Ranhojič

barevný, historický, dobrodružný, adaptace, 12 nevhodný pro děti, ŠÚ, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 150 min.

Původní názvy: The Physician. Der Medicus. Země původu: SRN. Výrobce: UFA Cinema. Koprodukce: Degeto Film, Beta Cinema. Ve spolupráci s CinePostproduction, Pixomondo, Cine-Mobil. Rok výroby: 2013. Premiéra: 8.5.2014. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky (české titulky). – Výpravné zpracování slavné knihy. Cesta z temnoty za světlem poznání.

AUTOŘI: Námět: Noah Gordon – stejnojmenný román (1986, česky naposledy Euromedia Group, Praha 2014). Scénář: Jan Berger. Režie: Philipp Stölzl. Kamera: Hagen Bogdanski. Hudba: Ingo Ludwig Frenzel. Píseň. Výprava: Udo Kramer. Kostýmy: Thomas Oláh. Střih: Sven Budelmann. Zvuk: Max-Thomas Meindl. Masky: Heike Merkerová. Vizuální efekty: (supervize) Denis Behnke; Pixomondo. Zvláštní efekty: Adolf Wojtinek, Thomas Thiele. Koordinátoři kaskadérů: Volkhart Buff, Christian Petersson, Wanja Götz. Výkonný producent: Sebastian Werninger. Producenti: Wolf Bauer, Nico Hofmann. Koproducenti: Christine Stroblová, Jan Mojto, Dirk Schürhoff. České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

HERCI: Tom Payne (Rob Cole), Stellan Skarsgård (bradýř), Olivier Martinez (šáh), Emma Rigbyová (Rebeka), Elyas MBarek (Karim), Ben Kingsley (Ibn Síná), Fahri Ögün Yardim (Dáwúd), Makram J. Khoury (imám), Michael Marcus (Mirdin), Stanley Townsend (Bar Kappara).

CENY: Německé filmové ceny: (nominace) nejlepší kamera (Hagen Bogdanski), nejlepší výprava (Udo Kramer), nejlepší kostýmy (Thomas Oláh), nejlepší masky (Heike Merkerová), nejlepší zvuk (Max-Thomas Meindl, Benjamin A. Rosenkind, Guido Zettier).

Adaptace první části trilogie Dynastie Coleů od amerického spisovatele Noaha Gordona (nar. 1926), nazvané stejně jako kniha Ranhojič, se ujali němečtí filmaři v čele s režisérem Philippem Stölzlem. V mezinárodním hereckém obsazení vznikl klasický historický velkofilm, těžící zejména z výpravy a z barvitých osudů protagonisty, mladíka Roba Colea. Ten se v roce 1021 jako chudý chlapec po smrti matky na “postranní nemoc” stane pomocníkem kočovného bradýře a ranhojiče. V touze po medicínském vzdělání se dostane až do školy věhlasného a vzdělaného lékaře Ibn Síny v Isfahánu. Musí se vydávat za Žida. Zamiluje se do Židovky Rebeky, která se však stane ženou boháče Bara Kappary. Rob se podílí na likvidaci velké morové nákazy. Všimne si ho tamní krutý šáh. Ve snaze odhalit tajemství lidského těla mladík tajně pitvá mrtvolu. Je přistižen a má být i se svým mistrem popraven. V té době v Isfahánu dojde k pogromu, podnícenému tamním imámem, který se v odporu proti šáhovi (podporujícímu “novoty” a vzdělání) spojil s vůdcem Seldžuků. Po bitvě, v níž šáh padne, se Rob vrací s těhotnou Rebekou, jejíž manžel zemřel, zpět do Anglie. Založí v Londýně nemocnici, v níž léčí chudé. -tbk-

PHILIPP STÖLZL (nar. 1967, Mnichov) je synem německého historika, publicisty a politika Christopha Stölzla (nar. 1944). Působil jako kostýmní návrhář a scénograf na různých německých jevištích, než se v roce 1996 stal kreativním ředitelem filmové společnosti DoRo. Divadlu se ovšem věnoval i později jako režisér operních představení (Čarostřelec, Benvenuto Bellini). Prosadil se jako tvůrce reklamních spotů (Nokia, BMW, Sony) a videoklipů (Rammstein, Mick Jagger, Madonna). V celovečerní tvorbě debutoval snímkem Baby. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. hraný f. Morituri te salutant (1999), melodramatický příběh dívky, která předčasně otěhotní, s čímž se její otec nedokáže vyrovnat, Baby (2002), horský film podle skutečných událostí o prvovýstupu Severní stěnou Eigeru v roce 1936 Nordwand (2008, Severní stěna; + spol. sc.), životopisný snímek o prvních láskách slavného básníka Goethe! (2010; + spol. sc.), akční thriller o bývalém špionovi, který s dcerou bojuje o život, Erased/The Expatriate (2012, Agent na útěku – V) s Aaronem Eckhartem, adaptace bestselleru Noaha Gordona o mladíkovi Robu Coleovi, jenž v jedenáctém století studuje medicínu v nebezpečném Orientu, Ranhojič (2013, Physician). -tbk-