Soudce

barevný, psychologický, soudní drama, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital 5.1 (Datasat), dlouhý – 142 min.

Původní název: The Judge. Země původu: USA. Výrobce: Big Kid Pictures, Team Downey. Pro Warner Bros. Ve spolupráci s Village Roadshow Pictures, Ratpac-Dune Entertainment. Rok výroby: 2014. Premiéra: 23.10.2014. Monopol: Warner Bros. ČR. Mluveno: anglicky. České titulky. – Obhajte svoji čest.

AUTOŘI: Námět: David Dobkin, Nick Schenk. Scénář: Nick Schenk, Bill Dubuque. Režie: David Dobkin. Kamera: Janusz Kaminski. Hudba: Thomas Newman. Různé skladby a písně. Výprava: Mark Ricker. Kostýmy: Marlene Stewartová. Střih: Mark Livolsi. Zvuk: (design) Tim Chau; Mark Ulano. Vizuální efekty: (supervize) Jim Rider; Method Studios. Zvláštní efekty: (supervize) Shane Gross. Koordinátor kaskadérů: Steven Ritzi. Výkonní producenti: Bruce Berman, Steven Mnuchin, Herbert W. Gains, Robert Downey Jr., Jeff Kleeman. Producenti: Susan Downeyová, David Dobkin, David Gambino. České titulky: Petr Štádler (SDI Media).

HERCI: Robert Downey Jr. (Hank Palmer), Robert Duvall (Joseph Palmer), Vera Farmigaová (Samantha Powellová), Vincent D’Onofrio (Glen Palmer), Jeremy Strong (Dale Palmer), Billy Bob Thornton (Dwight Dickham), Dax Shepard (C.P. Kennedy), Leighton Meesterová (Carla Powellová), Ken Howard (soudce Warren), Emma Tremblayová (Lauren Palmerová), Balthazar Getty (Hanson), David Krumholtz (Mike Kattan), Grace Zabriskieová (paní Blackwellová), Sarah Lancasterová (Lisa Palmerová), Mark Kiely (Mark Blackwell), Denis O’Hare (dr. Morris).

CENY: Oscar: (nominace) nejlepší herec ve vedlejší roli (Robert Duvall). Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší herec ve vedlejší roli (Robert Duvall).

Tvůrce úspěšných komedií David Dobkin natočil psychologické soudní drama Soudce v duchu klasických amerických filmů z právnického prostředí, přičemž se kromě režie podílel i na námětu a na produkci. – Úspěšný a cynický obhájce kriminálníků v bílých límečcích Hank Palmer přijíždí do rodného indianského městečka Carlinville na matčin pohřeb. S otcem Josephem, známým tamním soudcem, neudržuje dlouhá léta žádné styky. Sám prožívá předrozvodovou krizi a trápí se tím, že rozchod ublíží sedmileté dcerce Lauren. Po příjezdu se setká s mentálně postiženým mladším sourozencem Dalem, který se nehne bez staré amatérské kamery, a se starším bratrem Glenem, jehož v mládí těžce zranil při autonehodě, a zničil mu tak sportovní kariéru. – Hned po pohřbu chce advokát odjet. Jeho otec je však obviněn z vraždy muže, jehož za vraždu odsoudil na dvacet let a jenž byl před pár dny propuštěn z vězení. Podle obžaloby, vedené obratným prokurátorem Dickhamem, soudce opilého muže záměrně srazil autem. Syn obhajuje otce proti jeho a zpočátku i proti své vůli. Zjistí, že stařec trpí rakovinou v posledním stádiu, ale nesmí to v procesu použít, protože podle Josepha by tím mohly být zpochybněny rozsudky, jež učinil během léčby. Sám si nepamatuje, co se při havárii stalo. Přísný a strohý Joseph kdysi poslal syna, který měl v mládí problémy, do polepšovny, což způsobilo jejich dlouholetý rozkol. – Během událostí dojde ke stmelení celé rodiny. Starý pán je odsouzen za zabití na čtyři roky, ale záhy je ze zdravotních důvodů propuštěn a zemře při rybaření s Hankem. Pobočnou linii příběhu tvoří obnovující se vztah někdejších milenců Hanka a majitelky restaurace Sam, která má dceru Carlu, s níž nic netušící advokát flirtoval. Sam mu přizná, že dívčiným utajeným otcem nebyl on (jak si Hank domýšlel), ale Glen. – Snímek se sice odehrává v Indianě, ale natáčel se převážně v Massachusetts. – Se stejným názvem byly v českých kinech uvedeny švédské psychologické drama Soudce (1960, Sandrews; r. Alf Sjöberg) a francouzské kriminální drama Soudce (1983, Le juge; r. Philippe Lefebvre). -tbk-

DAVID DOBKIN (vl. jm. David Lawrence Dobkin, nar. 23.6.1969, Washington) vyrůstal na bohatém marylandském předměstí Bethesda. Vystudoval film na Tischově umělecké škole při Newyorské univerzitě (NYU; 1991) a díky absolventskému snímku 57th Street Serenade se v Los Angeles uchytil jako tvůrce videoklipů (Tupac Shakur, Sonic Youth, Robin Zander, John Lee Hooker, Elton John, Coolio, Extreme, Dada, Blues Traveler) a reklamních spotů (ESPN, Heineken, Carl’s, Jr., Coke, Honda, Coors Light, Sony PlayStation). Režíroval jednu epizodu z erotického seriálu Love Street (Ulice lásky) a jako scenárista je podepsán pod bizarním béčkem Zmrzlinář. Svůj režijní debut Není úniku natočil ve společnosti Ridleyho a Tonyho Scottových. Získal pozornost Hollywoodu, kde se prosadil jako úspěšný tvůrce veseloher, z nichž si největší diváckou oblibu získali Nesvatbovi. Vyšší ambice naznačil působivým dramatem Soudce. Věnuje se rovněž filmové i televizní produkci. Byl výkonným producentem sitcomu Friends with Benefits (2011, Výhody přátelství; + spol. režie) a neprodaného komediálního pilotu The Gabriels (2013, Gabrielovi). Jeho manželkou se stala scenáristka a producentka Megan Wolpertová, s níž má syna. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) hororová komedie Ice Cream Man (1995, Zmrzlinář; r. Norman Apstein; nám., spol. sc.), noirová černá komedie z malého města Clay Pigeons (1998, Není úniku – V) s Joaquinem Phoenixem a Vincem Vaughnem, akční snímek z viktoriánského Londýna Rytíři ze Šanghaje (2003, Shanghai Knights) s Jackiem Chanem a Owenem Wilsonem, kteří si zopakovali své role z úspěšné komedie Tenkrát na východě, veselohra o dvou rozvodových právnících, užívajících si na cizích veselkách, Nesvatbovi (2005, Wedding Crashers) s Owenem Wilsonem a Vincem Vaughnem, vánoční komedie Fred Claus (2007, Santa má bráchu; + spol. prod. – V) s Vincem Vaughnem v titulní úloze nezvedeného sourozence, fantastická veselohra o dvou přátelích, jejichž přání žít život toho druhého dojde naplnění, The Change-Up (2011, V cizí kůži; + spol. prod. – V) s Ryanem Reynoldsem a Jasonem Batemanem, rodinné drama o komplikovaném vztahu úspěšného advokáta k zásadovému otci Soudce (2014, The Judge; + spol. nám., spol. prod.) s Robertem Downeym Jr. a Robertem Duvallem; (podíl na produkci či výkonné produkci, není-li uvedeno jinak) Mr. Woodcock (2007, Pan tělocvikář; r. Craig Gillespie – V), Last Call (2012, Poslední runda; r. Greg Garthe), Jack a obři (2013, Jack the Giant Slayer; r. Bryan Singer; + spol. nám.), R.I.P.D. – URNA: Útvar rozhodně neživých agentů (2013, R.I.P.D.; r. Robert Schwentke; + spol. nám.), The Man from U.N.C.L.E. (2015, Muž z U.N.C.L.E.; r. Guy Ritchie), Vacation (2015, Dovolená; r. John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein). -mim-