Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

barevný, komedie, dobrodružný, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 114 min.

Původní název: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann. Země původu: Švédsko. Výrobce: Nice FLX Pictures Koprodukce: Buena Vista International Sweden, Film i Väst, Nordsvensk Filmunderhållning, TV 4. Rok výroby: 2013. Premiéra: 15.5.2014. Monopol: Bioscop. Mluveno: švédsky, rusky, španělsky, anglicky (české titulky). – Film podle knižního bestselleru.

AUTOŘI: Námět: Jonas Jonasson – román (2009, česky naposledy nakladatelství Panteon, Mladá Boleslav 2014). Scénář: Felix Herngren, Hans Ingemansson. Režie: Felix Herngren. Kamera: Göran Hallberg. Hudba: Matti Bye. Různé skladby a písně. Výprava: Mikael Varhelyi. Kostýmy: Madeleine Kihlbom Thorová. Střih: Henrik Källberg. Zvuk: (design) Mattias Eklund. Masky: Eva von Bahrová, Love Larson. Zvláštní efekty: (koordinátor) Ferenc Deák. Pyrotechniceké efekty: (supervize) Gyula Krasnyánszky. Koordinátoři kaskadérů: Gábor Piroch, Kimmo Rajala, Gáspár Szabó. Výkonní producenti: Joni Sighvatsson, Thomas Hedberg, Pontus Edgren, Maria Dahlinová. Producenti: Henrik Jansson Schweizer, Malte Forssell, Patrick Nebout, Felix Herngren. Koproducenti: Eric Broberg, Jessika Asková. České titulky: Zbyněk Černík.

HERCI: Robert Gustafsson (Allan Karlsson), Iwar Wiklander (Julius), David Wiberg (Benny), Mia Skäringerová (Gunilla), Alan Ford (Pim), Jens Hultén (Štika), Ralph Carlsson (komisař Aronsson), Sven Lönn (Kýbl), Simon Säppenen (Šroub), Bianca Cruzeiroová (Caracas), David Shackleton (Herbert Einstein), Georg Nikoloff (Popov), Manuel Dubra (Esteban), Sergej Merkusjev (Oleg).

CENY: Oscar: (nominace) nejlepší masky a účesy (Love Larson, Eva von Bahrová).

Stejnojmenná adaptace úspěšné prvotiny Jonase Jonassona Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je samostatným celovečerním režijním debutem ve Švédsku velmi populárního herce a televizního režiséra Felixe Herngrena a údajně také nejdražším švédským filmem. – Stařík Allan Karlsson zmizí z domova seniorů, právě když se tu chystá oslava jeho stých narozenin. Na nedaleké zastávce s sebou vezme do autobusu kufr, který měl pohlídat neurvalému mladíkovi. Když vyjde najevo, že zavazadlo obsahuje 50 milionů švédských korun, mužův útěk se změní v další dobrodružství jeho života, na němž pozná nové přátele (neméně svérázného Juliuse, nesmělého věčného studenta Bennyho, baculatou venkovanku Gunillu a její slonici Soňu) a během nějž vzpomíná na svou minulost. O politiku se sice nikdy nezajímal, ale jako výjimečný expert na výbušniny se často zapletl do historických událostí minulého století a seznámil se se světovými vůdci včetně generála Franca nebo generalissima Stalina. Allan s kamarády musejí prchat před přitroublými zločinci i před líným policejním komisařem. – Tvůrci téměř polopaticky převedli předlohu na plátno, ale přenést humorné, bizarní a absurdní situace, opírající se o vypointovaný textový slovní humor, se jim příliš nepodařilo. I tak je snímek příjemnou, zábavnou podívanou hlavně pro diváky, kteří bestseller, jehož se jen u nás prodalo víc než padesát tisíc výtisků, nečetli. Role stoletého Allana byla výzvou pro švédského komika Roberta Gustafssona (nar. 1964). -kat-

FELIX HERNGREN (vl. jm. Felix Tobias Herngren, nar. 4.2.1967, Stockholm) je bratrem režiséra a scenáristy Månse Herngrena (nar. 1965) a novinářky, spisovatelky a TV producentky Moy Herngrenové (nar. 1969). Začínal jako komediální herec, který na sebe upozornil postavou jednoho z protagonistů v komediálním sportovním seriálu o čtyřech velmi neúspěšných tenistech S*M*A*S*H (1990), kde měl za partnera bratra, který se na projektu podílel ještě jako jeden ze scenáristů a režisérů. Stal se oblíbeným komikem a účinkoval ve filmech i v TV seriálech či zábavných pořadech, mj. Pentagon (1997), Fångarna på fortet (2003, Pevnost Boyard), Pangbulle (2001), BingoLotto (2002), Hjälp! (2009, Pomoc!). Veselohernímu žánru zůstává věrný i jako scenárista, režisér a producent. Všechny obory dohromady včetně hlavní role si vyzkoušel u seriálu Solsidan (2010-2013, Sluneční strana). Dále režíroval některé díly komediálního programu Sverige dansar och ler (2007, Švédsko tančí a směje se) a seriálu Torpederna (2014, Torpéda) a na dvou epizodách seriálu Beck (1997, Inspektor Beck) se podílel jako střihač. Uznání si vydobyl i jako tvůrce reklamních spotů (v roce 2001 ho The Gunn Report zařadil mezi pět nejlepších režisérů spotů na světě). Autorsky, režijně a herecky se podílel na dvou celovečerních filmech, ale samostatně v celovečerním filmu debutoval až údajně nejdražším švédským snímkem, černou komedií Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. V roce 2007 založil produkční společnost FLX, v níž zastává funkci kreativního ředitele. Na řadě projektů spolupracoval s bratrem. Jeho druhou manželkou a matkou dvou dětí je od roku 2005 herečka Anna-Clara Byströmová (nar. 1979). – Filmografie (herec, není-li uvedeno jinak) Charles Nonsens (TV-1988; r. Johan Hagelbäck), Bert: Den siste oskulden (1995, Bert: Poslední panna; r. Tomas Alfredson), Definitivt Papi Raul (TV-1997, Definitivní Papi Raul; r. John Nordling, Anna Sommanssonová, Jörgen Bergmark), Adam & Eva (1997, Adam a Eva; r. Måns Herngren, Hannes Holm – TV), komedie o citové krizi ženatého advokáta Vuxna människor (1999, Dospělí lidé; r. Fredrik Lindström; + spol. sc., spol. režie, spol. střih), Naken (2000, Nahý; r. Torkel Knutsson, Mårten Knutsson – V), vztahová komedie o dvou bratrech a jejich milostných zmatcích po rozvodu Varannan vecka (2006, Obtýden; r. Måns Herngren, Hannes Holm, Hans Ingemansson; + spol. sc., spol. režie), kr. f. Konvex-T (2008; r. Johan Lundh), přepis celosvětového bestselleru Jonase Jonassona o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se absurdně zapletl do velkých historických událostí 20. století, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013, Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann; spol. sc., režie, spol. prod.). -fik-