Životní šance

barevný, životopisný, romantická komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital/Datasat, dlouhý – 104 min.

Původní název: One Chance. Země původu: Velká Británie, USA. Výrobce: Relevant Entertainment, Weston Pictures. Pro The Weinstein Company. Rok výroby: 2013. Premiéra: 13.2.2014. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky, italsky. České titulky. – Životní šance – každý může dostat svou!

AUTOŘI: Scénář: Justin Zackham. Režie: David Frankel. Kamera: Florian Ballhaus. Hudba: Theodore Shapiro. Hudební supervize: Becky Benthamová. Různé skladby a písně. Výprava: Martin Childs. Kostýmy: Colleen Kelsallová. Střih: Wendy Greene Bricmontová. Zvuk: Ian Voigt. Vizuální efekty: (supervize) Eric J. Robertson; Mr. X Gotham. Zvláštní efekty: (supervize) Neal Champion. Výkonní producenti: Bob Weinstein, Harvey Weinstein, Steve Whitney. Producenti: Mike Menchell, Simon Cowell, Brad Weston, Kris Thykier. Koproducentka: Jane Hooksová. České titulky: neuvedeny.

HERCI: James Corden (Paul Potts), Alexandra Roachová (Julz), Mackenzie Crook (Braddon), Colm Meaney (Roland Potts), Julie Waltersová (Yvonne Pottsová), Trystan Gravelle (Matthew), Valeria Bilelloová (Alessandra), Jemima Rooperová (Hydrangea), Alex Macqueen (dr. Thorpe), Miriam Luciaová (signora Fiorentino), Stanley Townsend (Pavarotti).

Protagonistou a zároveň vypravěčem snímku režiséra Davida Frankela Životní šance je Paul Potts (nar. 1970), představovaný hercem Jamesem Cordenem. Bývalý prodavač mobilů z velškého maloměsta Port Talbot od dětství snil o operním zpěvu a na cestě za úspěchem musel překonat četná příkoří i zdravotní handicapy (mj. prasklý ušní bubínek, nádor na hypofýze, dlouhá rekonvalescence po silniční nehodě). Pomoc a podporu vždy našel u přítele a zároveň šéfa Braddona a u oddané manželky Julz. V roce 2007 zvítězil v televizní soutěži Británie hledá talent a život se mu změnil. – Životopisný snímek s romantizujícími, dojemnými a humornými scénami působí trochu jako opera a připomíná titul Billy Elliot (2000, Billy Elliot; r. Stephen Daldry). – James Corden musel kvůli roli přibrat několik kilogramů a naučit se opernímu zpěvu; ve snímku však zní Pottsův tenor. -kat-

DAVID FRANKEL (nar. 2.4.1959, New York) je synem novináře Maxe Frankela, jenž mj. pracoval jako výkonný editor New York Times. Vystudoval tvůrčí psaní a film na Harvardově univerzitě (1981), kde působil jako filmový kritik v místním časopisu. Psal pro různá periodika, např. Esquire, a pracoval v produkční společnosti Telepictures. Od poloviny 80. let se uplatnil jako autor TV sitcomů The Ellen Burstyn Show (1986; + spol. prod.), Doctor Doctor (1989-91; + spol. režie, spol. prod.), Teech (1991) a Grapevine (1992; 2000, Šeptanda; + spol. režie, spol. prod.), často ve spolupráci s Normanem Steinbergem. Podle vlastního scénáře režíroval neprodaný pilotní snímek k sitcomu Milý deníčku, který po uvedení do kin získal Oscara za nejlepší krátký film. Režijně se podílel na dramatických minisériích From the Earth to the Moon (1998, Ze Země na Měsíc – TV), Band of Brothers (2001, Bratrstvo neohrožených – TV), za niž dostal Cenu Emmy, a na úspěšných komediálních seriálech Sex and the City (Sex ve městě – TV) a Entourage (Vincentův svět – TV), jenž mu za režii pilotní epizody vynesl nominaci na Emmy. Ve filmu se uvedl jako scenárista romantických komedií a ve stejném žánru debutoval i jako režisér. Prosadil se divácky vděčnými adaptacemi populárních bestsellerů Ďábel nosí Pradu a Marley a já. Napsal také scénář k jedné epizodě historického TV seriálu Rome (Řím – TV). V květnu 1998 se oženil se svou studentskou láskou Jennifer Beberovou, s níž má dvojčata. – Filmografie (režie, není-li uvedeno jinak): Funny About Love (1990, Směšně o lásce; r. Leonard Nimoy; spol. sc. – V), Nervous Ticks (1991, Tikot; r. Rocky Lang; sc. – V), příběh mladé ženy, která před svatbou zjišťuje, že manželství je založeno na řadě kompromisů, Rapsodie v Miami (1995, Miami Rhapsody; + sc., spol. prod.) se Sarah Jessicou Parkerovou, kr. f. o výtvarnici newyorského časopisu, jež zaznamenává jeden ze svých frenetických dnů, Dear Diary (1996, Milý deníčku; + sc.) s Bebe Neuwirthovou, kr. f. o šesti mladých lidech, potýkajících se s nástrahami partnerských vztahů, Just Like You Imagined (2002, Přesně jak sis to představoval), skutečný příběh záchrany zasypaných horníků The Pennsylvania Miners’ Story (TV-2002, Drama v pensylvánském dole – TV), komedie o despotické šéfredaktorce vlivného módního časopisu a její důvtipné asistentce Ďábel nosí Pradu (2006, The Devil Wears Prada) s Meryl Streepovou a Anne Hathawayovou, melodramatický příběh jedné rodiny a jejího psa Marley a já (2008, Marley & Me) s Owenem Wilsonem a Jennifer Anistonovou, komedie o soupeření tří milovníků ptactva The Big Year (2011, Nadějný rok – V) se Stevem Martinem, Jackem Blackem a Owenem Wilsonem, smutná komedie o manželské krizi Druhá šance (2012, Hope Springs) s Meryl Streepovou a Tommym Lee Jonesem, skutečný příběh nečekaného vítěze pěvecké televizní soutěže Životní šance (2013, One Chance), natočený v Británii.  -mim-