Paddington

barevný, trikový, rodinný, komedie, přístupný, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 96 min.

Původní název: Paddington. Země původu: Velká Británie, Francie. Výrobce: Heyday Films. Koprodukce: TF1 Films Production. Ve spolupráci s Anton Capital Entertainment. S účastí: Amazon Prime Instant Video, Canal Plus, Ciné Plus, TF1. Pro StudioCanal. Rok výroby: 2014. Premiéra: 25.12.2014. Monopol: A-Company Czech. Mluveno: česky (dabováno).

AUTOŘI: Námět: Michael Bond – postavy. Paul King, Hamish McColl. Scénář: Paul King. Režie: Paul King. II. režie: Tim Webber. Kamera: Erik Wilson. II. kamera: John Sorapure. Hudba: Nick Urata. Dodatečná hudba: Jon Ong. Hudební supervize: Matt Biffa. Různé skladby a písně. Výprava: Gary Williamson. Kostýmy: Lindy Hemmingová. Střih: Mark Everson. Zvuk: Danny Hambrook. Vizuální efekty: (supervize) Andy Kind; Framestore, Nvizible, One Of Us, Double Negative. Zvláštní efekty: (koordinátorka) Liz Barronová. Koordinátor kaskadérů: Steve Griffin. Výkonní producenti: Rosie Alisonová, Jeffery Clifford. Producent: David Heyman. Koproducentka: Alexandra Fergusonová. České dialogy a režie české verze: Ladislav Novák (LS Productions dabing).

HERCI: Sally Hawkinsová (Mary Brownová – Petra Tišnovská), Hugh Bonneville (Henry Brown – Jan Vlasák), Nicole Kidmanová (Millicent – Radka Přibyslavská), Madeleine Harrisová (Judy Brownová – Aneta Talpová), Samuel Joslin (Jonathan Brown – Jan Kohler), Julie Waltersová (paní Birdová – Dana Syslová), Peter Capaldi (pan Curry – Roman Hájek), Jim Broadbent (pan Gruber – Bohuslav Kalva), Tim Downie (Montgomery Clyde – Ladislav Cigánek), Matt Lucas (taxikář), Matt King (zloděj). – HLASY: Ondřej Brzobohatý (Paddington), Miloš Vávra (strýček Pastuzo), Hana Talpová (teta Lucy). – V původní verzi mluví (uvádíme pro úplnost): Ben Whishaw (Paddington), Imelda Stauntonová (teta Lucy), Michael Gambon (strýček Pastuzo).

CENY: Ceny BAFTA: (nominace) nejlepší britský film (Paul King, David Heyman), nejlepší scénář-adaptace (Paul King)

Triková rodinná komedie Paula Kinga s názvem Paddington je prvním celovečerním filmem s legendární postavičkou medvídka Paddingtona, jehož v roce 1958 stvořil spisovatel Michael Bond. Od té doby napsal šestadvacet knih, vydaných po celém světě v nákladu kolem pětatřiceti milionů (u nás zatím vyšly dvě). – Medvídek pochází z „nejtemnějšího Peru“ a jméno dostal podle londýnského nádraží, kde se ocitl poté, co ho jeho teta Lucy poslala z rodného pralesa do Anglie, aby tu našel novou rodinu. Tak se ocitne v domácnosti Brownových, vstřícné knižní ilustrátorky Mary, jejího suchopárného manžela Henryho, jejich dvou dětí, puberťačky Judy a vynalezávého Jonathana, a vzdálené příbuzné paní Birdové. Svou neznalostí a nešikovností způsobuje Paddington jednu kalamitu za druhou, ale když se ocitne v nebezpečí, jež mu hrozí ze strany ředitelky preparátorského oddělení přírodovědného muzea Millicent, vydá se mu celá rodina na pomoc. Zákeřná vycpávačka má na medvídka spadeno, protože její otec Montgomery Clyde se kdysi vrátil z výpravy do Peru bez obvyklé trofeje, když se tam s tetou Lucy a strýčkem Pastuzem skamarádil. Ona to teď chce napravit a vycpaného medvídka dát mezi exponáty. Jenže nepočítá se solidaritou a odvahou Brownových… – Snímek kombinuje živé herce a stylizované reálné prostředí s 3D animovanými postavami medvědů a i svou „staromilskou“ poetikou připomíná filmy o myšáku Stuartovi Littleovi. Jedná se o klasickou rodinnou podívanou s dobře vystavěným scénářem, s načasovanými gagy, vtipnými dialogy, zároveň s patřičným napětím a také se špetkou didaktičnosti a melodramatičnosti. -tbk-

PAUL KING (vl. jm. Paul Thomas King, nar. 1978, Anglie) vystudoval angličtinu na Cambridgeské univerzitě (1999), kde se seznámil s dvojicí Richard Ayoade a Matthew Holness. Na jevišti Edinburského festivalu režíroval jejich představení Garth Marenghi’s Fright Night, Garth Marenghi’s Netherhead a podílel se také na režii TV seriálu Garth Marenghi’s Darkplace (2004, Nemocnice Darkplace Gartha Marenghiho). Stal se režisérem kultovního sitcomu The Mighty Boosh (2004-07; uveden v TV), což mu vyneslo nominaci na Cenu BAFTA pro nového režiséra. Realizoval také návazná divadelní představení a podílel se na dalších obdobných seriálech jako Dog Face (2007, Psí čumák; + spol. sc.), Come Fly with Me (2010-11, Pojďte se mnou létat – TV), nominovaný v kategorii komediálních programů na Cenu BAFTA, a Little Crackers (2011, Fórky). V hraném filmu debutoval černohumornou road movie Bunny a býk, v níž využil animované inserty i kreslené kulisy. Velký ohlas měl jeho druhý snímek, kombinovaná rodinná komedie Paddington (nominace na Cenu BAFTA za nejlepší britský film a adaptovaný scénář), oživující titulního medvídka a další postavy z dětských knížek Michaela Bonda. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) Bunny a býk (2009, Bunny & the Bull), Paddington (2014, Paddington; + spol. nám.). -mim-