Kráska a Zvíře

barevný, přístupný, pohádka, romantický, adaptace, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 112 min.

Původní název: La Belle et la Bête. Země původu: Francie, SRN. Výrobce: Eskwad. Koprodukce: Pathé, TF1 Films Productions, Studio Babelsberg, 120 Films. S účastí Canal Plus, Ciné Plus, TF1, TMC. Rok výroby: 2014. Premiéra: 13.3.2014. Monopol: 35MM. Mluveno: česky (dabováno).

AUTOŘI: Námět: (neuveden) Madame de Villeneuve – pohádka (1740). Scénář: Christophe Gans, Sandra Vo-Anhová. Režie: Christophe Gans. Kamera: Christophe Beaucarne. Hudba: Pierre Adenot. Různé skladby a písně. Výprava: Thierry Flamand. Kostýmy: Pierre-Yves Gayraud. Střih: Sébastien Prangère. Zvuk: Roland Winke, Nicolas Becker, Ken Yasumoto, Cyril Holtz. Vizuální efekty: (supervize) Louis Morin. Bytosti: (design) Patrick Tatopoulos. Koordinátor kaskadérů: Volkhart Buff. Výkonný producent: Frédéric Doniguian. Producent: Richard Grandpierre. Koproducenti: Romain Le Grand, Henning Molfenter, Christoph Fisser, Charlie Woebcken. České dialogy a režie české verze: Martin Těšitel (Studio Soundwave).

HERCI: Vincent Cassel (princ/Zvíře – Martin Stránský), Léa Seydouxová (Bella – Jitka Ježková), André Dussollier (kupec – Jaromír Meduna), Eduardo Noriega (Perducas – Martin Zahálka), Myriam Charleinsová (Astrid – Adéla Kubačáková), Audrey Lamyová (Anna), Sara Giraudeauová (Klotylda), Jonathan Demurger (Jean-Baptiste), Nicolas Gob (Maxim), Louka Meliava (Tristan), Yvonne Catterfeldová (princezna).

CENY: César: nejlepší výprava (Thierry Flamand); (nominace) nejlepší kamera (Christophe Beaucarne), nejlepší kostýmy (Pierre-Yves Gayraud).

Pohádka o Krásce a Zvířeti patří k nadčasovým tématům a byla mnohokrát zfilmována. Mj. ji jako svůj debut natočil i Jean Cocteau (1946, La belle et la bête), je i prvním animovaným filmem nominovaným na Oscara (1991, Beauty and the Beast; r. Gary Trousdale, Kirk Wise) v kategorii nejlepších filmů. Tuzemskou verzi pod názvem Panna a netvor, natočil v roce 1978 Juraj Herz se Zdenou Studénkovou a Vlastimilem Harapesem. Režisér Christophe Gans v nejnovějším zpracování Kráska a Zvíře vsadil na velkolepou vizuálnost a „obohatil“ základní dějovou linii o akční prvky a o další postavy. – Ovdovělý a zchudlý kupec se uchýlí se třemi dcerami a třemi syny na venkov. Jen nejmladší Bella se s tím smíří. Ukáže se, že nejstarší syn dluží peníze z karet zločinnému Perducasovi. Kvůli falešné zprávě vyrazí otec marně do přístavu. Při zpáteční cestě v bouři zabloudí a v opuštěném zámku najde večeři i nocleh. Ráno se objeví děsivé zvíře v královských šatech a požaduje jeho život. Do zámku však další den místo otce přijde Bella. Netvor ji obklopí péčí a přepychem. Ve snech dívka poznává jeho minulost: princ se provinil zastřelením zlaté laně, netuše, že to byla jeho milovaná žena. Když je Bella doma na návštěvě, zámek napadne Perducasova banda, již sem přivedli její dva bratři. Dívka se včas vrátí, zachrání hostitele a její láska mu vrátí lidskou podobu. – Příběh čte matka dvěma dětem; je to Bella, žijící s mužem a s otcem ve venkovském domě…                                                    -kat-

CHRISTOPHE GANS (nar. 11.3.1960, Antibes, Alpes-Maritimes) se od dětství věnoval judu, boxu a karate, a proto ho zaujaly samurajské snímky a hongkongské kung-fu filmy, které zásadně ovlivnily jeho filmařskou kariéru, již zahájil s přáteli amatérskými pokusy na formát Super-8. Koncem 70. let se podílel na vydávání fanzinu Rhésus zéro a v roce 1983 se stal šéfredaktorem specializovaného časopisu na horory a fantasy filmy Starfix. Studoval pařížský IDHEC, kde natočil několik krátkých filmů. Ve své tvorbě rozvíjí témata, motivy, typy postav a styl akčních a fantastických filmů především asijské provenience. V letech 1995-97 připravoval vlastní zfilmování románu Julese Verna 20 000 mil pod mořem, ale projekt nakonec ztroskotal. – Filmografie: (režie a scénář nebo podíl na něm, není-li uvedeno jinak): kr. fantasy thriller Silver Slime (1981, Stříbrný sliz; + střih), první segment The Drowned (Utopenci) z hororového triptychu podle literární předlohy H.P. Lovecrafta Necronomicon (1994, Necronomicon – TV), akční snímek podle japonského komiksu Crying Freeman (1995, Freeman – Plačící drak – TV), historicko-dobrodružný thriller inspirovaný francouzskou pověstí Bratrstvo vlků – Hon na bestii (2001, Le pacte des loups), dobrodružný snímek The Adventurer (2002, Dobrodruh), Saint Ange (2004; r. Pascal Laugier; spol. prod.), adaptace velmi úspěšné série počítačové hry v žánru hororu Silent Hill (2006, Silent Hill; režie), nová verze pohádkového příběhu o síle lásky, jež vysvobodí zakletého prince, Kráska a Zvíře (2014, La belle et la Bête).     -fik-