Labyrint: Útěk

barevný, akční, sci-fi, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital/Datasat, dlouhý – 113 min.

Původní název: The Maze Runner. Země původu: USA. Výrobce: Gotham Group. Ve spolupráci s Temple Hill Production, TSG Entertainment, Dayday Films. Pro Twentieth Century Fox. Rok výroby: 2014. Premiéra: 18.9.2014. Monopol: CinemArt. Mluveno: anglicky (české titulky). – Podle světového bestselleru. Připrav se a běž.

AUTOŘI: Námět: James Dashner – stejnojmenná kniha (2009, česky Euromedia, Praha 2014). Scénář: Noah Oppenheim, Grant Pierce Myers, T.S. Nowlin. Režie: Wes Ball. Kamera: Enrique Chediak. Hudba: John Paesano. Různé skladby a písně. Výprava: Mark Fisichella. Kostýmy: Simonetta Marianoová. Střih: Dan Zimmerman. Zvuk: (design) Ai-Ling Lee; Paul Ledford. Zvláštní maskérské efekty: Jason Collins. Vizuální efekty: (supervize) Sue Roweová; Gentle Giant Studios, Method Studios, The Third Floor, Factory VFX. Zvláštní efekty: (supervize) Russell Tyrrell. Koordinátor kaskadérů: Troy Robinson. Výkonní producenti: Joe Hartwick Jr., Edward Gamarra, Lindsay Williams. Producenti: Ellen Goldsmith-Veinová, Wyck Godfrey, Marty Bowen, Lee Stollman. České titulky: František Fuka.

HERCI: Dylan O’Brien (Thomas), Kaya Scodelarioová (Teresa), Thomas Brodie-Sangster (Newt), Will Poulter (Gally), Patricia Clarksonová (dr. Ava Paigeová), Aml Ameen (Alby), Ki Hong Lee (Minho), Blake Cooper (Chuck), Dexter Darden (Frypan), Chris Sheffield (Ben).

Akční film podle prvního dílu bestsellerové trilogie Jamese Dashnera Labyrint: Útěk (překlad originálního názvu zní Běžec bludištěm) je celovečerním debutem specialisty na vizuální efekty Wese Balla. – Thomas se ocitne na rozlehlé louce, zvané Plac a obklopené třicetimetrovými zdmi. Tam už ho čeká skupina mladíků, kteří se sem dostali během tří let. Tzv. Placeři zde žijí podle pravidel: Zapoj se. Neubližuj Placerům. Nikdy nechoď za zdi. Za zdmi je neustále se měnící labyrint, v němž žijí smrtelně jedovatí rmutové a jejž mapuje skupinka běžců v čele s Minhou. Na noc se jeho vrata uzavřou. Thomas se od ostatních liší znepokojivými vizemi a touhou uniknout. Podaří se mu lstí zabít jednoho rmuta. Zjistí, že biomechanický tvor obsahuje zvláštní jádro, které by mohlo být klíčem ke svobodě. Jako poslední dorazí na Plac dívka Teresa. Brány labyrintu se nezavřou a Placeři musejí čelit rmutům; řada z nich zahyne. Po strastiplné cestě labyrintem a bojích s rmuty se ti, kdo přežili, dostanou do laboratoře plné mrtvých. Ze záznamu od doktorky Paigeové se dozvědí, že Slunce proměnilo Zemi v poušť a lidi napadl smrtící virus. Oni jsou proti viru imunní, proto byli testováni. Vzápětí jsou chyceni a naloženi maskovanými muži do vrtulníku. Doktorka je spokojená; labyrintový test může pokračovat… – Příběh skupiny mladých, kteří jsou na malém prostoru odkázáni sami na sebe, zpočátku připomíná legendárního Pána much (1963, Lord of the Flies; r. Peter Brook – V), ale také třeba současnou sérii Hunger Games. Snímek má sice napětí, spád, děsuplné momenty a zpočátku i tajemství, ale nemá logiku, a tak forma přebíjí obsah. Závěr připomíná konec TV seriálového dílu a nezbývá než čekat na pokračování… -kat-

WES BALL (nar. 1979, Florida) vystudoval filmovou produkci na Floridské státní univerzitě v Tallahassee a za svůj absolventský kombinovaný snímek Nedokončený příběh získal studentského Oscara. Po škole založil vlastní studio Oddball Animation, v němž se zabýval počítačovou animací a grafikou, převážně pro různé dokumentární pořady. Velký ohlas mu zajistily vizuální efekty k animovanému videoklipu Eye of the Storm (Ben Lovett) a zejména krátký snímek Trosky, uveřejněný na internetu a zakoupený studiem 20th Century Fox, jež autorovi umožnilo přechod k režii. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. školní filmy o kamarádství chlapce a robota Jacob: The Movie (2002, Jacob: Film; + sc., spol. výprava) a o osamělé dívence, jež svou fantazii promítá do kreslení, a získá tak přátele, A Work in Progress (2002, Nedokončený příběh; + sc., střih, anim.), kr. anim. postapokalyptická honička Ruin (2012, Trosky; + sc., střih, prod.), adaptace prvních dvou knih z dystopické série Jamese Dashnera Labyrint: Útěk (2014, The Maze Runner) a Maze Runner: Scorch Trials (2015, Spáleniště: Zkouška); (neúplná; podíl na vizuálních efektech) Beginners (2010, Začátky; r. Mike Mills – V), #Stuck (2012, V zácpě; r. Stuart Acher). -mim-