Očista: Anarchie

barevný, thriller, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 104 min.

Původní název: The Purge: Anarchy. Země původu: USA, Francie. Výrobce: Platinum Dunes, Blumhouse, Why Not. Pro Universal Pictures. Rok výroby: 2014. Premiéra: 31.7.2014. Monopol: CinemArt (do 31.7.2017). Mluveno: anglicky. České titulky. – Pravá americká tradice.

AUTOŘI: Scénář: James DeMonaco. Režie: James DeMonaco. II. režie: Mike Gunther. Kamera: Jacques Jouffret. II. kamera: Chris Duskin. Hudba: Nathan Whitehead. Různé skladby a písně. Výprava: Brad Ricker. Kostýmy: Hala Bahmetová. Střih: Todd E. Miller, Vince Filippone. Zvuk: Willie Burton. Vizuální efekty: (supervize) Whitney Gearin; Method Studios. Koordinátor kaskadérů: Hank Amos. Výkonní producenti: Jeanette Volturno-Brillová, Luc Etienne. Producenti: Jason Blum, Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller, Sebastien K. Lemercier. České titulky: Petr Fantys (Filmprint Digital).

HERCI: Frank Grillo (seržant), Carmen Ejogoová (Eva Sanchezová), Zoë Soulová (Cali), Zach Gilford (Shane), Kiele Sanchezová (Liz), Edwin Hodge (cizinec), Michael K. Williams (Carmelo), Justina Machadoová (Tanya), John Beasley (Papa Rico), Jack Conley (Velkej táta), Noel G. [Diego] (Diego), Castulo Guerra (Barney), Roberta Valderramaová (Lorraine), Niko Nicotera (Roddy), Bel Hernandezová (Katherine), Lily Knightová (paní Crawleyová).

Režisér a scenárista James DeMonaco po úspěchu drsného thrilleru Očista (2013, The Purge) natočil s vyšším rozpočtem pokračování na stejné téma s názvem Očista: Anarchie. Na rozdíl od předchozího snímku, jenž se odehrával o rok dříve v domě bohaté rodiny během každoroční Očisty, kdy jsou v jedné noci povoleny všechny zločiny, se vraždění a „očista od animálních pudů“ tentokrát přenesly do ulic města. – Amerika 2023. Nezaměstnanost i zločinnost klesly pod pět procent díky zavedení tzv. Očisty. Podle afroamerického aktivisty Carmela je však pravým cílem snížení počtu chudých. Lidé se v předvečer Očisty zabarikádovávají doma, jiní se zbraněmi vyrážejí do ulic. Seržant vyjíždí pomstít synka zabitého při autonehodě opilým řidičem. Smrtelně nemocný Rico tajně opustí dům. Prodal se: dcera Eva a dospívající vnučka Cali za jeho zabití dostanou sto tisíc dolarů. Jenže ženy z domu vyvleče organizované komando, vyhledávající vhodné oběti. Seržant ozbrojence postřílí. Vyděšená dvojice se k zachránci proti jeho vůli přimkne. Manžele Shanea a Liz pronásledují na ulici maskovaní mladíci a oni se schovají do seržantova vozu. Pětice během noci vidí mnohá násilí. Chytí ji parta mladíků a po dražbě na VIP večírku se stane lovnou zvěří. Shane zahyne. Zasáhne Carmelo se svými lidmi, a tak má i seržant šanci na svou pomstu, zatímco Liz se přidá k aktivistům… – Brutální snímek se odehrává během dvanácti „očistných“ hodin. Režisér předvádí, jak zákonem umožněné násilí ovlivňuje jednání jedinců, kteří pak střílejí kdekoho, upalují plamenomety bezdomovce či využívají vyměřený čas k pomstám, k výdělku či k pobavení. Na zločinech se také podílejí i organizované skupiny včetně policejních složek. -kat-

JAMES DeMONACO (nar. 1969, Brooklyn, New York) vyrůstal na Staten Islandu a začínal jako amatérský filmař už v jedenácti letech. Studoval na Rutgersově univerzitě v New Jersey a po krátkém pobytu na filmové škole Newyorské univerzity (NYU) začínal v branži psaním scénářů pro televizi. Podílel se na kriminálních seriálech Ryan Caulfield: Year One (1999, Ryan Caulfield: Rok jedna; + spol. nám., spol. prod.) a The Kill Point (2007, Vražedný souboj; + nám., spol. prod. – TV) a také na druhé řadě známého seriálu podle stejnojmenného filmu Crash (2009, Havárie; + spol. prod. – TV). Jako režisér se prosadil úspěšnou dvojicí brutálních futuristických thrillerů Očista. – Filmografie: (scénář, či spolupráce na něm, není-li uvedeno jinak) kr. f. Red (1994; r. Gary Nadeau), Jack (1996, Jack; r. Francis Ford Coppola), Vyjednavač (1998, The Negotiator; r. F. Gary Gray), Assault on Precinct 13 (2005, Přepadení 13. okrsku; r. Jean-François Richet; + spol. prod. – V), Skinwalkers (2006, Vlci; r. Jim Isaac – V); (režie a scénář) prolínající se příběhy tří mužů na okraji zákona Staten Island (2008, Malý New York – V), inspirované vzpomínkami na dětství, drsný thriller z blízké budoucnosti, v němž je jednou ročně na dvanáct hodin amnestován každý zločin, Očista (2013, The Purge) a jeho pokračování s jiným příběhem i postavami Očista: Anarchie (2014, The Purge: Anarchy). -mim-