Drákula: Neznámá legenda

barevný, dobrodružný, horor, fantasy, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, IMAX, Datasat/Dolby Digital, dlouhý – 93/94 min.

Původní název: Dracula Untold. Země původu: USA. Výrobce: Michael De Luca. Pro Universal Pictures, Legendary Pictures. Rok výroby: 2014. Premiéra: 16.10.2014. Monopol: CinemArt. Mluveno: anglicky, turecky (české titulky). – Zrození monstra.

AUTOŘI: Scénář: Matt Sazama, Burk Sharpless. Režie: Gary Shore. II. režie: George Marshall Ruge. Kamera: John Schwartzman. II. kamera: Patrick Loungway. Hudba: Ramin Djawadi. Dodatečná hudba: Brandon Campbell. Výprava: François Audouy. Kostýmy: Ngila Dicksonová. Střih: Richard Pearson. Zvuk: Mervyn Moore. Masky a účesy: Daniel Phillips. Vizuální efekty: (supervize) Christian Manz; Framestore, Level 256, Windmill Lane VFX. Zvláštní efekty: (supervize) Uli Nefzer. Koordinátor kaskadérů: Buster Reeves. Výkonní producenti: Alissa Phillipsová, Joe Caracciolo Jr., Thomas Tull, Jon Jashni. Producent: Michael De Luca. České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

HERCI: Luke Evans (Vlad), Sarah Gadonová (Mirena), Dominic Cooper (Mehmed), Art Parkinson (Ingeras), Charles Dance (mistr Vampýr), Diarmaid Murtagh (Dimitru), Paul Kaye (bratr Lucian), William Houston (Kazan), Ferdinand Kingsley (Hamza bej).

Výpravný snímek Drákula: Neznámá legenda debutujícího režiséra Garyho Shorea přivádí na plátno postavu transylvánského knížete Vlada III. Draculy (1431-1476). Na rozdíl od slavného románu Brama Stokera z roku 1897, který z něj učinil legendárního upíra, vychází alespoň částečně z historických skutečností. – Jako mladý byl Vlad rukojmím na dvoře tureckého sultána. V jeho armádě proslul svou krutostí a dostal přezdívku Vlad Narážeč (často usmrcoval oběti naražením na kůl). Po návratu do Transylvánie Vlad pohřbí minulost, ujme se vlády, ožení se s půvabnou Mirenou, s níž má syna Ingerase. Když však šejk Mehmed žádá chlapce z knížectví včetně Ingerase pro svou armádu, Vlad se vzepře. Požádá o pomoc proti turecké přesile monstrum, vampýra, odsouzeného žít v temnotě hory Zlomený zub. Napije se netvorovy krve, a získá tak jeho schopnosti včetně touhy po krvi. Prokletí se může zbavit, pokud dokáže vzdorovat trýznivé žízni po tři dny. Selže-li, vampýr bude volný a z Vlada se stane nemrtvý. Jenže okolnosti se proti milujícímu manželovi a otci spiknou. Mirena zemře šejkovou rukou a Vlad se na její přání napije její krve. Vytvoří z padlých poddaných armádu upírů, porazí pak nepřátele, zachrání syna, své vojsko nechá spálit sluncem. Chce tak zabít i sebe, to ale jeho zasvětitel nedopustí… – V současném Londýně potká Vlad mladou ženu k nerozeznání podobnou milované Mireně. Netuší, že ho pozoruje omládlý vampýr ze Zlomeného zubu. – Snímek o zoufalém činu, „spáchaném“ s nejlepšími úmysly, se přiživuje na oblíbenosti upírských hororů a zejména na „drakulovském“ kultu, jenže mu chybí přesvědčivý příběh. -kat-

GARY SHORE pochází z dublinského předměstí Artane. Vystudoval Národní filmovou školu v Dublinu (2006) a upozornil na sebe již absolventským snímkem The Draft (2006, + spol. prod.). Pak působil v reklamě jako úspěšný tvůrce spotů (Adidas, EMI, Warner Bros., Nokia, Vogue, Heineken, Ministarstvo turistiky Černé Hory). Získal pozornost díky trajleru na zamýšlený snímek Cup of Tears (2011), díky němuž dostal možnost natočil svůj debut, akční horor, parafrázující příběh rumunského knížete, Drákula: Neznámá legenda (2014, Dracula Untold). Jako fanoušek komiksů se zabývá kresbou a ilustracemi. -tbk-