Kmen

barevný, psychologický, kriminální, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, DTS, dlouhý – 130 min.

Původní název: Plemja. Země původu: Ukrajina. Výrobce: Garmata Film. S přispěním Ukrajinské státní filmové agentury, Hubert Bals Fund MFF v Rotterdamu, Rinat Akhmetov Foundation Development of Ukraine. Rok výroby: 2014. Premiéra: 9.10.2014. Monopol: Film Europe. Bez dialogů. – Internátní škola pro hluchoněmé má svá drsná pravidla.

AUTOŘI: Scénář: Myroslav Slabošpyckyj. Režie: Myroslav Slabošpyckyj. Kamera: Valentyn Vasjanovyč. Výprava: Vlad Odudenko. Kostýmy: Alena Gresová. Střih: Valentyn Vasjanovyč. Zvuk: (design) Sergyj Stepanskyj. Producenti: Ija Myslycká, Valentyn Vasjanovyč.

HERCI: Grigorij Fesenko (Sergej), Jana Novikovová (Anna), Rosa Babyjová, Alexander Cyjadevič, Jaroslav Byleckyj, Ivan Tyško, Alexandr Osadčyj, Alexandr Sydelnykov, Saša Rusakov, Denis Hruba.

CENY: MFF v Cannes 2014: Velká cena Týdne kritiky. Art Film Fest, Trenčianské Teplice, Trenčín 2014: Cena primátora města Trenčín. Evropské filmové ceny 2014: Evropský objev roku.

Ukrajinský režisér Myroslav Slabošpyckyj natočil film Kmen jako významný experiment v dějinách kinematografie bez mluvených dialogů a zároveň i bez titulků: protagonisté jsou totiž hluchoněmí. Svůj celovečerní debut autor vnímá jako poctu němému filmu; jeho cílem však byl realističtější, přirozeně němý film, kde se všichni dorozumívají pouze znakovou řečí. S komunitou hluchoněmých pracoval tvůrce už v roce 2010 při natáčení krátkého snímku Hluchota. – Dospívající Sergej nastoupí do internátní školy pro hluchoněmé. Dostane se do problematické party, jejíž členové tvoří kriminální gang, obohacující se krádežemi a kšeftováním. Pořádají divoké pitky a šikanují mladší spolužáky. Dvě dívky se pod dohledem mladíků z party nabízejí v noci řidičům nákladních vozů na nedalekém parkovišti. Sergej jedné z nich, Anně, zaplatí za sex, který se odbyde v kotelně. Mladík je od té chvíle dívkou posedlý a začne „dělat potíže“. Vůdce party zatím jedná o odjezdu obou dívek do Itálie a vyřizuje jim cestovní doklady. Když to Sergej zjistí, roztrhá Anně, která mezitím prodělala potrat u andělíčkářky, pas. Dostane od ostatních surovou „nakládačku“. V noci se těžce zmlácený vkrade na internát a spícím příslušníkům „kmene“ postupně rozdrtí hlavy jejich nočními stolky. – Velmi výlučný snímek působí na diváka zoufale bezútěšnou atmosférou, emocionálně vypjatými sekvencemi, naturalistickým ztvárněním většiny scén (k nejvíce citovaným patří záznam potratu) a depresivností na hranici snesitelnosti. Zároveň je to krutá výpověď o fyzické i morální devastaci lidí, poznamenaných životem v sovětském režimu, jehož atributů se společnost stále ještě nedovede zbavit. Režisér své dílo vnímá jako příběh o lásce a zasvěcení, jako příběh o vstupu do krutého světa dospělých. Natáčení z velké části probíhalo na předměstí Kyjeva. Začalo před zahájením protestů na Ukrajině a bylo dokončeno po ruské invazi na Krym v březnu 2014. Obdiv si zaslouží výkony hluchoněmých neherců, vybraných v konkurzech. -kat-

MYROSLAV SLABOŠPYCKYJ (nar. 17.10.1974, Kyjev), vystudoval filmovou režii na Kyjevském státním institutu divadla a umění, pracoval ve filmových studiích v Kyjevě a v Petrohradě a psal scénáře k TV filmům. Jeho krátké filmy Diagnóza a Hluchota byly uvedeny na MFF v Berlíně 2009 a 2010. Hluchota získala mj. Cenu za nejlepší kr. f. na MFF Molodist v Kyjevě 2011 a krátký snímek Jaderný odpad Stříbrného leoparda na MFF v Locarnu 2012. Jeho celovečerní hraný debut Kmen byl oceněn Velkou cenou Týdne kritiky na MFF v Cannes 2014 a Cenou primátora města Nitra na Art Film Festu v Trenčianských Teplicích 2014 a získal Cenu FIPRESCI za evropský objev roku v rámci Evropských filmových cen 2014. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Žach (2006, Nehoda; režie, výprava, spol. prod.), Diahnoz (2009, Diagnóza; + střih, spol. prod.), Hluchota (2010, Hluchota), Jaderni vidchody (2012, Jaderný odpad), Ukraino, goodbye! (2012; režie), celovečerní debut z prostředí gangu hluchoněmých teenagerů Kmen (2014, Plemja). -tbk-