Pod zemí

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital/Datasat/SDDS, dlouhý – 94 min.

Původní název: As Above, So Below. Země původu: USA. Výrobce: Legendary Pictures, Brothers Dowdle. Pro Legendary Pictures, Universal Pictures. Rok výroby: 2014. Premiéra: 4.9.2014. Monopol: CinemArt (do 4.9.2017). Mluveno: anglicky, francouzsky (české titulky). – Jediná cesta ven vede dolů.

AUTOŘI: Scénář: John Erick Dowdle, Drew Dowdle. Režie: John Erick Dowdle. Kamera: Léo Hinstin. Hudba: Keefus Ciancia. Různé skladby a písně. Výprava: Louise Marzaroliová. Kostýmy: Annie Bloomová. Střih: Elliot Greenberg. Zvuk: (design) Karen Triestová; Michel Kharat. Vizuální efekty: (supervize) Jamie Dixon; Hammerhead Productions. Zvláštní efekty: (supervize) Philippe Hubin. Koordinátor kaskadérů: Philippe Guégan. Výkonný producent: Alex Hedlund. Producenti: Thomas Tull, Jon Jashni, Drew Dowdle, Patrick Aiello. Koproducenti: John Bernard, Dan Chuba, Jamie Dixon. České titulky: Helena Čížková (Filmprint Digital).

HERCI: Perdita Weeksová (Scarlett), Ben Feldman (George), Edwin Hodge (Benji), François Civil (Papillon), Marion Lambertová (Souxie), Ali Marhyar (Zed), Cosme Castro (La Taupe), Hamid Djavadan (Reza), Roger Van Hool (Scarlettin otec).

Specialisté na horory, scenárista a režisér John Erick Dowdle a jeho bratr, scenárista a producent Drew Dowdle, natočili další snímek v tomto žánru nazvaný Pod zemí. Využívají v něm všechny moderní žánrové postupy a klišé, a navazují tak nejen na své vlastní dílo, ale i na snímky typu Blair Witch a konec konců i na mainstreamové snímky jako byla třeba série o Indianu Jonesovi. – Odvážná profesorka archeologie Scarlett Marloweová se vydá do pařížských katakomb, aby tu našla tzv. Flamelův kámen, neboli alchymistický kámen mudrců. Doprovází ji její přítel George, dokumentarista Benji a pařížští „průvodci“ tamním podzemím, Papillon, jeho milenka Souxie a kamarád Zed. – Šestice se musí vypořádávat na „cestě k peklu“ nejen s různými nástrahami, ale především se svou minulostí, spjatou vesměs s tragédiemi. Při klaustrofobickém putování, jež se často jeví jako bezvýchodné, zahynou Souxie, Benji a Papillon. Ostatní tři splní misi a dostanou se zpět…

JOHN ERICK DOWDLE (nar. 30.11.1972?, St. Paul, Minnesota) studoval tvůrčí psaní na Iowské univerzitě v Iowa City, ale po dvou letech odešel do New Yorku, kde na Tischově umělecké škole při Newyorské univerzitě (NYU) absolvoval filmovou a televizní produkci. Po studiu odjel do Los Angeles a už v roce 1996 debutoval jako scenárista a režisér snímkem Měsíc v úplňku. Později začal spolupracovat s mladším bratrem Drewem Dowdlem, jenž měl několikaleté zkušenosti jako investiční bankéř v oblastí fúzí a jenž se s ním podílel na scénářích a na produkci. V roce 2003 založili společnost Brothers Dowdle Productions, specializující se zejména na horory. John Erick má od roku 2005 za manželku herečku Stacy Chboskyovou. – Filmografie: (scénář či spolupráce na něm a režie, není-li uvedeno jinak) nezávislý debut, komedie o mladíkovi, který se vrací po studiích domů a přemýšlí o budoucnosti, Full Moon Rising (1996, Měsíc v úplňku; + spol. prod.), další nezávislá komedie The Dry Spell (2004, Na suchu; + střih, herec) o muži, jemuž nedostatek sexu leze na mozek, první spolupráce s bratrem, paradokumentární horor o nalezených nahrávkách sériového vraha The Poughkeepsie Tapes (2007, Nahrávky z Poughkeepsie; + spol. střih), remake španělského hororu REC o reportérce a jejím kameramanovi, uvízlých v budově napadené záhadným virem, Quarantine (2008, Karanténa – V), horor podle námětu M. Nighta Shyalamana, kombinující žánr s detektivní zápletkou, Ďábel (2010, Devil; režie), horor o skupince lidí, pátrajících v pařížském podzemí po kameni mudrců, Pod zemí (2014, As Above, So Below), thriller o americké rodině, ohrožené v Asii politickými změnami, The Coup (2015, Převrat). -tbk-