Khumba

barevný, animovaný, dobrodružný, rodinný, přístupný, 1:2,35, 2-D, 3-D, Dolby Digital, dlouhý – 85 min.

Původní název: Khumba. Země původu: Jihoafrická republika, USA. Výrobce: Triggerfish Animation Studios. Ve spolupráci se Spier Films, National Film and Video Foundation of South Africa, Industrial Development Corporation of South Africa, Department of Trade and Industry of South Africa. Rok výroby: 2013. Premiéra: 22.5.2014. Monopol: Hollywood Classic Entertainment. Mluveno: česky (dabováno). – Polozebra… Plná kupa dobrodružství.

AUTOŘI: Scénář: Anthony Silverston, Rafaella Delle Donneová. Režie: Anthony Silverston. Hudba: Bruce Retief. Různé skladby a písně. Výprava: Daniel Clarke. Vedení animace: Quentin Vogel. Střih: Luke Mackay. Zvuk: (design) Adrian Rhodes. Výkonní producenti: Geoffrey Qhena, Basil Ford, Kofi Amparbeng, Michael Auret, Edward Noeltner. Producenti: Stuart Forrest, Mike Buckland, Anthony Silverston, James Middleton, Jean-Michel Koenig. Koproducentka: Vanessa Ann Sindenová. České dialogy a režie české verze: Martin Těšitel (Studio Soundwave).

HLASY: Vojtěch Kotek (Khumba), Jiří Schwartz (Phango), Martin Sobotka (Skalk), Zuzana Skalická (Mama V), Libor Hruška (Bradley), Ivana Korolová (Tombi). – V původním znění mluví: (uvádíme pro úplnost) Jake T. Austin (Khumba), Liam Neeson (Phango), Steve Buscemi (Skalk), Laurence Fishburne (Seko), Loretta Devineová (Mama V), Richard E. Grant (Bradley), AnnaSophia Robbová (Tombi).

Animovaný dobrodružný snímek Khumba je celovečerním debutem Anthonyho Silverstona, který se jako spoluscenárista a producent podílel už na prvním jihoafrickém animovaném snímku Zambezia (2012, Zambezia; r. Wayne Thornley). – Khumba je zebří kluk s pruhy jen do poloviny těla. Ostatní zebry ze stáda věří, že právě kvůli jeho „prokletí“ udeřilo sucho. A tak se utrápený Khumba tajně vydá na nebezpečnou cestu přes savanu do hor k údajně kouzelné tůni. Doufá, že v její vodě získá zbytek pruhů. Cestou pozná upovídaného a potrhlého pštrosa Bradleyho, přátelskou buvolí krávu Mamu V a ve skalách podstoupí vítězný boj se sadistickým leopardem Pchangem. Uvědomí si, že mu jeho odlišnost už nevadí a získá respekt celého stáda. Příběh o cestě za sebepoznáním je zjevně inspirovaný legendární pohádkou Lví král (1994, The Lion King; r. Roger Allers, Rob Minkoff). – Filmu škodí nadbytečná upovídanost, nastavování děje a úporná didaktičnost. -kat-

ANTHONY SILVERSTON (nar. 1979, Kapské město), navštěvoval Waldorfskou školu a čtyři roky studoval vědu na univerzitě v Kapském městě. Rok pracoval v genetické laboratoři ve Vancouveru, ale chtěl se věnovat animovanému filmu. Sám realizoval tři krátké projekty, mezi nimi i oceněný čtyřapůlminutový snímek The Slipper Cycle (2003, Pantoflový cyklus), než se definitivně prosadil v jihoafrickém studiu animovaného filmu Triggerfish jako jeden ze scenáristů s producentů snímku Zambezia (2012, Zambezia; r. Wayne Thornley) a jako spoluscenárista, režisér a spoluproducent rodinné animované komedie o zebřím klukovi s pruhy jen na polovině těla, Khumba (2013, Khumba) a jejího pokračování Khumba 2 (2014). -tbk-