Ida

černobílý, psychologický, přístupný, 1:1,33, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 79 min.

Původní název: Ida. Země původu: Polsko, Dánsko. Výrobce: Opus Film, Phoenix Film. Ve spolupráci s Portobello Pictures. Koprodukce: Canal Plus Poland, Phoenix Film. S podporou: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Det Danske Filminstitutet. Rok výroby: 2013. Premiéra: 17.7.2014. Monopol: Aerofilms (do 4.2.2024). Mluveno: polsky. (české titulky).Film o identitě, rodině, víře, vině, socialismu a hudbě.

AUTOŘI: Scénář: Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewiczová. Režie: Paweł Pawlikowski. Kamera: Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski. Hudba: Kristian Selin Eidnes Andersen. Různé skladby a písně. Výprava: Katarzyna Sobańská, Marcel Sławiński. Kostýmy: Aleksandra Staszková. Střih: Jarosław Kamiński. Zvuk: Claus Lynge. Vizuální efekty: Stage 2. Výkonná producentka: Sofie Wanting Hassingová. Producenti: Eric Abraham, Piotr Dzięcioł, Ewa Puszczyńská. Koproducent: Christian Falkenberg Husum. České titulky: Lenka Tyrpáková (Filmprint Digital).

HERCI: Agata Kuleszová (Wanda Gruzová), Agata Trzebuchowská (Ida Lebensteinová/sestra Anna), Dawid Ogrodnik (mladík), Joanna Kuligová (zpěvačka), Jerzy Trela (Szymon Skiba), Adam Szyszkowski (Feliks Skiba), Halina Skoczyńská (matka představená), Dorota Kuduková (Feliksova žena).

CENY (výběr): MFF v Londýně 2013: Velká cena. MFF v Torontu 2013: Cena FIPRESCI. MFF ve Varšavě 2013: Velká cena, Cena ekumenické poroty. Camerimage 2013, Bydhošť: Zlatá žába (Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski). Polské výroční ceny Orel: nejlepší film, nejlepší režie (Paweł Pawlikowski), nejlepší herečka (Agata Kuleszová); (nominace) nejlepší scénář (Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewiczová), nejlepší kamera (Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski), nejlepší výprava (Katarzyna Sobańská, Marcel Sławiński), nejlepší kostýmy (Aleksandra Staszková), nejlepší střih (Jarosław Kamiński), objev roku (Agata Trzebuchowská, Łukasz Żal). Festival polských hraných filmů, Gdyně: nejlepší film, nejlepší herečka (Agata Kuleszová), nejlepší kamera (Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski), nejlepší výprava (Katarzyna Sobańská, Marcel Sławiński). Cena NYFCC: nejlepší zahraniční film. Evropské filmové ceny: nejlepší film, nejlepší režie (Paweł Pawlikowski), Cena Carla Di Palmy za kameru (Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski), nejlepší scénář (Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewiczová), Cena diváků; (nominace) nejlepší herečka (Agata Kuleszová/Agata Trzebuchowská). Filmová cena Evropského parlamentu Lux 2014. Ceny LAFCA: nejlepší zahraniční film, nejlepší herečka (Agata Kuleszová). Oscar: nejlepší cizojazyčný film; (nominace) nejlepší kamera (Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski). Ceny BAFTA: nejlepší cizojazyčný film (Paweł Pawlikowski, Eric Abraham, Piotr Dzięcioł, Ewa Puszczyńská); (nominace) nejlepší kamera (Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski). Cena ISA: nejlepší zahraniční film. – Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší cizojazyčný film. César: (nominace) nejlepší zahraniční film. Ceny slovenské filmové kritiky: nejlepší zahraniční film ve slovenských kinech, cena za distribuci tohoto filmu (ASFK).

V černobílém psychologickém snímku Ida se varšavský rodák Paweł Pawlikowski, který žije od svých čtrnácti let ve Velké Británii, vrací do raných šedesátých let v Polsku. – Osmnáctiletá osiřelá Anna vyrostla v katolickém klášteře. Než složí řeholní slib, musí navštívit svou jedinou příbuznou Wandu, která se o ni nikdy nezajímala. Od cynické a panovačné čtyřicátnice se dozví, že se jmenuje Ida Lebensteinová a že je Židovka. Zaskočená dívka chce navštívit hrob rodičů. Dosud odmítavá teta se s ní autem vydá do vsi, kde Lebensteinovi žili, i když se neví, kde jsou jejich těla. Společná cesta pokorné katoličky a arogantní bývalé komunistické prokurátorky, dnes soudkyně, tíhnoucí k alkoholu, přivede Idu k zamyšlení nad řeholním slibem. Cestou se dvojice seznámí s mladým saxofonistou a dívka poprvé slyší jazz. Navštíví v nemocnici sedláka Skibu, který Lebensteinovy ukrýval. Jeho syn Feliks se ženou bydlí v jejich někdejším domě a přizná se, že zabil Idiny rodiče i Wandina synka Tadzia, protože byl obřezaný. Ida byla malá a zrzavá, proto ji ušetřil. Mladá žena se vzdá nároků na dům a dozví se, kde jsou mrtví zakopáni. Jejich ostatky pak s Wandou dopraví do rodinné hrobky na židovském hřbitově. Vzpomínky a výčitky svědomí přimějí Wandu k sebevraždě. Ida, která odložila slib, se po tetině pohřbu přiopije, zatančí si se saxofonistou, pomiluje se s ním a pak se vrátí do kláštera. – Výjimečný a vytříbený snímek má úspěch u kritiků i u diváků; postupné rozkrývání minulosti, téměř detektivní zápletka, otázka viny, trestu, odpuštění a vykoupení, minimum dialogů a civilní výkony obou protagonistek (představitelka Idy je neherečka) vzbuzují empatii a udržují divákovu pozornost. – Distribuční premiéry v kinu Světozor (16.7.2014) se zúčastnil režisér Paweł Pawlikowski. -kat-

PAWEŁ PAWLIKOWSKI [též Paul Pawlikowski] (nar. 1957, Varšava) žije od čtrnácti let ve Velké Británii, kam odešel s matkou, která se jako univerzitní učitelka angličtiny provdala za Brita. Vystudoval německou a francouzskou literaturu a filozofii na Oxfordské univerzitě (1982), kde si též osvojil filmařské základy ve Filmmakers Workshop a kde v roce 1981 spoluzaložil a řídil filmový měsíčník Stills. Po krátkém působení v Channel 4 nastoupil do BBC (1986) a prosadil se jako jeden z nejosobitějších britských režisérů dok. filmů, jenž ve stylu poetického realismu zachycuje kontroverzní témata, události a postavy. Stejně výrazný talent projevil posléze v hraném filmu. Jeho druhý hraný snímek Poslední útočiště získal kromě Ceny Carla Foremana pro nejslibnějšího debutanta britského filmu (jedna z Cen BAFTA) také ocenění na mezinárodních festivalech (Edinburgh, Soluň, Londýn, Gijón). S příznivým ohlasem se setkal i snímek Moje léto lásky (mj. Cena BAFTA). Zatím největšího úspěchu však dosáhl snímkem Ida (mj. Velká cena na MFF v Londýně 2013, Velká cena a Cena ekumenické poroty na MFF ve Varšavě 2013, Cena FIPRESCI na MFF v Torontu, výroční polská cena Orel za nejlepší film, režii a scénář, cena za nejlepší film na FPHF v Gdyni). Pawlikowski byl hostem Febiofestu 2012, kde se v rámci jeho pocty promítalo pět filmů. – Filmografie: (režie, scenář nebo podíl na něm, není-li uvedeno jinak) dok. Lucifer over Lancashire (1987, Lucifer nad Lancashirem), kr. f. Extraordinary Adventures (1988, Neobyčejná dobrodružství), „předlistopadový“ portrét Vaclav Havel (1989), dok. o ruském básníkovi Venediktu Jerofejevovi From Moscow to Pietushki (TV-1991, Z Moskvy do Petušek), střm. hraný dok. o osudech pravnuka slavného spisovatele Dostoevskys Travels (TV-1991, Dostojevskij na cestách; + prod.), střm. dok. přibližující atmosféru válečného konfliktu v Bosně Serbian Epics (TV-1992, Srbský epos; + prod., zvuk), kr. f. The Grave Case of Charlie Chaplin (TV-1993, Případ hrobu Charlieho Chaplina), střm. portrét ruského nacionalisty Tripping with Zhirinovsky (TV-1995, Na výletě s Žirinovským; + prod.), milostné drama s prvky thrilleru a politické satiry o vztahu ambiciózního ruského kameramana k britské televizní producentce na pozadí současné ruské reality The Stringer (1997, Dopisovatel), střm. dokudrama o mladistvých kriminálnících Twockers (1999, Zloději aut), dramatický příběh mladé Rusky, která přijíždí se synkem do Velké Británie, kde žádá o politický azyl, Last Resort (2000, Poslední útočiště), poetický prázdninový příběh Moje léto lásky (2004, My Summer of Love), psychothriller o americkém spisovateli, který se v Paříži setká s osudovou ženou, La femme du Vème (2011, Žena z Latinské čtvrti – TV), Gare du Nord (2013; r. Claire Simonová; herec), černobílý snímek o novicce, která před řeholním slibem zjišťuje okolnosti smrti svých židovských rodičů, o nichž neměla ani tušení, Ida (2013, Ida). -fik-