Zachraňte pana Bankse

barevný, životopisný, přístupný, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital (Datasat), dlouhý – 126 min.

Původní název: Saving Mr. Banks. Země původu: USA, Velká Británie, Austrálie. Výrobce: Ruby Films, Essential Media and Entertainment. Ve spolupráci s BBC Films, Hopscotch Features. Pro Walt Disney Enterprises. Rok výroby: 2013. Premiéra: 20.2.2014. Monopol: Falcon. Mluveno: anglicky (české titulky).

AUTOŘI: Scénář: Kelly Marcelová, Sue Smithová. Režie: John Lee Hancock. Kamera: John Schwartzman. Hudba: Thomas Newman. Písně z filmu Mary Poppins (Richard M. Sherman, Robert B. Sherman). Různé skladby a písně. Výprava: Michael Corenblith. Kostýmy: Daniel Orlandi. Střih: Mark Livolsi. Zvuk: John Pritchett. Vizuální efekty: Luma Pictures. Výkonní producenti: Paul Trijbits, Christine Langanová, Andrew Mason, Troy Lum. Producenti: Alison Owenová, Ian Collie, Phillip Steuer. České titulky: Jakub Sitár. – Výňatek z filmu: Mary Poppins (1964, Mary Poppins; r. Robert Stevenson).

HERCI: Emma Thompsonová (P.L. Traversová), Tom Hanks (Walt Disney), Colin Farrell (Travers Goff), Paul Giamatti (Ralph), Jason Schwartzman (Richard Sherman), Bradley Whitford (Don DaGradi), Annie Rose Buckleyová (Ginty), Ruth Wilsonová (Margaret Goffová), B.J. Novak (Robert Sherman), Rachel Griffithová (teta Ellie), Kathy Bakerová (Tommie), Melanie Paxsonová (Dolly), Lily Bighamová (Biddy).

CENY (výběr): Cena NBR: nejlepší herečka (Emma Thompsonová). Oscar: (nominace) nejlepší hudba (Thomas Newman). Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší herečka v dramatu (Emma Thompsonová). Ceny BAFTA: (nominace) Cena Alexandera Kordy za nejlepší britský film, Cena Anthonyho Asquithe za hudbu (Thomas Newman), nejlepší herečka (Emma Thompsonová), nejlepší britský debut (scenáristka Kelly Marcelová), nejlepší kostýmy (Daniel Orlandi).

Ve filmu o filmu Johna Leeho Hancocka Zachraňte pana Bankse se pojednává o vzniku slavného muzikálu Mary Poppins a zároveň také o významné epizodě ze životů autorky předlohy, zatrpklé britské spisovatelky australského původu P.L. Traversové (vl. jm. Helen Lyndon Goffová; 1899-1996) a Walta Disneyho (1901-1966). Slavný filmař pozval v roce 1961 spisovatelku do Los Angeles, aby ji přiměl k prodeji autorských práv na její dílo z roku 1934. Osamělá, panovačná a náladová dáma tu stráví čtrnáct dní s autory chystaného muzikálu bratry Shermanovými a scenáristou Donem DaGradim při práci na scénáři. Vzpomíná přitom na své dětství v roce 1906 v Austrálii a na milovaného, předčasně zemřelého otce, který byl sice zábavným společníkem, ale také notorickým alkoholikem. – Kultivovaný Walt Disney vychází paní Traversové maximálně vstříc, ale až když pochopí její životní trauma a svěří se jí s tím svým, získá vysněný souhlas. Následuje slavná premiéra filmu. – V retrosnímku se prolínají retrospektivy z australského venkova se scénami ze studia v Burbanku. Jedná se o pečlivou, místy sentimentálně laděnou rekonstrukci, opírající se o vynikající herce a natočenou ve smířlivě laděném duchu. – Název odkazuje na postavu otce rodiny Banksových z Mary Poppins, který podle autorky neměl být jen zlý.     -tbk-

JOHN LEE HANCOCK (vl. jm. John Lee Hancock, Jr., nar. 15.12.1956, Longview, Texas) je nejstarším ze čtyř dětí profesionálního hráče amerického fotbalu. Vystudoval angličtinu na Baylorově univerzitě v texaském Wacu a pak absolvoval tamější právnickou fakultu. Čtyři roky pracoval v houstonské advokátní firmě. Přesídlil do Los Angeles a stal se členem divadelního souboru Fountainhead a spoluzakladatelem jiného souboru Legal Aliens Theatre, v němž inscenoval vlastní texty. Filmové zkušenosti získal jako asistent režie a produkce. Debutoval nezávislým snímkem Romance s překážkami, který se prakticky nedostal do kin. Prosadil se teprve jako scenárista dvou filmů Clinta Eastwooda, jejichž natáčení mohl sledovat na place. Pak se uplatnil v televizi jako režisér a výkonný producent seriálů L.A. Doctors (1998-99, Doktoři z L.A.; + nám., spol. sc. – TV) a Falcone (2000). I přes kolosální neúspěch nákladného westernu Pevnost Alamo pokračoval v režijní kariéře. Dobrý ohlas měla jeho sportovní dramata podle skutečných událostí, zejména mimořádně úspěšné Zrození šampióna, jež vyneslo Sandře Bullockové Oscara za roli energické adoptivní matky talentovaného teenagera. Za svůj nejnovější snímek Zachraňte pana Bankse byl nominován na Cenu BAFTA v kategorii britských filmů. – Filmografie: (scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) drama uprchlého trestance Dokonalý svět (1993, A Perfect World; r. Clint Eastwood), rekonstrukce autentického kriminálního případu podle bestselleru Johna Behrendta Půlnoc v zahradě dobra a zla (1997, Midnight in the Garden of Good and Evil; r. Clint Eastwood), rodinný snímek My Dog Skip (1999, Můj pes Skip; r. Jay Russell; spol. prod. – V), dobrodružná fantasy na motivy známé pohádky Sněhurka a lovec (2012, Snow White and the Huntsman; r. Rupert Sanders); (režie, není-li uvedeno jinak) příběh dobrosrdečného jezdce rodea a jeho dívky Hard Time Romance (1991, Romance s překážkami; + sc.), příběh středoškolského baseballového kouče Jima Morrise, jenž se v pokročilém věku stane profesionálním nadhazovačem, The Rookie (2002, Hráč – V) s Dennisem Quaidem, rekonstrukce známé události z texaské historie The Alamo (2004, Pevnost Alamo; + spol. sc. – V) s Billym Bobem Thorntonem a Dennisem Quaidem, další skutečný příběh nemotorného černého teenagera, jenž se stane fotbalovou hvězdou, The Blind Side (2009, Zrození šampióna; + sc. – V), biografický snímek o vzniku filmové adaptace Mary Poppinsové, nazvaný Zachraňte pana Bankse (2013, Saving Mr. Banks) s Emmou Thompsonovou v roli autorky P.L. Traversové a Tomem Hanksem jako Waltem Disneym.    -mim-