Zvonilka a piráti

barevný, animovaný, pohádka, přístupný, 2-D, 3-D, Dolby Digital, dlouhý – 78 min.

Původní názvy: The Pirate Fairy. Tinker Bell and the Pirate Fairy. Země původu: USA. Výrobce: Disney Toon Studios. Rok výroby: 2014. Premiéra: 20.3.2014 Monopol: Falcon. Mluveno: česky (dabováno). – Ze světa Petra Pana.

AUTOŘI: Námět: John Lasseter, Peggy Holmesová, Roberts Gannaway, Jeffrey M. Howard, Lorna Cooková, Craig Gerber; (neuveden) J.M. Barrie – postavy. Scénář: Jeffrey M. Howard, Kate Kondellová. Režie: Peggy Holmesová. Hudba: Joel McNeely. Různé skladby a písně. Výprava: Manmath Matondkar. Zvuk: (design) Todd Toon. Hlavní animátor: Sachin S. Suryawanshi. Výkonný producent: John Lasseter. Producentka: Jenni Magee-Cooková. České dialogy a režie české verze: Zdeněk Štěpán. Hudební režie: Ondřej Izdný (Studio Virtual).

V českém znění mluví: Petr Gelnar (James), Tereza Martinková (Zarina), Marika Šopovská (Zvonilka), Kamila Špráchalová (Rozeta), Zuzana Kajnarová (Vidia), Kamila Šmejkalová (Iris), Klára Oltová (Mlženka), Luděk Nešleha (Oppenheimer), Terezie Taberyová (Fauna), Jan Holík (Cink), Jiří Panzner (Bubla), Eliška Balzerová (královna Clarion). – V původním znění mluví: (uvádíme pro úplnost) Tom Hiddleston (James), Christina Hendricksová (Zarina), Mae Whitmanová (Zvonilka), Megan Hiltyová (Rozeta), Pamela Adlonová (Vidia), Raven-Symoné (Iris), Lucy Liuová (Mlženka), Jim Cummings (Oppenheimer), Jeff Bennet (Cink), Rob Paulsen (Bubla), Anjelica Hustonová (královna Clarion).

Okřídlená víla Zvonilka, kterou původně stvořil spisovatel J.M. Barrie, je hrdinkou několika animovaných filmů, odehrávajících se v Nezemi a uvedených u nás na DVD; pohádka Peggy Holmesové Zvonilka a piráti je po Zvonilce a tajemství křídel (2012, Secret of the Wings; r. Peggy Holmesová, Bobs Gannaway) druhým celovečerním filmem, uvedeným v českých kinech. – Víla Zarina se od svých vrstevnic liší: dává přednost chůzi před létáním, je zvídavá alchymistka a dělá pokusy s kouzelným modrým práškem… – Jeden její pokus způsobí v Hvězdné roklince škody, víla se urazí a uteče, což je její kamarádce Zvonilce líto. O rok později se Zarina nečekaně objeví na Festivalu čtyř období, kde růžovým kouzelným práškem uspí diváky a ukradne zásobu modrého prášku. Vzhůru zůstala náhodou jen Zvonilka s kamarádkami a jejich přítel, vílí kluk Bubla. Víly zjistí, že ze Zariny je pirátská kapitánka a že prášek ukradla proto, aby její koráb mohl létat. Jenže záhy se ukáže, že oddannost „plavčíka“ Jamese (budoucího kapitána Hooka) ke kapitánce byla předstíraná. Vílu, uvězněnou ve svítilně, čeká smrt utopením. Kamarádky jí včas pomohou, společně přemohou piráty, zmocní se prášku a vrátí se i se Zarinou zpět. – Dobrodružný snímek s emancipačním nábojem je určený hlavně děvčátkům. Jeho předností jsou technicky dokonalá animace a působivé vizuální efekty. -kat-

PEGGY HOLMESOVÁ (nar. ??) začínala jako tanečnice na scéně i v televizi a ve filmu, kde dostala i několik drobných rolí, spjatých s její profesí. Posléze začala asistovat známým choreografům Michaelu Petersovi a zejména Kennymu Ortegovi. Jako choreografka se podílela na hraných filmech, např. Báječní Bakerovi hoši (1989, The Fabulous Baker Boys; r. Steve Kloves), se známou taneční kreací Michelle Pfeifferové na klavíru nebo Wayneův svět (1992, Wayne’s World; r. Penelope Spheerisová), ale i na animovaných snímcích, např. Kniha džunglí 2 (2003, The Jungle Book 2; r. Steve Trenbith). Choreografická vystoupení zpracovávala i pro televizi; za seriál Fame LA (1997-98) získala Cenu Emmy za mimořádný výkon v choreografii. Podílela se i na koncertních vystoupeních významných zpěváků (mj. Barbra Streisandová, Michael Jackson, Ben Vereen). Její filmová dráha je úzce spjatá se Studiem Walta Disneyho, kde se přes choreografii propracovala až k režii animovaných snímků. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak): kr. segment Belles on Ice (Krásky na ledě; sc.) z animované série Mickey’s Twice Upon Xmas (2004), dlouhometrážní animovaný debut The Little Mermaid: Ariel’s Beginning (2008, Malá mořská víla: Arielin začátek) uvedený na videu, první část příběhů okřídlené víly z Hvězdné roklinky Zvonilka: Tajemství křídel (2012, Secret of the Wings; spol. režie Bobs Gannaway; + spol. sc.) a jejich pokračování Zvonilka a piráti (2014, The Pirate Fairy; + spol. nám).  -tbk-