Zázraky

barevný, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 110 min.

Původní název: Le meraviglie. Země původu: Itálie, Švýcarsko, SRN. Výrobce: Tempesta, Rai Cinema. Koprodukce: Amka Films Productions, Pola Pandora Filmproduktion, RSI, SRG SSR, Das kleine Fernsehspiel. Ve spolupráci s Arte. Rok výroby: 2014. Premiéra: 14.8.2014. Monopol: Aerofilms (do 26.5.2022). Mluveno: italsky, německy, francouzsky (české titulky).

AUTOŘI: Scénář: Alice Rohrwacherová. Režie: Alice Rohrwacherová. Kamera: Hélène Louvartová. Hudba: Piero Crucitti. Různé skladby a písně. Výprava: Emita Frigatoová. Kostýmy: Loredana Buscemiová. Střih: Marco Spoletini. Zvuk: Christophe Giovannoni. Zvláštní efekty: (supervize) Fabio Traversari. Výkonný producent: Carlo Cresto-Dina. Producenti: Carlo Cresto-Dina, Karl Baumi Baumgartner, Tiziana Soudaniová, Michael Weber. Koproducenti: Gabriella De Garaová, Sven Waelti, Doris Heppová, Burkhard Althoff. České titulky: Helena Čížková (Filmprint Digital).

HERCI: Maria Alexandra Lunguová (Gelsomina), Sam Louwyck (Wolfgang), Alba Rohrwacherová (Angelica), Sabine Timoteoová (Coco), Agnese Grazianiová (Marinella), Luis Huilca Logroño (Martin), Eva Lea Pace Morrowová (Caterina), Maris Stella Morrowová (Luna), Monica Bellucciová (Milly Catena), Carlo Tarmati (Carlo Portarena).

CENA: MFF v Cannes 2014: Velká cena poroty.

Autorský snímek Alice Rohrwacherové Zázraky obsahuje určité autobiografické prvky. Odehrává se v německo-italské rodině na venkově kdesi v Umbrii, v jeho popředí jsou rodinné vztahy, především však vazba mezi mladší a starší sestrou. – Dvanáctiletá Gelsomina žije na opuštěném a vybydleném statku s despotickým otcem Wolfgangem, s vlídnou matkou Angelicou, s mladší sestrou Marinellou, s malými sestřičkami Caterinou a Lunou a s volnomyšlenkářskou rodinnou přítelkyní Coco. Od rána do večera všichni těžce pracují, a přesto jen tak tak přežívají. Zdrojem obživy je pro ně včelařství. I když všechno řídí otec, Gelsomina má v rodině velké slovo hlavně proto, že rozumí včelám a zastane spoustu práce. Kvůli penězům přijme věčně nerudný Wolfgang na převýchovu čtrnáctiletého německého delikventa, mlčenlivého Martina. Gelsomina rodinu tajně přihlásí do populární televizní soutěže Země zázraků, která se natáčí na nedalekém ostrově s velkou jeskyní a s památkami na Etrusky. Když se to roztrpčený otec dozví, lituje, že právě splnil dceřino dětské přání a koupil jí velblouda. Rodina nevyhraje a navíc dojde k incidentu s Martinem, který zmizí. Gelsomina ví, že ho najde v jeskyni a zůstane tam s ním přes noc. Po návratu si lehne k rodičům a sourozencům do jedné velké postele venku na dvoře. – V krajině stojí opuštěný statek… – Tvůrci vycházejí z pečlivého realistického popisu každodenního venkovského života, provázeného různými epizodami. Zachycují práci se včelami i výrobu medu a řídké chvíle rodinné pohody. Otec není původní starousedlík, přišel na venkov, protože ho život ve městě neuspokojoval. Avšak ani tady není spokojený. Nemíní se smířit s novotami a s vpádem turistů do oblasti. – Do role matky obsadila režisérka svou starší sestru, populární italskou herečku Albu Rohrwacherovou. Film je věnován zesnulému producentovi Karlu Baumgartnerovi (1949-2014). -tbk-

ALICE ROHRWACHEROVÁ (nar. 29.12.1981, Fiesole, Toskánsko) studovala literaturu a filozofii na univerzitě v Turíně. Vystupovala jako hudebnice a působila v dokumentárním filmu jako střihačka a režisérka. Podílela se na dlouhometrážním kolektivním projektu Checosamanca a debutovala snímkem Corpo celeste, uvedeným na MFF v Cannes, kam se později vrátila se svým dalším titulem Zázraky, za nějž v roce 2014 získala Velkou cenu poroty; oba tituly byly uvedeny rovněž na MFF v Karlových Varech. Její sestra Alba Rohrwacherová (nar. 1979), jíž v Zázracích svěřila roli matky, patří k předním italským herečkám. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) dokument Un piccolo spettacolo (2005, Malé představení; r. Pierpaolo Giarolo; nám., spol. sc.), politický kolektivní dokument Checosamanca (2006; spol. režie), psychologický příběh třináctileté dívky, vracející se s matkou a starší sestrou po deseti letech ze Švýcarska do kalabrijského městečka, Corpo celeste (2011, Nebeské tělo), realistický obraz těžkého venkovského života manželů se čtyřmi dcerami, Zázraky (2014, Le meraviglie). -tbk-