Koleje osudu

barevný, válečný, psychologický, životopisný, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 117 min.

Původní název: The Railway Man. Země původu: Austrálie, Velká Británie. Výrobce: Andy Paterson / Pictures in Paradise / Trinifold. Ve spolupráci s Davis Films / Latitude Media / De Luxe. Pro Screen Australia. Ve spolupráci se Silver Reel / Screen Queensland / Creative Scotland / Screen NSW / Lionsgate UK. Rok výroby: 2013. Premiéra: 13.3.2014. Monopol: Bontonfilm/Forum Film. Mluveno: anglicky, japonsky (české titulky). – Silný příběh podle světového bestselleru Erica Lomaxe.

AUTOŘI: Námět: Eric Lomax – stejnojmenná kniha (1995, česky Mladá fronta, Praha 2014). Scénář: Frank Cottrell Boyce, Andy Paterson. Režie: Jonathan Teplitzky. Kamera: Garry Phillips. Hudba: David Hirschfelder. Výprava: Steven Jones-Evans. Kostýmy: Lizzy Gardinerová. Střih: Martin Connor. Zvuk: Andrew Plain. Vizuální efekty: (supervize) James Rogers; Method Studios. Zvláštní efekty: (supervize) Clint Ingram. Koordinátoři kaskadérů: Brahim Achabbakhe, John Walton. Výkonní producenti: Claudia Bluemhuberová, Ian Hutchinson, Zygi Kamasa, Nick Manzi, Daria Jovicicová, Anand Tucker. Producenti: Andy Paterson, Chris Brown, Bill Curbishley. České titulky: neuvedeny.

HERCI: Colin Firth (Eric Lomax), Nicole Kidmanová (Patti Lomaxová), Jeremy Irvine (mladý Eric), Stellan Skarsgård (Finlay), Sam Reid (mladý Finlay), Tanroh Ishida (mladý Nagase), Hiroyuki Sanada (Nagase), Michael MacKenzie (Sutton), Jeffrey Daunton (Burton), Bryan Probets (mjr. York), Tom Stokes (Withins).

 

Další příběh z japonských zajateckých táborů se odehrává na podobných místech jako legendární Most přes řeku Kwai (1957, The Bridge on the River Kwai; r. David Lean). Australský režisér Jonathan Teplitzky jej natočil podle stejnojmenné autobiografie Erica Lomaxe (1919-2012) Koleje osudu. – V osmdesátých letech se válečný veterán a milovník železnic (odtud originální název The Railway Man) Eric setká se sympatickou Patti a ožení se s ní. I po čtyřiceti letech se mu stále vybavují traumatické válečné vzpomínky a způsobují mu těžké deprese. Patti ví, že pokud se muž nočních můr nezbaví, jejich vztah nevydrží. Po sebevraždě přítele a spolutrpitele Finlaye se Lomax vydá zpět na místa, kde dnes jeho trýznitel Takashi Nagase (1919-2011) dělá průvodce. – Jako radista padl Eric v roce 1942 do zajetí a podílel se na stavbě Železnice smrti z Rangúnu do Bangkoku. Sestrojil rádio, jež však bylo odhaleno. On sám byl kvůli tomu nelidsky mučen. – Jeho nynější střetnutí s nenáviděným Nagasem však skončí odpuštěním. – Původní setkání obou mužů zachytil dokument Enemy, My Friend? (1995, Nepřítel, můj přítel?; r. Mike Finlason).   -tbk-

JONATHAN TEPLITZKY (nar. 1966, Sydney) pochází z židovské rodiny. Vystudoval film a televizi na Middlesexské univerzitě v Londýně (1989) a v Británii pak působil deset let jako úspěšný tvůrce reklamních spotů a hudebních videoklipů. Spolupracoval též jako asistent s režisérem a producentem Anandem Tuckerem, mj. na dokumentu o spisovatelce Anne Riceové The Vampire’s Life (TV-1993, Upíří život), vyznamenaném Cenou BAFTA. Ve své vlasti se prosadil sérií uznávaných snímků Lepší než sex (nominace na Australskou filmovou cenu za scénář a za režii, nominace na Cenu australských filmových kritiků za scénář), Vyrovnat si účty (nominace na Australskou filmovou cenu a na Cenu australských filmových kritiků za režii) a Hořící muž (nominace na Australskou filmovou cenu a Cenu australských filmových kritiků za scénář, režii a nejlepší film). Podílel se i na australských TV seriálech, romantickém Spirited (2010-11, Okouzlena duchem) a právnickém Rake (2014, Ztracená existence). Až do své smrti byla jeho ženou kostýmní návrhářka Amanda Lovejoyová (199?-2001), s níž měl syna. – Filmografie (režie, není-li uvedeno jinak): romantický příběh dvojice, jejíž náhodná známost přerůstá ve vážný vztah, Better Than Sex (2000, Lepší než sex; + sc.) s Davidem Wenhamem a Susií Porterovou, komediálně laděný příběh kriminálníka propuštěného z vězení Gettin’ Square (2003, Vyrovnat si účty – V) se Samem Worthingtonem a Davidem Wenhamem, romantické drama vdovce a jeho syna, inspirované vlastními zážitky, Burning Man (2011, Hořící muž; + sc., spol. prod.) s Matthewem Goodem, skutečné drama muže, snažícího se po mnoha letech vyrovnat s traumaty z japonského zajateckého tábora, Koleje osudu (2013, The Railway Man) s Colinem Firthem a Nicole Kidmanovou.    -mim-