Frank

barevný, hořká komedie, hudební, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 95 min.

Původní název: Frank. Země původu: Irsko, Velká Británie. Výrobce: Element Pictures, Runaway Fridge Films. Ve spolupráci se Sandia Media. Pro Film4, BFI, Protagonist Pictures, Irish Film Board. Rok výroby: 2013. Premiéra: 6.11.2014. Monopol: AČFK (do 30.5.2024). Mluveno: anglicky, francouzsky, německy (české titulky). – Nejvýraznější role Michaela Fassbendera.

AUTOŘI: Námět: Jon Ronson – novinový článek Oh Blimey! (The Guardian, 31.5.2006). Scénář: Jon Ronson, Peter Straughan. Režie: Lenny Abrahamson. Kamera: James Mather. Hudba: Stephen Rennicks. Různé skladby a písně. Výprava: Richard Bullock. Kostýmy: Suzie Harmanová. Střih: Nathan Nugent. Zvuk: (design) Steve Fanagan; Niall OSullivan. Vizuální efekty: (supervize) Ed Bruce; Screen Scene VFX. Koordinátor kaskadérů: Donal OFarrell. Výkonní producenti: Tessa Rossová, Katherine Butlerová, Andrew Lowe, Nigel Williams, Peter Touche. Producenti: Ed Guiney, David Barron, Stevie Lee. České titulky: Petr Palouš (Linguafilm).

HERCI: Domhnall Gleeson (Jon), Maggie Gyllenhaalová (Clara), Scoot McNairy (Don), Michael Fassbender (Frank), François Civil (Baraque), Carla Azarová (Nana), Tess Harperová, Bruce McIntosh (Frankovi rodiče), Hayley Derryberryová (Simone), Lauren Pooleová (Alice).

CENY: Ceny Britského nezávislého filmu: nejlepší scénář (Jon Ronson, Peter Straughan), nejlepší technický počin (Stephen Rennicks).

Koprodukční hořká komedie Frank irského režiséra Lennyho Abrahamsona je věnována komikovi a hudebníku Chrisi Sieveyovi (1955–2010). Ten na přelomu 70. a 80. let vystupoval jako zpěvák Frank Sidebottom s obří kulatou hlavou z papírmaše s namalovanýma vykulenýma očima a ulíznutými vlasy (podobnou má téměř po celý film nasazenou představitel Franka Michael Fassbender). Autor námětu a spoluscenárista, novinář Jon Ronson (ve filmu ztvárněný Domhnallem Gleesonem), s ním nějakou dobu vystupoval v jeho kapele Oh Blimey Big Band. – Teenager Jon žije na maloměstě a je mylně přesvědčený o svém hudebním talentu. Osudnou náhodou se stane klávesistou a později producentem svérázné experimentální popové skupiny s nevyslovitelným názvem The Soronprfbs, s níž odjede na osamělou chatu do Irska natáčet album. Duší nekonvenční kapely je záhadný, citově labilní hudebník Frank, skrytý pod obří papírovou hlavou, kterou nikdy nesundává, a nedůtklivá hudebnice Clara. Sestavu doplňuje podivínský manažer, bývalý klávesista skupiny se sebevražednými sklony Don, bubenice Nana a francouzský baskytarista Baraque. Kromě Franka a Dona dávají všichni Jonovi s brutální upřímností najevo nevraživost a pohrdání. Mladík, podléhající stále více kouzlu Frankovy záhadné osobnosti, získá bez vědomí ostatních skupině proslulost na sociálních sítích, takže dostanou pozvání do Austinu na festival South by Southwest. K Jonově překvapení nikdo není nadšen. V Austinu mezi ním a Clarou dojde ke konfliktu a skupina se rozpadne. Jon zůstane s Frankem, ale ten po nepodařeném vystoupení zmizí. Na ulici po něm zbyde jen rozbitá papírová hlava. Mladík pochopí, co způsobil. Podaří se mu aspoň trochu napravit spáchanou škodu, když Franka (bez masky) vypátrá u jeho rodičů, odvede ho na zkoušku jeho bývalé kapely a zmizí… – Nápaditý a hravý snímek s bizarními a podivínskými hrdiny má kromě humorných scén i dojemné, absurdní nebo cyničtější momenty. Hudba, která tu zazní, byla nahrána živě; kdyby se museli herci spoléhat na playback, neměli by podle režiséra svobodu improvizace. Zatímco Jon prahne po slávě a uznání, duševně narušený, plachý a talentovaný Frank si užívá hlavně proces tvorby a má potřebu zůstat v anonymitě („nechat svoji hlavu v hlavě“). – Český distributor ve spolupráci s nadačním fondem PRiorita připravil též speciální dabovanou verzi s audiopopisem, určenou nevidomému publiku. -kat-

LENNY ABRAHAMSON (vl. jm. Leonard Abrahamson, nar. 30.11.1966, Dublin) po počátečních studiích fyziky absolvoval katedru filozofie na dublinské Trinity College (TCD; 1991). Získal stipendium k postgraduálnímu studiu na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, ale raději se vrátil do Irska, aby rozvíjel svou zálibu ve filmu. Díky oceněnému 16mm snímku 3 Joeové se uplatnil jako režisér reklamních spotů (např. Carlsberg, Guinness, MasterCard, Playstation, Wrigley) a ve spolupráci se scenáristou Markem O’Halloranem a producentem Edem Guineym také jako úspěšný tvůrce celovečerních filmů. Kromě ocenění na menších evropských festivalech získal třikrát výroční cenu IFTA za filmovou režii (Adam a Paul, Garáž, Co udělal Richard) a jednou za televizní režii (Blahobyt). Za své poslední dokončené dílo Frank byl jako režisér nominován na Britskou nezávislou filmovou cenu. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. 3 Joes (1991, 3 Joeové; + nám.), příběh jednoho dne v životě dvou narkomanů Adam & Paul (2004, Adam a Paul – TV), tragikomický příběh pumpaře na irském venkově Garage (2007, Garáž), čtyři samostatné příběhy jediného dne, Stacey o sedmnáctileté matce, Gavin o čtrnáctiletém chlapci postiženém koktáním, Georgie o nezaměstnaném alkoholikovi a Pala o nigerijském přistěhovalci, odvysílané v rámci minisérie Prosperity (TV-2007, Blahobyt), psychologické drama teenagera What Richard Did (2012, Co udělal Richard), tragikomedie o excentrických muzikantech Frank (2014, Frank; + spol. písně), adaptace románu Emmy Donoghueové o chlapci vystaveném extrémním podmínkám Room (2015, Pokoj). -mim-