Jak vycvičit draka 2

barevný, animovaný, dobrodružný, adaptace, přístupný, 1:2,35, 2-D, 3-D, Dolby Digital/Datasat, dlouhý – 102 min.

Původní název: How to Train Your Dragon 2. Země původu: USA. Výrobce: DreamWorks Animation. Rok výroby: 2014. Premiéra: 19.6.2014. Monopol: CinemArt. Mluveno: anglicky (české titulky – 2-D), česky (dabováno – 2-D, 3-D).

AUTOŘI: Námět: Cressida Cowellová – stejnojmenná kniha (2003, česky Fragment, Praha 2010). Scénář: Dean DeBlois. Režie: Dean DeBlois. Hudba: John Powell. Různé skladby a písně. Výprava: Pierre-Olivier Vincent. Návrhy postav: Nico Marlet. Střih: John K. Carr. Zvuk: (design) Randy Thom, Al Nelson. Animační příprava: Gil Zimmerman. Vedoucí animace postav: Simon Otto. Vizuální efekty: (supervize) Dave Walvoord. Vizuální poradce: Roger Deakins. Stereografie: Willem V. Drees. Výkonní producenti: Dean DeBlois, Chris Sanders. Producentka: Bonnie Arnoldová. Koproducenti: Kendra Haalandová, Doug Davison, Roy Lee, Michael Connolly. České titulky: Petr Putna. Režie českého znění: Alice Hurychová (LS Productions dabing).

HLASY: Jay Baruchel/Matouš Ruml (Škyťák), Cate Blanchettová/Simona Postlerová (Valka), Gerard Butler/Jiří Schwarz (Kliďas), Craig Ferguson/Libor Terš (Tlamoun), America Ferreraová/Terezie Taberyová (Astrid), Jonah Hill/Jan Kalous (Snoplivec), Christopher Mintz-Plasse/Oldřich Hajlich (Rybinoha), T.J. Miller/Robin Pařík (Ťafan), Kristen Wiigová/Jana Páleníčková (Rafana), Djimon Hounsou/Zbyšek Horák (Drago), Kit Harington/Jiří Krejčí (Eret).

CENY: Zlatý glóbus: nejlepší animovaný film. Oscar: (nominace) nejlepší animovaný film.

V animovaném dobrodružství Jak vycvičit draka (2010, How to Train Your Dragon; r. Chris Sanders, Dean DeBlois) se patnáctiletý Škyťák seznámil s drakem Bezzubkou, skamarádil se s ním a vycvičil ho. Tak se mu podařilo přesvědčit otce, náčelníka Kliďase, a ostatní Vikingy na ostrově Blp, že draci jsou přátelské bytosti. Úspěšný snímek vydělal 495 milionů dolarů. Pokračování Jak vycvičit draka 2 natočil jako scenárista a režisér Dean DeBlois, spolutvůrce jedničky. – Uplynulo pět let. Oblíbeným sportem na Blpu jsou dračí závody, v nichž exceluje Škyťákova přítelkyně Astrid. Dvacetiletý mladík raději s Bezzubkou mapuje neznámá území. Jednou narazí na lovce draků Ereta a zjistí, že dávný nepřítel draků, mocichtivý Drago chystá válku. Při hledání jeho tábora se setká se svou pohřešovanou matkou Valkou, tajemnou Dračí jezdkyní, která ho vezme do obří jeskyně se spoustou draků. Vypukne konflikt s Dragem, který má na své straně obřího alfa draka, schovávajícího se v hlubinách. Kliďas zahyne, Škyťákovi a jeho přátelům se podaří zvítězit, raněný alfa drak zmizí v moři a Škyťák se stane náčelníkem. – Napínavý, výtvarně nápaditý snímek stejně jako předchozí díl těží nejen z technické a vizuální dokonalosti, ale zejména z dobrého příběhu, podaného neotřele, hravě a vtipně. -kat-

DEAN DeBLOIS (nar. 7.6.1970, Aylmer, Quebec) se chtěl původně živit jako komiksový autor, ale nakonec absolvoval kurz klasické animace na Sheridan College v ontarijském Oakville (1987-90). Nastoupil v Sullivan Bluth Studios v irském Dublinu, kde se mj. podílel jako výtvarník a animátor na snímcích Dona Blutha Skřítek v Central Parku a O Malence. V roce 1994 přesídlil do Los Angeles a začal pracovat u Walta Disneyho, např. na scénáři Legendy o Mulan. Vytvořil režisérskou dvojici se svým častým spolupracovníkem Chrisem Sandersem. Úspěch jejich prvního animovaného filmu Lilo & Stitch se projevil v natočení dvou pokračování pro video a TV seriálu Lilo & Stitch: The Series (2003-06, Lilo a Stitch – TV). Největšího diváckého ohlasu však dosáhl dvojicí snímků Jak vycvičit draka; za první z nich dostal mj. výroční ceny Annie za scénář a režii a oscarovou nominaci v kategorii animovaných filmů. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) příběh svéhlavé holčičky a mimozemského mutanta Lilo & Stitch (2002, Lilo & Stitch; spol. režie Chris Sanders; + spol. sc.), dok. záznam z několika koncertů islandské skupiny Sigur Rós pod titulem Heima (2007), uspořádaných většinou zadarmo v nezvyklých prostředích nebo přímo v přírodě, adaptace oblíbené dětské knížky Cressidy Cowellové Jak vycvičit draka (2010, How to Train Your Dragon; spol. režie Chris Sanders; + spol. sc.), střm. hudební snímek Go Quiet (2010, Potichu; + spol. střih) s devíti akustickými nahrávkami skladeb islandského zpěváka Jónsiho, pokračování animovaného hitu Jak vycvičit draka 2 (2014, How to Train Your Dragon 2; + sc., spol. prod.). -mim-