Zůstaň se mnou

barevný, milostný příběh, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital (DTS/SDDS), dlouhý – 106 min.

Původní název: If I Stay. Země původu: USA. Výrobce: Di Novi Pictures. Pro New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer Pictures. Rok výroby: 2014. Premiéra: 18.9.2014. Monopol: Forum Film. Mluveno: anglicky (české titulky). – Natočené podle světového bestselleru Gayle Formanové.

AUTOŘI: Námět: Gayle Formanová – román Zůstaň se mnou (2009, česky naposledy Euromedia, Praha 2014). Scénář: Shauna Crossová. Režie: R.J. Cutler. Kamera: John de Borman. Hudba: Heitor Pereira. Hudební supervize: Linda Cohenová. Různé skladby a písně. Výprava: Brent Thomas. Kostýmy: Monique Prudhommeová. Střih: Keith Henderson. Zvuk: (design) Leslie Shatz; Shane Connelly. Vizuální efekty: (supervize) Adam Stern, Dan Dixon, Mark Dornfeld; Artifex Studios, Custom Film Effects. Zvláštní efekty: (koordinátor) Tony Lazarowich. Výkonní producenti: Denise Di Noviová, Brad Van Arragon, Gayle Formanová. Producentka: Alison Greenspanová.

HERCI: Chloë Grace Moretzová (Mia Hallová), Mireille Enosová (Kat Hallová), Jamie Blackley (Adam Wilde), Joshua Leonard (Denny Hall), Liana Liberatoová (Kim Scheinová), Aisha Hindsová (sestřička Ramirezová), Stacy Keach (děda), Lauren Lee Smithová (Willow), Gabrielle Roseová (babička), Jakob Davies (Teddy Hall), Gabrielle Cerys Haslettová (mladší Mia).

Celovečerní hraný debut televizního dokumentaristy J.R. Cutlera Zůstaň se mnou je adaptací bestselleru Gayle Formanové. Český název je spojen s druhým českým vydáním z roku 2014, zatímco první vydání z roku 2011 mělo výstižnější titul Jestli zůstanu, odpovídající překladu původního názvu knihy i filmu. – Sedmnáctiletá Mia vypráví o sobě. Je vášnivou hráčkou na violoncello a očekává zprávu, zda byla přijata na prestižní Juilliardovu školu v New Yorku. Žije s nekonformními rodiči Dennym a Kat a s bráškou Teddym. Nedávno se rozešla se svým chlapcem, rockovým muzikantem Adamem, kterého ovšem stále miluje. – Rodina při sněhové kalamitě havaruje. Mia je dopravena do nemocnice v kómatu. V „rozdvojení“ postupně zjistí, že otec, matka i bratr zemřeli. Vybavuje si nejrůznější situace z minulosti: jak se dostala k hraní na cello, jak se seznámila s Adamem, jak se spolu milovali i jak se rozešli. – Adamovi se po nějaké době podaří dostat se k jejímu lůžku. Má pro ni zprávu, že byla přijata. Díky němu, díky obětavému dědovi i díky vzpomínkám se rozhodne „zůstat“: otevře oči… – Snímek, určený vrstevníkům protagonistů a opírající se o bohatý soundtrack rockové i vážné hudby, může připomínat v červnu uvedenou teenagerskou romanci Hvězdy nám nepřály (2014, The Fault in Our Stars; r. Josh Boone).