Mission London

barevný, satirická komedie, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,35, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 107 min.

Původní název: Mission London. Země původu: Bulharsko, Maďarsko, Makedonie, Švédsko, Velká Británie. Výrobce: SIA Advertising, Fidelity Films, Premiere Picture, Dream Factury Macedonia. S přispěním Bulgarian National Film Center, Új Budapest Filmstudió, Macedonian Film Fund, Film i Väst, Eurimages EU. Rok výroby: 2010. Premiéra: 19.6.2014. Monopol: Film Europe. Mluveno: bulharsky, anglicky, rusky, srbsky (české titulky). – První blockbusterový a nejvíc vydělávající film bulharské kinematografie po pádu komunismu. Komedie plná drobných chyb a tučných potíží.

AUTOŘI: Námět: Alek Popov – román Mise Londýn (2007, česky nakladatelství Dybbuk, Praha 2010). Scénář: Dimitar Mitovski, Alek Popov, Deljana Manevová. Režie: Dimitar Mitovski. Kamera: Nenad Boroevič. Hudba: Konstantin Cekov, Balázs Zséger. Různé skladby a písně. Výprava: Gabriella Simonová. Kostýmy: Gabriella Simonová. Střih: Marco Glusac. Zvuk: Svetlozar Georgiev. Vizuální efekty: (supervize) Ljubomir Savov. Zvláštní efekty: (supervize) Kenneth Cassar, Paul Dunn. Výkonní producenti: Michael Cowan, Sean OKelly, David Rogers. Producenti: Ivan Dojkov, Dimitar Mitovski. Koproducenti: László Kántor, Simon Markham, Antov Ognen, Bob Portal, Frank Zander. České titulky: Vladimír Kříž (Linguafilm).

HERCI: Julian Vergov (Varadin Dimitrov), Ljubomir Nejkov (Baničarov), Georgi Stajkov (Čavo), Alan Ford (Sibling), Tomas Arana (Munroe), Ana Papadopuluová (Katja), Ernestina Šinovová (Seljanská), Ralph William (John Brown), Rosemary Leachová (paní Cunninghamová), Ralph Brown (detektiv Collway), Orlin Goranov (prezident).

Satirická komedie debutujícího bulharského režiséra a producenta Dimitara Mitovského Mission London se stejně jako její literární předloha stala v Bulharsku nejúspěšnějším domácím hitem v postkomunistické éře. – Na bulharskou ambasádu v Londýně je na popud ctižádostivé prezidentovy manželky Seljanské jmenován velvyslanec Varadin Dimitrov se zásadním úkolem zajistit setkání paní prezidentové s britskou královnou. Nový diplomat zjistí, že na ambasádě panuje naprostá anarchie a nicnedělání jako za bolševických dob. Personál šmelí se vším a kuchař Baničarov se přes podřadného herce Čava zaplete do krádeže kachen z parku, po nichž pátrá detektiv Collway i ornitolog Dale. S anglickou panovnicí pomůže Dimitrovovi PR agentura, která dodává na VIP akce dvojníky. Slavnost na ambasádě skončí fiaskem a požárem. Dimitrov se navíc zakouká do půvabné Katji, která s agenturou spolupracuje. – Tvůrci se věrně drží Popovovy předlohy (přeložené do více než dvanácti jazyků), ale zatímco román je vtipný, film působí zdlouhavě a nezáživně, jeho humor spočívá hlavně v situační komice a figurkaření. -kat-

DIMITAR MITOVSKI (nar. 1.8.1964, Plovdiv) vystudoval scénografii na střední umělecké škole v Plovdivu a režii a animaci na Národní divadelní a filmové akademii Krastja Sarafova v Sofii (NATFA). Upozornil na sebe jako tvůrce hudebních videoklipů a úspěšných reklamních spotů nebo hudebním dokumentem o populární bulharské skupině FSB. Dva jeho krátké hrané filmy ze zamýšlené trilogie, Vraťte králíka a Králíkovy potíže, byly uvedeny na MFF v Cannes. V roce 2010 debutoval celovečerní satirickou komedií Mission London podle bestselleru Aleka Popova. Mitovski zároveň působí jako producent a scenárista. Byl spoluzakladatelem společností SIA Corp. a Camera Ltd., v jejichž rámci se podílel na TV seriálech Stuklen dom (2010-11, Skleněný dům), Pod prikritie (2011-13, V utajení) a Familiata (2013, Rodina). V devadesátých letech byl aktivní také ve dvou uměleckých uskupeních. – Filmografie: (neúplná; scénář či podíl na něm a režie, není-li uvedeno jinak) hudební dok. FSB (1997), kr. hrané filmy Varnete zaeka (2005, Vraťte králíka) a Rabbit Troubles (2007, Králíkovy potíže; + prod.), koprodukční satirická komedie o potížích nového velvyslance na zanedbané ambasádě Mission London (2010, Mission London; + spol. prod.). -tbk-