Příšerný vlasy

barevný, psychologický, přístupný, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 90 min.

Původní název: Pelo malo. Země původu: Venezuela, Peru, Argentina, SRN. Výrobce: Sudaca Films. Koprodukce: Imagen Latina, La Sociedad Post, Artefactos, José Ibáñez, Hanfgarn & Ufer Filmproduktion. Rok výroby: 2013. Premiéra: 20.11.2014. Monopol: Cinema Glok. Mluveno: španělsky (české titulky).

AUTOŘI: Scénář: Mariana Rondónová. Režie: Mariana Rondónová. Kamera: Micaela Cajahuaringaová. Hudba: Camilo Froideval. Různé skladby a písně. Výprava: Matías Tikas. Kostýmy: Marisela Marinová. Střih: Marité Ugásová. Zvuk: Lena Esquenaziová. Vizuální efekty: (supervize) Nacho Gorfinkiel. Producentka: Marité Ugásová. Koproducenti: Gunter Hanfgarn, José Ibáñez. České titulky: neuvedeny.

HERCI: Samuel Lange (Junior), Samantha Castilloová (Marta), Nelly Ramosová (babička Carmen), Beto Benites (šéf), Maria Emilia Sulbaránová (dívka), Luis Domingo González (lékař), Julio Méndez (Mario), Martha Estradaová (sousedka), Ali Rondón (soused).

CENY (výběr): MFF v San Sebastiánu 2013: Zlatá mušle. MFF v Havaně 2013: Zvláštní cena poroty. MFF v Mar del Plata 2013: nejlepší režie (Mariana Rondónová), nejlepší scénář (Mariana Rondónová). MFF v Soluni 2013: Cena Bronzový Alexandr, Cena FIPRESCI.

V neorealistickém klíči natočila venezuelská scenáristka a režisérka Mariana Rondónová komorní sociální drama Příšerný vlasy, odehrávající se na obřím vybydleném panelákovém sídlišti v Caracasu. – Devítiletý Junior bydlí s ovdovělou maminkou Martou a malým bratříčkem. Trápí ho jeho kudrnaté vlasy. Na školní fotografii by je chtěl mít rovné, jako mají známí zpěváci. Jeho babička Carmen ho v tom podporuje, což způsobuje rozepře mezi Martou a tchyní. Žena nedávno přišla o práci v bezpečnostní agentuře. Jednou se pomiluje se sousedem a později se šéfem, který ji za to přijme zpět. Matka má obavy, že její synek by mohl být gay, proto se k němu chová odtažitě, čímž jen prohlubuje jejich vzájemné odcizení, s nímž si chlapec neumí poradit. Carmen chce od snachy Juniora koupit a vychovávat sama. Matka o jejím návrhu začne uvažovat. Aby mohl zůstat s maminkou, Junior si vlasy sám ostříhá. – Snímek zajímavě zachycuje život v dnešní Venezuele. Jeho předností jsou také autentické herecké výkony jak herečky Samanthy Castilloové, tak především Samuela Langea v dětské roli. Ačkoli protagonistou je malý kluk a film je podle distributora přístupný, rozhodně není pro děti. -tbk-

MARIANA RONDÓNOVÁ (nar. 8.5.1966, Barquisimeto, Iribarren, stát Lara, Venezuela) vystudovala v roce 1986 animovanou tvorbu v Paříži a v letech 1987–1990 studovala režii a scenáristiku na Mezinárodní škole filmu a televize v Havaně, kde také režírovala své první krátkometrážní snímky. V roce 1990 založila s dalšími latinskoamerickými filmaři mezinárodní produkční společnost Sudaca Films, již řídí a v níž vznikly i některé její filmy. Často spolupracuje s režisérkou, scenáristkou, střihačkou a producentkou Marité Ugásovou, s níž v roce 2008 uvedla na MFF v Karlových Varech svůj snímek Pohlednice z Leningradu. Ve filmové tvorbě se zaměřuje na všední život venezuelské společnosti, na nějž vesměs nahlíží prostřednictvím stylizované formy. Podílela se též na TV seriálech Postdata: Cronica Roja (2003, Dovětek: Červená kronika) a Bodas de oro (2005, Zlaté svatby). Kromě kinematografie se aktivně věnuje výtvarné činnosti se specializací na moderní formy vizuálního projevu, zejména v sochařské tvorbě, v plastické instalaci, v grafice, v kolážích i ve fotografii. Z festivalových ocenění připomínáme ceny za snímek Příšerný vlasy: Zlatou mušli na MFF v San Sebastiánu 2013, Zvláštní cenu poroty na MFF v Havaně, ceny za režii a za scénář na MFF v Mar Del Plata 2013 a Bronzového Alexandra a Cenu FIPRESCI na MFF v Soluni 2013. – Filmografie: (scénář či podíl na něm a režie, není-li uvedeno jinak) kr. dokument Zanja y Cuchillo (1988, Zanja a Cuchillo), kr. filmy Algo caia en el silencio (1989, Něco vstoupilo do ticha; spol. r. Marité Ugásová; + spol. střih), Cáscaras (1992, Mušle), Calle 22 (1994, Ulice 22) a Hijos de la guerrilla (2007, Partyzánské děti; spol. r. Marité Ugásová), psychologické drama o konfrontaci tří povahově odlišných jedinců v opuštěném městě A la medianoche y media (1999, Půl hodiny po půlnoci; spol. r. Marité Ugásová; + spol. prod.), psychologické válečné retrodrama o dětech venezuelských partyzánů, které si krátí čas při čekání na návrat rodičů vlastními fantastickými představami, Postales de Leningrado (2002, Pohlednice z Leningradu), hořká komedie o mexické rodině, která se rozhodne emigrovat do USA, Lo que se hereda no se hurta (TV-2007, To, co se dědí, není krádež), El chico que miente (2010, Chlapec, který leží; r. Marité Ugásová; spol. sc., prod.), sociální drama z vybydleného sídliště v Caracasu o konfliktech ve vztahu mezi malým chlapcem a jeho matkou Příšerný vlasy (2013, Pelo malo). -jš-