Jako bych tam nebyla

barevný, psychologický, válečný, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 111 min.

Původní název: As If I Am Not There. Země původu: Irsko, Makedonie, Švédsko, SRN. Výrobce: Wide Eye Films, Octagon Films. Koprodukce: Sektor Film, StellaNova Film, Film i Väst. Ve spolupráci s WMG Film. Rok výroby: 2010. Premiéra: 8.5.2014. Monopol: Film Europe. Mluveno: bosensky (české titulky). – Přežít znamená víc než zůstat naživu.

AUTOŘI: Námět: Slavenka Drakulićová – román Kao da me nema (2000, Jako bych tam nebyla). Scénář: Juanita Wilsonová. Režie: Juanita Wilsonová. Kamera: Tim Fleming. Hudba: Kiril Dzajkovski. Různé skladby a písně. Výprava: Bujar Mucha. Kostýmy: Zaklina Krstevská. Střih: Nathan Nugent. Zvuk: Tsvetan Kadyski. Výkonný producent: Winfried Hammacher. Producenti: James Flynn, Natalie Lichtenthaelerová, Karen Richardsová. Koproducenti: Jenny Altenová, Vladimir Atanasov, Tomas Eskilsson, Robert Naskov, Lena Rehnbergová. České titulky: Karel Jirásek (Linguafilm).

HERCI: Nataša Petrovićová (Samira), Fedja Stukan (kapitán), Jelena Jovanovová (Jasmina), Sanja Burićová (ošetřovatelka), Irina Apelgrenová (Alisa), Zvezdana Angelovská (Halida), Nikolina Kujacaová (Mirsada), Stellan Skarsgård (lékař).

CENY: Irské filmové a televizní ceny (IFTA): nejlepší film, nejlepší režie (Juanita Wilsonová).

Debutující irská režisérka Juanita Wilsonová (jejíž krátký film Dveře byl v roce 2009 nominován na Oscara) natočila přepis románu chorvatské spisovatelky Slavenky Drakulićové (nar. 1949) žijící ve Švédsku. Autorka vycházela ze skutečných osudů, o nichž se pojednávalo u mezinárodního soudu v Haagu. Snímek Jako bych tam nebyla, označený za nejlepší irský film roku 2010, se tak řadí mezi tituly o válce v bývalé Jugoslávii v devadesátých letech minulého století, zpracovávající téma z pohledu nevinných obětí. – Bosna a Hercegovina. Mladá učitelka Samira vzpomíná po porodu na nedávné události… V roce 1992 je odvlečena do koncentračního tábora, kde je stejně jako ostatní ženy vystavena ponižování, mučení a znásilňování. Aby přežila, upoutá na sebe pozornost velitele tábora. Posléze se ženy při výměně zajatců dostanou na svobodu. Samira už nemůže na potrat a po porodu se rozhoduje, zda si narozeného chlapce ponechá…

JUANITA WILSONOVÁ (1970, Dublin) studovala Národní školu umění a designu v Dublinu (NCAD) a design a žurnalistiku na Dublinském technologickém institutu (DIT). Prosadila se krátkým hraným snímkem The Door (2008, Dveře), odehrávajícím se na Ukrajině, oceněným Cenou IFTA za nejlepší krátký film a nominovaným na Oscara. V celovečerní tvorbě debutovala jako scenáristka a režisérka adaptace stejnojmenného románu Slavenky Drakulićové Jako bych tam nebyla (2010, As If I Am Not There) o osudu žen, zavlečených během války v Jugoslávii v devadesátých letech minulého století do koncentračních táborů (ceny IFTA za nejlepší irský film a za režii). Jejím manželem je od roku 1998 producent James Flynn, s nímž se podílela na produkci snímků H3 (2001; r. Les Blair) a Inside Im Dancing (2004, Uvnitř tančím; r. Damien ODonnell – V). -tbk-