Need for Speed

barevný, akční, thriller, automobilový, přístupný, 1:2,35, 2-D, 3-D, 4DX, Dolby Digital/Datasat/SDDS, dlouhý – 131 min.

Původní název: Need for Speed. Země původu: USA. Výrobce: Electronic Arts, Bandito Brothers, Mark Sourian, John Gatins. Pro DreamWorks Pictures, Reliance Entertainment. Rok výroby: 2014. Premiéra: 13.3.2014. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky. České titulky. – Nadupaný film podle kultovní hry.

AUTOŘI: Námět: počítačová hra společnosti Electronic Arts The Need for Speed (1994); George Gatins, John Gatins. Scénář: George Gatins. Režie: Scott Waugh. Kamera: Shane Hurlbut. Hudba: Nathan Furst. Hudební supervize: Gabe Hilfer, Season Kentová. Různé skladby a písně. Výprava: Jon Hutman. Kostýmy: Ellen Mirojnicková. Střih: Paul Rubell, Scott Waugh. Zvuk: (design) Ethan Van Der Ryn, Tobias Poppe, Erik Aadahl; Gene Martin. Vizuální efekty: (supervize) Tony Lupoli, Kevin Baillie; Cantina Creative, Atomic Fiction. Zvláštní efekty: (supervize) Joe Pancake. Koordinátor kaskadérů: Lance Gilbert. Výkonní producenti: Stuart Besser, Scott Waugh, Max Leitman, Frank Gibeau, Patrick Söderlund, Tim Moore. Producenti: John Gatins, Patrick O’Brien, Mark Sourian. České titulky: Petr Fantys (Filmprint Digital).

HERCI: Aaron Paul (Tobey Marshall), Dominic Cooper (Dino Brewster), Imogen Pootsová (Julia Maddonová), Scott Mescudi (Benny), Rami Malek (Finn), Ramon Rodriguez (Joe Peck), Harrison Gilbertson (Pete), Dakota Johnsonová (Anita), Michael Keaton (Monarch), Stevie Ray Dallimore (Ingram), Nick Chinlund (Lejeune).

Snímek bývalého kaskadéra a zkušeného producenta akčních filmů Scotta Waugha Need for Speed (česky asi Potřeba rychlosti) se podobá komerčně velmi úspěšné sérii Rychle a zběsile, ale jedná se o filmové zpracování populární stejnojmenné videohry, která vznikla už v roce 1994. – Tobey Marshall je vynikající řidič při ilegálních závodech upravených vozů. Po smrtelné nehodě přítele Peta, kvůli níž byl nespravedlivě odsouzen do vězení, se mu podaří dostat se na startovní listinu tajného závodu De Leon, pořádaného tajemným Monarchem. Chce se především vypořádat s namyšleným sokem Dinem, který zavinil kamarádovu smrt a přebral mu dívku Anitu (Peteovu sestru). Se třemi parťáky, kteří tvoří jeho tým, a s energickou manažerkou (a znalkyní aut) Julií se musí během 45 hodin dostat z městečka Mount Kisco ve státě New York do San Francisca na start. Nakonec zvítězí. – V duchu předlohy je příběh vedlejší, dominují akční scény s nádhernými sportovními vozy (od koenigseggů, přes lamborghini a ferrari až k legendárním mustangům).                       -tbk-

SCOTT WAUGH (nar. 1970, Los Angeles) je synem známého kaskadéra Freda Waugha (1932-2012). Studoval na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře a od mládí působil jako kaskadér. Měl i drobné herecké role. Věnoval se producentské činnosti a v roce 2006 byl spoluzakladatelem společnosti Bandito Brothers, specializované na instruktážní audiovizuální projekty, mj. pro různé složky americké armády. Prosadil se i jako tvůrce reklamních spotů pro digitální hry nebo pro sportovní podniky (NASCAR, NHL). Byl tři roky prezidentem prestižní oborové organizace Stunts Unlimited. S otcem se podílel na projektu inovativní ruční kamery Pogo Cam, používané při kaskadérských scénách. Jako režisér debutoval spolurežií snímku Čin odvahy. Jeho bratr Ric Roman Waugh (nar. 1968) se rovněž vypracoval z kaskadéra na režiséra. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) paradokumentární akční válečný thriller o jednotce SEAL, vyslané na záchranu uneseného agenta CIA, Act of Valor (2012, Čin odvahy; spol. r. Mike McCoy; spol. střih, spol. prod.), akční automobilový příběh Need for Speed (2014, Need for Speed; + spol. střih, spol. prod.); (produkce či podíl na ní, není-li uvedeno jinak) 12 Bucks (1998, Dvanáct dolarů; r. Wayne Isham; + spol. sc., herec), sportovní dokumenty Step Into Liquid (2003, Krok do vody; r. Dana Brown; + spol. střih), Dust to Glory (2005, Prachem ke slávě; r. Dana Brown; + spol. střih), Gearhead: The Legend of Mickey Thompson (2007, Gearhead: Legenda o Mickeym Thompsonovi; r. John Bilecky) a Waiting for Lightning (2012, Čekání na blesk; r. Jacob Rosenberg).   -tbk-