Hvězdy nám nepřály

barevný, milostný příběh, psychologický, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 2-D, Dolby Digital/Datasat/SDDS), dlouhý – 126 min.

Původní název: The Fault in Our Stars. Země původu: USA. Výrobce: Temple Hill Entertainment. Pro Twentieth Century Fox. Rok výroby: 2014. Premiéra: 5.6.2014. Monopol: CinemArt (do 5.12.2015). Mluveno: anglicky (české titulky). – Nejvtipnější smutná lovestory podle světového knižního bestselleru.

AUTOŘI: Námět: John Green – stejnojmenný román (2012, česky naposledy Euromedia Group, Praha 2014). Scénář: Scott Neustadter, Michael H. Weber. Režie: Josh Boone. Kamera: Ben Richardson. Hudba: Mike Mogis, Nate Walcott (Bright Eyes). Píseň: Ed Sheeran: All of the Star. Různé skladby a písně. Výprava: Molly Hughesová. Kostýmy: Marie Claire Hannanová. Střih: Robb Sullivan. Zvuk: Jim Emswiller. Koordinátor kaskadérů: Jason Silvis. Výkonní producenti: Michele Imperatoová, Isaac Klausner. Producenti: Wyck Godfrey, Marty Bowen. České titulky: Kateřina Hámová.

HERCI: Shailene Woodleyová (Hazel Grace Lancasterová), Ansel Elgort (Augustus Waters), Nat Wolff (Isaac), Laura Dernová, Sam Trammell (Frannie a Michael Lancasterovi), Mike Birbiglia (Patrick), Lotte Verbeeková (Lidewij Vliegenthartová), Willem Dafoe (Peter Van Houten), Milica Govichová, David Whalen (Watersovi), Emily Peacheyová (Monica).

LOKACE: Pittsburgh, Pensylvánie; Amsterodam.

Sedmnáctiletá Hazel Grace Lancasterová bojuje s rakovinou už od třinácti let a ví, že jí moc času nezbývá. Je kanylou napojena na malý kyslíkový přístroj, který všude vozí s sebou. Na podpůrné skupině se seznámí s o rok starším Augustusem Watersem, který kvůli rakovině přišel o nohu. Zamilují se do sebe, ale dívka, která nechce svým nejbližším (zejména obětavým a starostlivým rodičům) působit větší bolest, než je nutné, trvá na pouhém přátelství. Po různých peripetiích Augustus splní Hazel sen. Vezme ji i s její matkou Frannií do Amsterodamu za spisovatelem Peterem Van Houtenem, jehož knihu Císařský neduh, Hazel už dlouho obdivuje. Krásný pobyt zkazí jen setkání s autorem, z nějž se vyklube nerudný opilec. S jeho vlídnou sekretářkou Lidewij mladí navštíví dům, kde se skrývala Anna Franková. Později se pomilují. Augustus pak dívce sdělí, že se mu vrátila nemoc a že zemře dřív než ona. To se také stane. Na pohřbu se nečekaně objeví Van Houten, který se omluví za své chování a předá dívce dopis od jejího chlapce s krásným vyznáním… – Snímek Joshe Boonea Hvězdy nám nepřály vznikl podle stejnojmenného bestselleru Johna Greena. Tvůrci usilovali o realistický popis milostného vztahu mladých lidí, kteří musejí překonávat problémy, o nichž zdraví nemají ani tušení. Navzdory snaze vyhnout se citovému vydírání občas převládnou emoce a melodrama. Zásluhu na věrohodnosti jinak až příliš „vyžehleného“ dramatu má zejména představitelka Hazel, stoupající hvězda Shailene Woodleyová, která na sebe výrazně upozornila ve snímku Děti moje (2011, The Descendants; r. Alexander Payne). – Oba hlavní představitelé spolu nedávno hráli sourozeneckou dvojici v dobrodružné fantasy Divergence (2014, Divergent; r. Neil Burger). -tbk-

JOSH BOONE (vl. jm. Joshua D. Boone, nar. 5.4.1979, Virginia Beach, Virginie) je nejstarším ze tří dětí a začínal jako filmový amatér. Navštěvoval letní filmové kurzy na Severokarolínské umělecké škole a v roce 2002 se přestěhoval do Los Angeles, kde pracoval jako asistent produkce a prodavač v obchodě s gramodeskami. Pokoušel se uplatnit s vlastními látkami, což se mu po letech povedlo s částečně autobiografickým scénářem o rozpadlé rodině Zasaženi láskou. Ohlas snímku mu pomohl k angažmá ve studiu 20th Century Fox, pro něž natočil filmovou verzi bestselleru Johna Greena Hvězdy nám nepřály. – Filmografie: drama rozvedeného spisovatele a jeho bývalé ženy Stuck in Love (2012, Zasaženi láskou; + sc.) s Gregem Kinnearem a Jennifer Connellyovou, příběh teenagerů, jejichž milostný vztah je poznamenán vážným onemocněním, Hvězdy nám nepřály (2014, The Fault in Our Stars) s Shailene Woodleyovou a Anselem Elgortem. -mim-