Mami!

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:1, (některé scény) 1:1,85, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 139 min.

Původní název: Mommy. Země původu: Kanada. Výrobce Metafilms, Sons of Manual. Rok výroby: 2014. Premiéra: 30.10.2014. Monopol: Artcam. Mluveno: francouzsky, anglicky (české titulky). – Nejvyzrálejší a nejemocionálnější film od režiséra Imaginárních lásek Xaviera Dolana.

AUTOŘI: Scénář: Xavier Dolan. Režie: Xavier Dolan. Kamera: André Turpin. Hudba: Noia. Různé skladby a písně. Výprava: Colombe Rabyová. Kostýmy: Xavier Dolan, François Barbeau. Střih: Xavier Dolan. Zvuk: (design) Sylvain Brassard; François Grenon. Vizuální efekty: (supervize) Jean-François Jazie Ferland; Alchimie 24. Producenti: Nancy Grantová, Xavier Dolan. České titulky: Jacques Joseph (Filmprint Digital).

HERCI: Anne Dorvalová (Diane Die Desprésová), Suzanne Clémentová (Kyla), Antoine Olivier Pilon (Steve Despres), Patrick Huard (Paul), Alexandre Goyette (Patrick), Michèle Lituacová (ředitelka diagnostického centra), Viviane Pascalová (Marthe), Natalie Hamel-Royová (Nataša).

CENY: MFF v Cannes 2014: Cena poroty ex aequo. Camerimage 2014, Bydhošť: Bronzová žába (André Turpin). César: nejlepší zahraniční film. MFF Cinematik 2015, Piešťany: Cena diváků. – Cena ISA: (nominace) nejlepší zahraniční film.

Autorský snímek oceňovaného scenáristy a režiséra Xaviera Dolana Mami! se odehrává v Québecu v roce 2015 v době, kdy platí fiktivní kontroverzní zákon S-14, stanovující, že v případě finanční nouze nebo fyzického či psychologického ohrožení může rodič odpovědný za dítě s těžkými poruchami chování využít právo svěřit je libovolné veřejné nemocnici. Pohlednou, vyzývavě oblečenou a vulgárně se vyjadřující čtyřicátnici Dianu Die Desprésovou na tento zákon upozorní ředitelka uzavřeného diagnostického ústavu. Dianin šestnáctiletý syn Steve totiž musí okamžitě ústav opustit; založil v jídelně požár a způsobil chovanci Kevinovi těžké popáleniny. Žena, jejíž manžel před třemi lety zemřel, je však rozhodnuta vzít si i přes finanční potíže nezvladatelného syna k sobě do domku na předměstí. Její nová sousedka, učitelka Kyla, je ho ochotná doučovat. Soužití s provokativně vzdorovitým šestnáctiletým adolescentem s diagnózou ADHD (hyperaktivita s poruchou pozornosti) je přes vzájemnou lásku i dobrou vůli syna i matky náročné a bouřlivé; jednou Steve málem Dianu uškrtí. Kevinovi rodiče požadují za popáleného syna vysoké odškodnění a Diane požádá o pomoc souseda Paula, který je soudcem a který jí nadbíhá. Společná večeře a karaoke skončí kvůli Steveovu záchvatu vzteku, následné rvačce a Dianině prostořekosti fiaskem. – Mladík se obává, že ho matka přestane mít ráda; ona prý pro něho bude vždy prioritou. Žena však ví, že syna nikdy nepřestane milovat. Diane vyrazí autem s Kylou a Stevem na výlet. Představuje si Steveovu šťastnou budoucnost (kdyby byl ovšem zdravý). Všichni tři si užijí piknik, cesta však skončí u nemocnice; rezignovaná Diane se rozhodla využít zákon S-14. – Kyla se po čase přijde se sousedkou rozloučit; stěhuje se s manželem do Toronta. – Steve, který právě nechal matce láskyplný vzkaz na mobilu, se v nemocnici vytrhne ošetřovateli a rozběhne se ke dveřím… – Snímek je podle autora příběhem o odvaze, lásce a přátelství a o tom, že milovat někoho neznamená, že ho můžeme zachránit. Poněkud zarážející je drsný slovník, který je matce a synovi vlastní, a vulgární výrazy, jimiž se s ozbrojující upřímností častují. Leitmotivem snímku je CD Die & Steve Mix 4ever, vytvořené Dianiným zesnulým manželem. – Použitý neobvyklý čtvercový obrazový formát 1:1 (kromě několika záběrů ve formátu 1:1,85) podle režiséra unikátně vyjadřuje emoce a upřímnost sdělení. -kat-

XAVIER DOLAN (vl. jm. Xavier Dolan-Tadros, nar. 20.3.1989, Montreal) je synem herce a zpěváka egyptského původu Manuela Tadrose a kanadské učitelky. Od pěti let účinkoval v reklamních spotech a jako dětský herec se uplatnil ve filmech i v TV seriálech, např. Omerta, la loi du silence (Omerta – TV), L’or (Zlato) a Ayoye. Odešel z univerzity, aby se mohl věnovat filmařině. Okamžitě vzbudil pozornost částečně autobiografickým dramatem Zabil jsem svou matku, jež bylo oceněno v sekci Čtrnáctideník režisérů na MFF v Cannes, uvedeno na mnoha dalších festivalech a doma získalo mj. výroční frankofonní ceny Jutra za nejlepší scénář a film. I jeho další snímky obdržely řadu ocenění, z nichž připomínáme tři nominace na Césara v kategorii zahraničních filmů (Zabil jsem svou matku, Imaginární lásky, Laurence Anyways), nominace na kanadskou výroční cenu Genie za nejlepší film a režii (Imaginární lásky), Queer palmu na MFF v Cannes (Laurence Anyways), Cenu FIPRESCI na MFF v Benátkách (Tom na farmě) a Cenu poroty ex aequo na MFF v Cannes (Mami!). V celém jeho výrazně autorském díle hraje důležitou úlohu tvůrcova přiznaná homosexualita. Režíroval také kontroverzní videoklip College Boy s francouzskou rockovou skupinou Indochine. – Filmografie: (neúplná; herec) Miséricorde (TV-1994, Milosrdenství; r. Jean Beaudin), J’en suis! (1997; r. Claude Fournier), La forteresse suspendue (2001, Tajná pevnost; r. Roger Cantin – TV), Martyrs (2008, Mučedníci; r. Pascal Laugier – V), Suzie (2009; r. Micheline Lanctôtová), Good Neighbours (2010, Dobří sousedé; r. Jacob Tierney), Miraculum (2014; r. Daniel Grou), Elephant Song (2014, Sloní píseň; r. Charles Binamé); (režie, není-li uvedeno jinak) příběh rozporuplného vztahu homosexuálního mladíka a jeho matky J’ai tué ma mère (2009, Zabil jsem svou matku; + sc., spol. kostýmy, prod., herec – TV), v němž sám vytvořil hlavní roli, portrét milostného trojúhelníku Imaginární lásky (2010, Les amours imaginaires; + sc., výprava, kostýmy, střih, spol. prod., herec), v němž hrál homosexuálního mladíka, který se zamiluje do stejného kluka jako jeho nejlepší přítelkyně, působivé drama Laurence Anyways (2012; + sc., spol. kostýmy, střih, herec) s Melvilem Poupaudem v úloze učitele, který se chce stát ženou, psychologické drama podle divadelní hry Michela Marca Boucharda Tom à la ferme (2013, Tom na farmě; + spol. sc., kostýmy, střih, spol. prod., herec – TV), v němž ztělesnil titulní postavu muže, jenž přijíždí jako nevítaný vetřelec na pohřeb svého milence, příběh obtížného soužití nezvladatelného mladíka se syndromem ADHD a jeho matky Mami! (2014, Mommy; + sc., spol. kostýmy, střih, spol. prod.). -mim-