RoboCop

barevný, akční, sci-fi, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital/Datasat/SDDS, dlouhý – 116 min.

Původní název: RoboCop. Země původu: USA. Výrobce: Strike Entertainment. Pro Metro-Goldwyn-Mayer Pictures, Columbia Pictures. Rok výroby: 2014. Premiéra: 6.2.2014. Monopol: Forum Film. Mluveno: anglicky. České titulky. – Remake kultovní klasiky z 80-tých let.

AUTOŘI: Námět: Edward Neumeier, Michael Miner – scénář k filmu RoboCop (1987; r. Paul Verhoeven). Scénář: Joshua Zetumer. Režie: José Padilha. II. režie: George Marshall Ruge, Joel Kramer. Kamera: Lula Carvalho. II. kamera: Patrick Loungway. Hudba: Pedro Bromfman. Různé skladby a písně. Výprava: Martin Whist. Kostýmy: April Ferryová. Střih: Daniel Rezende, Peter McNulty. Zvuk: Glen Gauthier. Vizuální efekty: (supervize) James E. Price; Framestore, Mr. X., Method Studios, Cinesite, Soho VFX. Zvláštní efekty: (supervize) Bob Hall, Clay Pinney. Koordinátoři kaskadérů: Joel Kramer, George Marshall Ruge, Richard Forsayeth. Výkonní producenti: Bill Carraro, Roger Birnbaum. Producenti: Marc Abraham, Eric Newman. České titulky: Vladimír Fuksa.

HERCI: Joel Kinnaman (Alex Murphy/RoboCop), Gary Oldman (dr. Dennett Norton), Michael Keaton (Raymond Sellars), Abbie Cornishová (Clara Murphyová), Jackie Earle Haley (Mattox), Samuel L. Jackson (Pat Novak), Marianne Jean-Baptisteová (policejní velitelka Deanová), Michael K. Williams (Jack Lewis), Jennifer Ehleová (Liz Klineová), Jay Baruchel (Tom Pope), Aimee Garciaová (Kim), Douglas Urbanski (starosta Durant), John Paul Ruttan (Vallon), Patrick Garrow (Vallon), K.C. Collins (Daniels), Zach Grenier (senátor Dreyfuss).

Akční sci-fi RoboCop brazilského filmaře Josého Padilhy je remakem snímku RoboCop režiséra Paula Verhoevena z roku 1987, který byl u nás uveden jen na videu, zatímco pokračování RoboCop 2 (1990; r. Irvin Kershner) a RoboCop 3 (1992; r. Fred Dekker) se do kin dostala v letech 1991 a 1994. – Detroitský detektiv Alex Murphy málem skončí jako oběť vraha. Přijde o nohy, velký kus trupu a ruku. Po zákroku dr. Nortona má umělé tělo, zdokonalený mozek a nadlidské schopnosti. Jenže svědomí a vzpomínky mu zůstaly, což se ukáže jako problém, když se vrátí do služby jako kyborg RoboCop. Začne vyšetřovat svou vraždu, a tak odhalí korupci v řadách policie i hledaného drogového bosse Vallona. Napínavý snímek se odehrává v roce 2028, evokuje současnost, ale chybí mu nadhled originálu. Násilí se děje v přímém přenosu, policisté jsou úplatní, média senzacechtivá, terorismus je hrozbou a touha po bohatství bezskrupulózní. -kat-

JOSÉ PADILHA (nar. 1.8.1967, Rio de Janeiro) absolvoval obchodní, politická a ekonomická studia na univerzitě v Riu de Janeiru, po nichž vystudoval ještě anglickou literaturu a mezinárodní politiku na Oxfordské univerzitě. Působil v brazilském filmovém průmyslu jako scenárista, producent a dokumentarista. Roku 1997 založil s kolegou Marcosem Pradem společnost Zazen Produções, která produkovala jejich dokumenty i tituly jiných brazilských dokumentaristů. V dokumentární tvorbě se zaměřoval zejména na investigativní témata, nahlížející na realitu současné Brazílie. Jeho snímek Autobus 174 (2002) byl uveden v soutěžní sekci dokumentárních filmů na MFF v Karlových Varech 2003 a získal řadu cen, mj. Cenu mezinárodní poroty za dokument na MFF v São Paulu 2002 a První cenu za dokument ex aequo na MFF v Havaně 2003). V roce 2007 na sebe výrazně upozornil oceňovaným akčním policejním dramatem Elitní jednotka, natočeným v mezinárodní koprodukci (mj. Zlatý medvěd na MFF v Berlíně 2008 a Brazilská Velká cena za režii). V tomto snímku i v jeho pokračování Elitní jednotka 2: Nepřítel je teď někdo jiný (mj. Zvláštní cena poroty za nejlepší film a Cena za režii na MFF v Havaně 2011 a Brazilské Velké ceny za režii a za scénář ex aequo) použil paradokumentární metodu snímání, aby maximálně zdůraznil autentičnost. V roce 2014 se uplatnil i v Hollywoodu remakem RoboCop. – Filmografie (scénář či podíl na něm a režie, není-li uvedeno jinak): (dokumentární filmy) Os carvoeiros (2000, Uhlíři; r. Nigel Noble; sc., prod.), Ônibus 174 (2002, Autobus 174; spol. r. Felipe Lacerda; spol. sc., spol. prod.), Brazil’s Vanishing Cowboys (2003, Mizející brazilští kovbojové; spol. r. Marcos Prado, spol. sc., spol. prod.), Estamira (2004; r. Marcos Prado; spol. prod.), Garapa (2009; + střih, spol. prod.), Segredos da tribo (TV-2010, Tajemství kmene), Paraísos artificiais (2012, Umělé ráje; r. Marcos Prado; prod.); (celovečerní hrané filmy) adaptace stejnojmenné knihy Andrého Batisty, Rodriga Pimentela a Luize Eduarda Soareseho o třech brazilských policistech, pověřených úkolem eliminovat drogové dealery v Riu de Janeiru před návštěvou papeže, Tropa de elite (2007, Elitní jednotka; + spol. prod. – TV), pokračování o policejním veliteli, zbaveném funkce za drastický zásah proti vzpouře ve věznici, Tropa de elite 2: O inimigo agora é outro (2010, Elitní jednotka 2: Nepřítel je teď někdo jiný; + spol. prod.), remake stejnojmenné akční sci-fi Paula Verhoevena z roku 1987 RoboCop (2014, RoboCop), epizoda Inútil paisagem (Zbytečná krajina) z povídkového filmu Rio, eu te amo (2014, Rio, miluji tě). -jš-