Má vlast

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 2-D, DVD-K, Dolby SRD, dlouhý – 87 min.

Původní název: Né quelque part. Země původu: Francie, Maroko. Výrobce: Quad Films, Kiss Films, Agora Films. Koprodukce: France 3 Cinéma, Mars films, Jouror Production. Rok výroby: 2013. Premiéra: 20.2.2014. Monopol: Film Europe. Mluveno: francouzsky, arabsky. České titulky. – Návrat ke kořenům bývá bolestivý.

AUTOŘI: Scénář: Mohamed Hamidi, Alain-Michel Blanc. Režie: Mohamed Hamidi. Kamera: Alex Lamarque. Hudba: Armand Amar. Různé skladby a písně. Výprava: Arnaud Roth. Kostýmy: Hadjira ben Rahouová. Střih: Marion Monnierová. Zvuk: Pierre Excoffier, Olivier Varenne. Vizuální efekty: (supervize) Seif Boutella. Koordinátor kaskadérů: Cedric Proust. Producenti: Nicolas Duval Adassovsky, Jamel Debbouze, Laurent Zeitoun, Yann Zeitoun. Koproducenti: Bénédicte Bellocqoová, Souad Lamriki. České titulky: Kateřina Vinšová (Linguafilm).

HERCI: Tawfik Jallab (Farid Hadží)), Jamel Debbouze (Faridův bratranec Farid), Fatsah Bouyahmed (Fatah), Abdelkader Secteur (Secteur), Malik Bentalha (Kikim), Fehd Benchemsi (Nordine), Julie De Bonaová (Audrey), Zined Obeidová (Samira).

Šestadvacetiletý Farid žije s rodiči v Paříži, studuje práva a má francouzskou přítelkyni, kterou se bojí představit matce. Nečekaně se musí vydat do Alžírska, aby se pokusil zabránit zbourání jejich někdejšího domu. Jeho pobyt v zemi předků se prodlouží, když mu vykutálený jmenovec, bratranec Farid, zmizí s doklady do vytoužené Francie. Pařížanovi se podaří místní stmelit a zabránit prodeji pozemků. Pokusí se pak vrátit se do Francie ilegálně a zažije i pobyt v detenčním centru… – Naivní, předvídatelný snímek nemá daleko k amatérskému filmu, ale snaží se upřímně zachytit problémy spjaté s koloniální minulostí, s vykořeněním a se střetem současnosti a tradic. – První verzi příběhu napsal Hamidi už v roce 2005, kdy podobně jako hrdina příběhu odcestoval z rodinných důvodů do Alžírska. K natáčení se však odhodlal až na popud herce Jamela Debbouze, který film i spoluprodukoval.                    -kat-

MOHAMED HAMIDI (nar. 14.11.1972, Bondy, Seine-Saint-Denis) přes deset let učil obchodní management v Bobigny, na předměstí Paříže. Přednášel také o nových médiích na Science Po Paris. Je předsedou a jedním ze zakladatelů internetového média Bondy Blog, kde v letech 2006 a 2007 působil také jako editor. Pomáhal založit a nyní předsedá organizaci Alter-Egaux Association, která nabízí mladým lidem ze sociálně slabšího prostředí poradenství o možnostech vzdělávání a o profesních nabídkách. Podílel se jako režisér a scenárista na rozličných mediálních, rozhlasových, televizních a jevištních projektech; např. show Jamela Debbouze, Malika Bentalha a Abdelkadera Secteura. Tyto herce, pocházející stejně jako on ze zemí Maghrebu, obsadil také do svého autobiograficky laděného celovečerního debutu Má vlast (2013) o mladém Alžířanovi, který celý život prožil ve Francii, ale musí se vrátit do země předků kvůli záchraně rodinného domu před demolicí. Podílel se i na scénáři snímku La marche (2013, Pochod; r. Nabil Ben Yadir).   -fik-