Non-Stop

barevný, thriller, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital/Datasat, dlouhý – 107 min.

Původní název: Non-Stop. Země původu: Francie, USA, Velká Británie, Kanada. Výrobce: Silver Pictures. Ve spolupráci Anton Capital Entertainment, Lovefilm. Pro StudioCanal. Rok výroby: 2013. Premiéra: 27.2.2014. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky (české titulky). – Únos je teprve začátek.

AUTOŘI: Námět: John W. Richardson, Chris Roach. Scénář: John W. Richardson, Chris Roach, Ryan Engle. Režie: Jaume Collet-Serra. Kamera: Flavio Labiano. Hudba: John Ottman. Různé skladby a písně. Výprava: Alexander Hammond. Kostýmy: Catherine Marie Thomasová. Střih: Jim May. Zvuk: Danny Michael. Vizuální efekty: (supervize) Richard Yuricich; Prime Focus World, Prologue Films, User T38, Image Engine. Zvláštní efekty: (koordinátor) Shane Gross. Koordinátor kaskadérů: Jerry Hewitt, Marc Vanselow. Výkonní producenti: Steve Richards, Ron Halpern, Olivier Courson, Herbert W. Gaines, Jeff Wadlow. Producenti: Joel Silver, Andrew Rona, Alex Heineman. Koproducenti: Richard Mirisch, Adam Kuhn. České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

HERCI: Liam Neeson (Bill Marks), Julianne Mooreová (Jen Summersová), Scoot McNairy (Tom Bowen), Michelle Dockeryová (Nancy), Nate Parker (Zack White), Corey Stoll (Austin Reilly), Lupita Nyong’o (Gwen), Omar Metwally (dr. Nasir), Jason Butler Harner (Kyle Rice), Linus Roache (David McMillan), Shea Whigham (agent Marenick), Anson Mount (Jack Hammond).

Žánrový specialista Jaume Collet-Serra obsadil v thrilleru Non-Stop známého herce Liama Neesona do podobné role jako v thrilleru Neznámý (2011, Unknown): hrdina musí vzdorovat podezření, že je zločinec, a zároveň musí zabránit katastrofě. – Federální letecký šerif Bill Marks se po smrti dcerky stal notorikem a svou profesi, při níž má chránit pasažéry, vykonává jen s přemáháním. Vše se změní, když při letu z New Yorku do Londýna zjistí, že na palubě letadla je někdo, kdo ho dokonale zná a kdo požaduje zaplatit sto padesát milionů dolarů na účet, patřící právě jemu. Zločinec záhy začne naplňovat hrozbu, že každých dvacet minut zemře jeden člověk. Pro pozemní centrálu se však Marks stane podezřelým, a zůstane tak odkázán jen sám na sebe a na pomoc několika dalších lidí, mj. životem unavené Jen Summersové nebo letušky Nancy. Muž si nakonec poradí nejen se dvěma zločinci, ale i s aktivovanou bombou. – Zápletka se značně komplikuje a stopy k pachatelům jsou rafinovaně měněny. Scenáristé se ovšem nakonec spokojí s poněkud nejasným řešením… – Kromě prologu před letem a epilogu po nouzovém přistání poničeného stroje se celý film odehrává v klaustrofobních prostorách letadla. – Nezaměňovat s českým celovečerním dokumentem Nonstop (1998; r. Jan Gogola ml.). -tbk-

JAUME COLLET-SERRA (nar. 23.3.1974, Sant Iscle de Vallalta, Katalánsko) přesídlil v osmnácti letech do Los Angeles a vystudoval film na hollywoodské Columbia College. Přivydělával si jako střihač a ještě během studií začal natáčet hudební videoklipy. Dostal práci jako reklamní režisér a rychle se prosadil spoty pro Playstation, Budweiser, MasterCard, Miller-Lite, Pontiac, Smirnoff Ice, Renault, Verizon, 7UP aj. Jeho práce zaujaly producenta Joela Silvera, který ho angažoval jako režiséra remaku Dům voskových figurín a tak nastartoval jeho kariéru, v níž Collet-Serra bodoval především komerčně úspěšnými thrillery. Režíroval také dvě epizody TV seriálu The River (2012, Řeka; + spol. prod. – TV). S přítelem Juanem Soláem založil společnost Ombra Films, specializující se na laciné horory, v níž dává příležitost začínajícím tvůrcům. – Filmografie: (režie) moderní verze známého hororu z 50. let Dům voskových figurín (2005, House of Wax), pokračování úspěšného fotbalového snímku Goal II: Living the Dream (2006, Góóól! II – V), drama rodičů adoptované dívenky, která není tak nevinná, jak vypadá, Orphan (2009, Sirotek – TV) s Verou Farmigaovou a Peterem Sarsgaardem, drama amerického botanika, jenž se při konferenci v Berlíně stane terčem zabijáků, Neznámý (2011, Unknown) s Liamem Neesonem a Diane Krugerovou, thriller z paluby letadla ohrožovaného vyděrači Non-Stop (2013, Non-Stop) s Liamem Neesonem a Julianne Mooreovou, příběh stárnoucího zabijáka, jenž se musí postavit bývalému šéfovi, Noční běžec (2015, Run All Night), opět s Neesonem; (produkce či výkonná produkce) Mindscape (2013; r. Jorge Dorado), Hooked Up (2013, Vzájemné pouto; r. Pablo Larcuen), Eden (2014; r. Shyam Madiraju), Welcome to Harmony (2014, Vítejte v Harmony; r. Miguel Ángel Vivas).   -mim-