sci-fi, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:2,39, 2-D, Dolby Atmos/Datasat/SDDS, dlouhý – 106 min.

Původní název: I Origins. Země původu: USA. Výrobce: Verisimilitude, Wework Studios. Ve spolupráci s Bersin Pictures, Penny Jane Films. Pro Fox Searchlight Pictures. Rok výroby: 2014. Premiéra: 25.9.2014. Monopol: CinemArt (do 25.3.2016). Mluveno: anglicky, hindsky (české titulky). – Všechno, co jsme věděli o světě, se může změnit. Jediným mrknutím oka.

AUTOŘI: Scénář: Mike Cahill. Režie: Mike Cahill. Kamera: Markus Förderer. Hudba: Will Bates, Phil Mossman. Hudební supervize: Joe Rudge. Různé skladby a písně. Výprava: Tania Bÿlaniová. Kostýmy: Megan Grayová. Střih: Mike Cahill. Zvuk: (design) Steve Boeddeker; Kyle Porter. Masky a účesy: Jennifer Flemingová. Vizuální efekty: (poradce) Mark Russell; Harbor Picture Company. Dodatečné vizuální efekty: The Artery VFX. Koordinátor kaskadérů: Brian Smyj. Výkonní producenti: Adam Neumann, Rebekah Paltrow Neumannová, Bonnie Timmermannová, Adam S. Bersin, Jayne Hongová, Tyler Brodie, Burton Gray, Michael Pitt. Producenti: Mike Cahill, Hunter Gray, Alex Orlovsky. Koproducenti: Becky Glupczynská, Phaedon Papadopoulos. České titulky: neuvedeny.

HERCI: Michael Pitt (Ian), Brit Marlingová (Karen), Astrid Bergès-Frisbeyová (Sofi), Steven Yeun (Kenny), Archie Panjabiová (Priya Varmaová), Cara Seymourová (dr. Simmonsová), Venida Evansová (Margaret Dairyová), William Mapother (Darryl Mackenzie), Kashish (Salomina).

Druhý celovečerní snímek amerického scenáristy a režiséra Mikea Cahilla Výchozí bod rozvíjí obvyklé téma střetu racionálního a iracionálního, vědy a spirituality, reálného a nadreálného. – Molekulární vědec Ian Gray, který se zabývá evolucí oka, vypráví svůj zvláštní příběh. Seznámí se s tajuplnou cizinkou Sofi a prožije s ní vášnivou lásku. Těsně před svatbou však milenka přijde o život při havárii výtahu, ve chvíli, kdy Ian s kolegyní Karen dosáhnou převratného objevu. Po sedmi letech jsou Ray a Karen manželé, jimž se narodí synek Tobias. Muž však stále nemůže zapomenout na Sofi, která na rozdíl od něj věřila v iracionální síly. Shodou okolností zjistí, že v databázi očí jsou stejné oči, jako měla Sofi, což odporuje všem vědeckým poznatkům, neboť oči jsou stejně jedinečné jako otisky prstů. S podporou Karen odjede do Indie a s pomocí ředitelky nadace Pryiy Varmaové po dlouhém hledání najde dívku Salominu, která kromě shody očí vykazuje i další nevysvětlitelná spříznění s mrtvou Sofi. Nejpřesvědčivější důkaz vědec dostane, když děvčátko odmítne nastoupit do výtahu. Pochopí, že ne vše na světě lze vysvětlit pomocí vědy. – (Po závěrečných titulcích.) Představitelka státní instituce dr. Simmonsová vydá pokyn ke skenování očí slavných lidí, aby se s pomocí databáze daly objevit další případné shody, jež by bylo možné různě využít. – Snímek, který zahajoval MFF v Karlových Varech 2014, vychází z některých reálných výzkumů a faktů (např. právě v Indii existuje obří databáze očí a provádí se tam průběžné skenování, jež slouží jako základní nástroj pro identifikaci obyvatel).       -tbk-

MIKE CAHILL (nar. 5.7.1979, New Haven, Connecticut) vystudoval ekonomii na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu (2001), kde se sblížil s herečkou Brit Marlingovou. Od dětství se zabýval amatérským natáčením. Už za studií začal pracovat pro National Geographic Television and Film jako produkční, střihač a kameraman na přírodopisných filmech o mořském životě. Později s Marlingovou natočili dokument Boxeři a baletky. Působil jako střihač u tří dokumentů a v celovečerním hraném filmu debutoval romantickou sci-fi o paralelní planetě Jiná Země, oceněnou mj. Zvláštní cenou poroty a Cenou Alfreda P. Sloana na MFF Sundance 2011 a nominovanou na ceny ISA za nejlepší první film a nejlepší první scénář. Byl hostem na MFF v Karlových Varech 2014, kde jeho další snímek Výchozí bod, oceněný opět Cenou Alfreda P. Sloana na Sundance 2014, zahajoval festival. Nesmíme ho zaměňovat s tvůrcem téhož jména (Michael Anthony Cahill), který režíroval snímek King of California (2007, Král Kalifornie – V) s Michaelem Douglasem. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) dokument o současných vztazích mezi Spojenými státy a Kubou, ilustrovaný osudy dvou párů sportovců a tanečnic z Kuby a z Miami, Boxers and Ballerinas (2004, Boxeři a baletky; spol. sc., spol. režie, spol. kam., spol. střih Brit Marlingová), psychologické drama s prvky sci-fi o dívce, která v den objevení planety podobné Zemi způsobí rodinnou tragédii mladému skladateli, s nímž se po odpykání trestu znovu setká, Another Earth (2011, Jiná Země; + spol. sc., kam., střih, spol. prod.), další sci-fi o molekulárním biologovi, zkoumajícím evoluci oka, který si na základě vlastní mysteriózní zkušenosti musí přiznat, že ne vše v životě lze vysvětlit a pochopit pomocí vědy, Výchozí bod (2014, I Origins; + sc., střih, spol. prod.). -tbk-