Love Song

barevný, hudební, milostný příběh, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital/Datasat, dlouhý – 104 min.

Původní názvy: Begin Again. Can a Song Save Your Life?. Země původu: USA. Výrobce: Exclusive Media, Likely Story. Pro Exclusive Media. Ve spolupráci se Sycamore Pictures. Rok výroby: 2013. Premiéra: 10.7.2014. Monopol: A-Company Czech. Mluveno: anglicky (české titulky).

AUTOŘI: Scénář: John Carney. Režie: John Carney. Kamera: Yaron Orbach. Hudba: Gregg Alexander. Hudební supervize: Andrea Von Foersterová. Hudební poradce: Joel Sill. Různé skladby a písně. Výprava: Chad Keith. Kostýmy: Arjun Bhasin. Střih: Andrew Marcus. Zvuk: Tod Maitland. Vizuální efekty: (supervize) Yuval Levy; Gravity. Zvláštní efekty: (supervize) Drew Jiritano. Koordinátor kaskadérů: Brian Smyj. Výkonní producenti: Nigel Sinclair, Guy East, Sam Hoffman, Judd Apatow, Tom Rice, Ben Nearn. Producenti: Anthony Bregman, Tobin Armbrust. Koproducenti: Ian Watermeier, Shira Rockowitzová, Lauren Seligová. České titulky: Barbora Knobová (utd. by content).

HERCI: Mark Ruffalo (Dan), Keira Knightleyová (Gretta), Adam Levine (Dave), Catherine Keenerová (Miriam), Hailee Steinfeldová (Violet), Cee Lo Green (Troublegum), James Corden (Steve), Yasiin Bey (Saul), Rob Morrow (šéf nahrávací společnosti).

CENA: Oscar: (nominace) nejlepší píseň (Lost Stars; Gregg Alexander, Danielle Briseboisová).

Scenárista, režisér a bývalý basista a zpěvák skupiny The Frames John Carney se tématem romantické komedie Love Song vrací (tentokrát s hvězdným obsazením a s vyšším rozpočtem) ke svému úspěšnému filmu Once (2007, Once) a hledá odpověď, zda píseň může zachránit život (původní název snímku Can a Song Save Your Life? se objeví na plátně na začátku úvodních titulků. Název byl později změněn na Begin Again (česky Začít znovu). – V malém newyorském klubu britská písničkářka Gretta okouzlí svým vystoupením podnapilého, kdysi známého hudebního producenta Dana; rád by s ní natočil album. Muž žije odloučeně od manželky, hudební publicistky Miriam, a pubertální dcery Violet a má za sebou smolný den. Mimo jiné ho vyhodil partner Saul z jejich hudební firmy. Mladá žena, která se právě rozešla po pětiletém soužití s úspěšným zpěvákem Davem kvůli jeho nevěře, si vybavuje, jak byli po příjezdu do New Yorku šťastní. Dave nahrával a koncertoval, ona psala písně a dělala holku pro všechno. Po rozchodu se nastěhovala ke kamarádovi ze studií, pouličnímu muzikantu Steveovi. – Dan vezme Grettu za Saulem, ale bezvýsledně. Dostanou nápad natočit album venku v New Yorku. Muž sežene pár muzikantů a začnou pracovat v ulicích, v metru, v Central Parku nebo na střeše. S financemi jim pomůže úspěšný rapper Troublegum, který nezapomněl, komu vděčí za svůj úspěch. Dan se během nahrávání sblíží s manželkou i s dcerou, která si v kapele zahraje na kytaru. Saulovi se album líbí. Dan dostane zpátky své místo a vrátí se k rodině. Dave se chce dát s Grettou zase dohromady a pozve ji na koncert. Zahraje tam její píseň Love Song v aranžmá, jaké si přála. Ona ví, že je to jeho vyznání, ale odejde. Gretta se rozhodne dát písničky na internet. Dan, i když je to proti jeho profesním zájmům, jí vyhoví. Opět pomůže Troublegum, když dá odkaz na album na Twitter. – Ve snímku se kromě hvězd objeví několik hudebníků, mj. frontman skupiny Moon 5 Adam Levine jako Dave, rappeři Cee Lo Green a Yasiin Bey. Hudba je zde všudypřítomná a romantická. Písně se z velké části natáčely v autentickém prostředí a Keira Knightleyová nazpívala své party sama. -kat-

JOHN CARNEY (nar. 1972, Dublin) působil na začátku 90. let jako baskytarista a zpěvák v irské rockové skupině The Frames, pro niž také režíroval několik videoklipů. Byl autorem a režisérem dvou oceněných krátkých filmů (Zářící hvězda, Hotel), než se dostal k celovečerní tvorbě, v níž čerpal převážně ze svých znalostí hudební scény. Největšího ohlasu dosáhl snímkem Once (mj. Cena ISA za nejlepší zahraniční film, Cena diváků na FF Sundance a na MFF v Dublinu), jenž se později stal předlohou pro úspěšný broadwayský muzikál. Pozornost vzbudil i komedií Zonad (nominace na irskou výroční cenu IFTA za scénář a za režii), jež vznikla rozšířením nedokončeného krátkého filmu. Společně s Tomem Hallem a bratrem Kieranem Carneym se podílel na scénáři a režii TV seriálu o třech přátelích, žijících na známé dublinské ulici Bachelors Walk (2001-2003), jenž dostal Cenu IFTA za nejlepší TV drama. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Shining Star (1995, Zářící hvězda; + sc., prod.) a Hotel (1995; + sc., prod.), tragikomický příběh dlouholetého incestního vztahu November Afternoon (1996, Listopadové odpoledne; spol. režie Tom Hall; + sc., hudba, spol. prod.), střm. f. o manželské dvojici intelektuálů, snažících se oživit svůj vztah, Just in Time (TV-1998, Právě včas; spol. režie Tom Hall; + sc., hudba), drama přepadené školačky Park (1999; spol. režie Tom Hall; + sc., hudba, spol. prod.), drama problémového teenagera v psychiatrické léčebně On the Edge (2000, Klub sebevrahů; + spol. sc., spol. písně – V) s Cillianem Murphym, milostný příběh dvou muzikantů Once (2007, Once; + sc.) s Glenem Hansardem a Markétou Irglovou, jejichž píseň Falling Slowly byla oceněna Oscarem, komedie o podvodníkovi, který se vydává za mimozemšťana, Zonad (2009; spol. režie Kieran Carney; + spol. sc.), drama dívky pronásledované vlastní minulostí The Rafters (2012, Podkroví; + sc., spol. prod.), odehrávající se na Aranských ostrovech, příběh anglické písničkářky a bývalého newyorského hudebního producenta Love Song (2013, Begin Again; + sc., spol. písně) s Keirou Knightleyovou a Markem Ruffalem, částečně autobiografický příběh irského chlapce, jenž založí kapelu a odejde do Londýna, Sing Street (2015; + sc., spol. prod.). -mim-