Operation Libertad

barevný, politický, psychologický, 15 přístupnost, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 90 min.

Původní název: Opération Libertad. Země původu: Švýcarsko, Francie. Výrobce: Dschoint Ventschr / Akka Films. Rok výroby: 2012. Premiéra: 6.3.2014. Monopol: Film Europe. Mluveno: francouzsky, německy, španělsky. České titulky. – Švýcarské dokumentární drama s nostalgií revolučních a levicově orientovaných 70. let.

AUTOŘI: Scénář: Jacob Berger, Nicolas Wadimoff. Režie: Nicolas Wadimoff. Kamera: Franck Rabel. Hudba: Christof Steinmann. Různé skladby a písně. Výprava: André-Line Beauparlant, Georg Bringolf. Kostýmy: Cidalia Da Costaová. Střih: Karine Sudanová, Pauline Dairouová. Zvuk: Christophe Giovannoni, Florian Eidenbenz, Christof Steinmann. Výkonní producenti: Tunje Bernsová, Joëlle Bertossaová. Producenti: Samir, Nicolas Wadimoff. Koproducenti: Alberto Chollet, Serge Lalou, Charlotte Uzuová, Michel Merkt. České titulky: Hana Janovská (Linguafilm).

HERCI: Laurent Capelluto, Stipe Erceg, Natacha Koutchoumovová, Karine Guignardová, Nuno Lopes, Antonio Buíl.

CENY: Švýcarské filmové ceny: nejlepší herec ve vedlejší roli (Antonio Buíl); (nominace) nejlepší film, nejlepší scénář.

Snímek švýcarského dokumentaristy Nicolase Wadimoffa Operation Libertad rozmnožuje tituly o levicové revoltě mladých v šedesátých či sedmdesátých letech v Západní Evropě (srv. naposledy film Cosi je ve vzduchu). – Starší muž si nad svými videozáznamy vybavuje akci anarchistů ze Skupiny autonomních revolucionářů (GAR). V roce 1978 přepadli švýcarskou banku, neboť chtěli prokázat spojení mezi Pinochetovou diktaturou a švýcarskými finančníky. Zmocní se muže, který je agentem chilské tajné služby, a řeší dilema, jak s ním a s ukradenými penězi naložit…

NICOLAS WADIMOFF (nar. 1964, Ženeva) vystudoval film na Quebecké univerzitě v Montrealu (UQAM; 1987) a působil ve švýcarské televizi. Natáčel TV pořady z různých koutů světa (Libye, Alžírsko, Palestina, Rwanda apod.). V roce 1997 realizoval svůj první celovečerní hraný film Ilegálové. Byl spoluzakladatelem produkční firmy Caravan, pro niž točil různé propagační a dokumentární filmy, především z oblasti sportu a dobrodružství. V roce 2002 Caravan opustil, aby se mohl věnovat vlastní tvorbě, avšak už o rok později založil další produkční společnost Akka Films. Na MFF v Berlíně 2010 získal Cenu ekumenické poroty za dokument Aisheen (Stále naživu v Gaze). – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) kr. dok. Le bol (1991, Miska; + kam., prod.), dok. o arabském boxerském klubu v izraelské Galileji Les gants d’or d’Akka (1992, Zlaté rukavice z Akka), hraný debut o šestici utečenců, usilujících dostat se ze severní Evropy do Kanady, Clandestins (1997, Ilegálové), road movie o chlapci, který se chce dostat na zápas světového poháru v kopané v Marseille, Mondialito (2000; + prod.), drama o osudech obyvatel jednoho domu 15, rue des Bains (2000), snímek o přátelství těžce nemocné holčičky s desetiletým bývalým dětským vojákem z Konga, nazvaný Kadogo, l’enfant-soldat (TV-2002, Kadogo, dětský voják), dokument o týmu, účastnícím se slavného jachtařského závodu o Americký pohár, Alinghi: The Inside Story (2003, Alinghi: Příběh ze zákulisí; + kam., prod.), dokument o společné akci šestice Izraelců a Palestinců, účastníků mírové konference v Ženevě o Blízkém východě, L’accord (2005, Souzvuk; spol. r. Béatrice Guelpaová), fiktivní dokument z roku 2026 o možném zneužití biotechnologií Les mystères de Monte Sana (TV-2007, Tajemství z Monte Sana; spol. r. Léo Singer), účast na dokumentární TV sérii Toutes les télés du monde (TV-2007, Všechny televize světa), dokument o životě Palestinců v pásmu Gazy, Aisheen (Still Alive in Gaza) (2010, Aisheen /Stále naživu v Gaze/; + spol. kam., koproducent), politický snímek o akci skupiny anarchistů v roce 1978 Operation Libertad (2012; + spol. prod.), dokument o právnících, pátrajících po válečných zločinech, Chasseurs de crimes (2014, Lovci zločinů; spol. r. Juan José Lozano); (produkce, či spolupráce na ní, není-li uvedeno jinak) střm. kolektivní f. Palestine, Summer 2006 (2006), Anonymes (2009, Bezejmenní; r. Raja Amariová), dok. f. Fix ME (2009; r. Raed Andoni), Les mécréants (2011, Bezvěrci; r. Mohcine Besri), Rouge parole (2011, Rudé slovo; r. Elyes Baccar), dok. Mon père, la révolution et moi (2013, Můj otec, revoluce a já; r. Ufuk Emiroglu).    -tbk-