Hledání Vivian Maier

barevný, dokumentární, přístupný, 1:1,78, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 85 min.

Původní název: Finding Vivian Maier. Země původu: USA. Výrobce: Ravine Pictures. Rok výroby: 2013. Premiéra: 4.12.2014. Monopol: Aerofilms (do 31.12.2020). Mluveno: anglicky, francouzsky (české titulky). – Kdo byla největší neznámá fotografka 20. století?

AUTOŘI: Námět: John Maloof, Charlie Siskel. Scénář: John Maloof, Charlie Siskel. Režie: John Maloof, Charlie Siskel. Kamera: John Maloof. Hudba: J. Ralph. Různé skladby a písně. Střih: Aaron Wickenden. Zvuk: Scott Palmer, Steve Lynch. Výkonný producent: Jeff Garlin. Produkce: John Maloof, Charlie Siskel. České titulky: Lenka Tyrpáková (Filmprint Digital).

ÚČINKUJÍCÍ: John Maloof, Daniel Arnaud, Simon Amédé, Maren Baylaenderová, Eula Bissová, Roger Carlson, Phil Donahue, Karen Franková, Dayanara Garciaová, Howard Greenberg, Sylvain Jaussaud, Patrick Kennedy, Virginia Kennedyová, Jeffrey Duffy Levant, Jennifer Levantová, Sarah Matthews Ludingtonová, Mary Ellen Marková, Edward Joe Matthews, Linda Matthewsová, Joel Meyerowitz, Jacqueline Bruni-Maniérová, Cathy Bruni-Norrisová, Anne Croghan O̓Brienová, John Perbohner, Simon Philippe, Carole Polinová, Inger Raymondová, Steve Rifkin, Michael Strauss, Jennifer Roféová, Tim Roth, William Bill Sacco, Mark Sage, Judy Swisherová, Chuck Swisher, Ginger Tamová, Zalman Usiskin, Laura Usiskinová, Laura Walkerová, Pamela Walkerová, Barry Wallis; (archivní záběry + hlas) Vivian Maierová.

CENY: MFF v Miami 2014: Velká cena poroty. MFF v Palm Springs 2014: Cena Johna Schlesingera. – Oscar: (nominace) nejlepší dlouhometrážní dokument. Cena BAFTA: (nominace) nejlepší dlouhometrážní dokument.

Genezi dokumentu Hledání Vivian Maier vysvětluje v komentáři jeho spoluautor John Maloof. Při aukci v roce 2007 vydražil krabici negativů, když sháněl dobové fotografie pro publikaci o chicagské čtvrti Portage Park. Zjistil, že objevil neznámou a talentovanou fotografku jménem Vivian Maierová a začal se o ni zajímat. Po dvou letech jej na stopu přivedl její nekrolog v novinách. Postupně shromáždil kompletní roztodivnou pozůstalost (kromě negativů žena uchovávala v krabicích, jež zcela zaplňovaly její skromné příbytky, doklady z běžného života, hromady novin a titěrné předměty). Ukázalo se, že Vivian Maierová (1926-2009) byla přímo posedlá fotografováním. Pořídila přes sto tisíc snímků v ulicích New Yorku a Chicaga, momentek a autoportrétů, natáčela amatérské filmové záznamy a nahrávala na audiopásky osobité ankety. Svou vášeň tajila, negativy nevyvolávala, pouze je ukládala. – Maloof přemluvil dokumentaristu a produkčního Charlie Siskela, aby se podílel na vzniku snímku o osudu záhadné ženy. Postupně vypátrali kolem stovky osob, pro něž nebo s nimiž Vivian pracovala jako chůva či pečovatelka, nebo se s ní nějakým způsobem setkali. Z výpovědí vyplynulo, že ji vlastně dobře neznali. Osamělá podivínská žena byla sice oblíbená, ale s výhradami. Pocházela z rozpadlé rodiny s kořeny ve Francii, nikdy se nevdala a neměla děti a žila v podnájmech. Původně pracovala v šicí dílně, ale aby mohla být „venku“, stala se chůvou a fotila hlavně na procházkách s dětmi. Podnikla ovšem také osmiměsíční cestu kolem světa. – Maloof během několikaletého třídění pozůstalosti dal zpracovat negativy i filmy a o kvalitě snímků, jež jsou díky obsahu i formě cenným svědectvím všedního městského života především 50. a 60. let 20. století, diskutoval s odborníky. Vivian byla outsider, měla proto oko pro lidi na okraji společnosti a slabost pro děti. Používala zrcadlovku Rolleiflex, většinou zavěšenou na krku, čímž je dán zvláštní úhel záběru. – John Maloof jako správce díla (pod hlavičkou Maloof Collection) organizuje po celém světě výstavy a fotografie se postupně začleňují do různých sbírek. Napsal i monografii Vivian Maier: Pouliční fotografka. Díky němu se neznámá žena stala respektovanou umělkyní, považovanou za jednu z nejvýraznějších osobností fotografie 20. století. – Tématem objevování neznámého umělce připomíná film nedávno uvedený hudební dokument Pátrání po Sugar Manovi (2012, Searching for Sugar Man; r. Malik Bendjelloul).    -kk-