Knězovy děti

barevný, hořká komedie, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 96 min.

Původní název: Svećenikova djeca. Země původu: Chorvatsko, Srbsko. Výrobce: Interfilm Produkcija. Koprodukce: Zillion film. S přispěním Croatian Audiovisual Center, Serbian Film Center, Eurimages EU. Rok výroby: 2013. Premiéra: 26.6.2014. Monopol: Film Europe. Mluveno: chorvatsky (české titulky). – Boží vůle v rukách kněze a bizarní boj s kondomy.

AUTOŘI: Námět: Mate Matišić – stejnojmenná divadelní hra (1999). Scénář: Mate Matišić. Režie: Vinko Brešan. Kamera: Mirko Pivčević. Hudba: Mate Matišić. Různé skladby a písně. Výprava: Damir Gabelica. Kostýmy: Zeljka Franulovićová. Střih: Sandra Botica Brešanová. Zvuk: Marton Jankov, Frano Homen. Producent: Ivan Maloča. Koproducent: Lazar Ristovski. České titulky: Febiofest.

HERCI: Krešimir Mikić (otec Fabian), Marija Škaričićová (Marija), Jadranka Djokićová (bláznivá Ana), Nikša Butijer (Petar), Dražen Kühn (Marin), Ivan Brkić (Luka), Zdenko Botić (otec Jakov), Goran Bogdan (Jure), Filip Križan (otec Simun), Vinko Brešan (lékař).

Námětem ke komedii Vinka Brešana Knězovy děti je kontroverzní divadelní hra Mateho Matišiće, jež měla na přelomu století v Chorvatsku úspěch, ale vyvolala i pobouření. – Když kněz Fabian nastoupí na místo faráře na dalmatském ostrově, povšimne si zdejší vysoké úmrtnosti a téměř nulové porodnosti. Trafikant Petar se mu při zpovědi svěří, že podle své zbožné manželky Mariji zabíjí prodejem kondomů děti. Nový duchovní dostane nápad, jak se postarat o zvýšení porodnosti. Po dohodě s Petarem, který má přehled, kdo s kým má pletky, začne kondomy propichovat. Výsledek se ovšem dostaví, až když dvojice přibere do party lékárníka Marina, který místo antikoncepce začne prodávat nic netušícím zákaznicím vitamíny. Porodnost vzroste, což se díky televizi roznese, a „požehnaný“ ostrůvek zažívá turistický boom. Kvůli nečekaným těhotenstvím ovšem nastanou komplikace, jež trojici přinutí neblaze zasáhnout do života ostrovanů; dobré úmysly naivního duchovního se stanou příčinou několika tragédií. – Příběh se odehrává jako zpověď smrtelně nemocného Fabiana mladému duchovnímu, v níž farář mluví i o svém starém kolegovi, otci Jakovovi. Ten přivedl do jiného stavu třináctiletou Kristýnu, která spáchala sebevraždu. Vše však zůstane zpovědním tajemstvím. – Snímek se odvíjí svižně a vtipně, dokud se zpočátku lehkovážná satira nezmění v černou komedii. Tvůrce má nesporně poetické vidění, smysl pro bizarnost, lásku k tradicím a folklóru i pochopení pro balkánskou výbušnou povahu a zároveň si neodpustí kritický pohled na licoměrnost katolické církve.   -kat-

VINKO BREŠAN (nar. 3.2.1964, Záhřeb) je synem scenáristy Ivo Brešana a spisovatelky Jely Godlarové. Vystudoval filozofii a srovnávací literaturu a pak televizní režii na Akademii dramatických umění v Záhřebu; za školní snímek Naša burza (Naše burza) získal cenu na MFF v Oberhausenu 1988. Po několika krátkých dokumentech debutoval komedií Jak se začala válka na mém ostrově (1996), několikanásobně oceněné na FF v Pule a Velkou cenou na MFF v Chotěbuzi 1997. Také jeho další snímky, vesměs komedie, získaly různá ocenění, zejména na MFF v Karlových Varech: Duch maršála Tita – Cena za režii (1999; + Cena Wolfganga Staudteho na MFF v Berlíně), Svědkové – Cena Philip Morris (2003), Bez konce – Cena FIPRESCI (2009; + Zlatá aréna na FF v Pule). Podílel se na TV seriálech Bitange i princeze (2005, Podvodníci a princezny) a sitcom Provodi i sprovodi (2001). Působí též jako divadelní režisér, producent dokumentárních filmů a příležitostný herec. Jeho manželkou je střihačka Sandra Botica Brešanová, s níž má dva syny. – Filmografie: (scénář či spolupráce na něm a režie, není-li uvedeno jinak) kr. dokumenty Zajednički ručak (1993, Společný oběd), Hodnik (1994, Chodba) a Visoko učilište hrabrosti (1995, Vysoké učiliště odvahy; režie), komedie z období po vyhlášení nezávislosti Chorvatska v roce 1991 Kako je počeo rat na mom otoku (1996, Jak se začala válka na mém ostrově; + herec), komedie o záhadných událostech, s nimiž se setkává nový policista na jadranském ostrůvku, Maršal (1999, Duch maršála Tita; režie, herec), válečné drama Svjedoci (2003, Svědkové), celovečerní dokument Dan nezavisnosti (2007, Den nezávislosti; režie), tragikomický milostný příběh Nije kraj (2008, Bez konce), hořká komedie o bizarním boji místního faráře za zvýšení porodnosti na malém ostrově Knězovy děti (2013, Svećenikova djeca; + herec); (herec) Svaki put kad se rastajemo (TV-1994, Pokaždé když se loučíme; r. Lukas Nola), Mrtva točka (TV-1995, Mrtvý bod; r. Snježana Tribusonová), Rusko meso (1997, Ruské maso; r. Lukas Nola), Ne dao Bog većeg zlo (2002; Chraň bože!, r. Snježana Tribusonová), Lavanderman: istina ili mit? (2010, Lavanderman: pravda nebo mýtus?; r. Zvonimir Rumboldt). -tbk-