Čtyřikrát

barevný, psychologický, 12 přístupnost, 1:1,85, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 89 min.

Původní název: Le quattro volte. Země původu: Itálie, Německo, Švýcarsko. Výrobce: Vivo Film, Essential Filmproduktion, Invisible Film, Ventura Film. Ve spolupráci s ZDF/ARTE, Cinecittà Luce, RSI Televisione Svizzera. Rok výroby: 2010. Premiéra: 7.10.2014. Monopol: Film Europe. Mluveno: italsky (české titulky). – Podmanivý příběh jedné duše, která putuje ve čtyřech různých podobách čtyřmi životy.

AUTOŘI: Scénář: Michelangelo Frammartino. Režie: Michelangelo Frammartino. Kamera: Andrea Locatelli. Hudba: Paolo Benvenuti. Výprava: Matthew Broussard. Kostýmy: Gabriella Maioloová. Střih: Benni Atria, Maurizio Grillo. Zvuk: Paolo Benvenuti, Simone Paolo Olivero. Producenti: Marta Donzelliová, Gregorio Paonessa, Susanne Marianová, Philippe Bober, Gabriella Manfrèová, Elda Guidinettiová, Andres Pfaeffli, Francesca Zanzaová.

HERCI: Giuseppe Fuda (starý pastýř), Bruno Timpano, Nazareno Timpano, Artemio Vallone (uhlíři), Domenico Cavallo, Santo Cavallo, Peppe Cavallo (pastýři), Isidoro Chiera (kněz), Iolanda Mannoová (Perpetua), Cesare Ritorito (ministrant).

CENY: MFF v Bratislavě 2010: Grand Prix za nejlepší film. Ceny Italského národního syndikátu filmových novinářů: Zvláštní Stříbrná stuha (Michelangelo Frammartino). – Donatellův David: (nominace) nejlepší režie, nejlepší zvuk, nejlepší producenti.

Druhý celovečerní snímek architekta a filmaře Michelangela Frammartina Čtyřikrát je působivou symbolickou a poetickou vizí o koloběhu života, o přírodě a o tradicích odlehlých míst. – Starý nemocný pastýř koz léčí svůj dávivý kašel směsí prachu z místního kostela a vody. Jednoho dne však lék ztratí, a nemůže tak opakovat svůj každovečerní rituál. Zemře… – Čerstvě narozené kůzle se snaží postavit na nohy a vydobýt si své místo mezi ostatními kůzlaty. Při pastvě však uvízne v lese. Zůstane ponecháno svému osudu. Zcela vyčerpané ulehne k mohutné jedli. – Přichází zima. – Na jaře vesničané strom pokácí a použijí jej jako májku. Po slavnostech uhlíři z jedle udělají dřevěné uhlí… – Snímek, symbolicky zobrazující různorodost reinkarnace, sestává z dlouhých, monotonních a opakujících se záběrů, zachycujících krajinu v chudé oblasti Kalábrie (vesnice Serra San Bruno) a také úmornou lidskou práci, spjatou s přírodou. Kromě pastýře ostatní lidé postupně splývají s krajinou. Film obsahuje minimum dialogů a je natočen metodou hraného dokumentu. Kromě řady přehlídek byl uveden i na MFF v Karlových Varech 2010. -mh-

MICHELANGELO FRAMMARTINO (nar. 28.6.1968, Milán, Lombardie) má rodinné kořeny v Kalábrii. V roce 1991 se zapsal na studia fakulty architektury na Technické univerzitě v Milánu a zajímal se o prostorové a výtvarné souvislosti mezi architektonickým prostorem a fotografickým či filmovým zobrazením. V letech 1994–97 studoval na Občanské filmové škole v Miláně, pro niž produkoval také několik videoinstalací, vytvořených v experimentálním filmovém studiu Azzurro. Souběžně pracoval jako asistent režie, scénograf a výtvarník pro reklamní filmy a videoklipy. Od poloviny 90. let začal natáčet a produkovat krátkometrážní a středometrážní dokumenty a pokračoval v experimentování s technikou a formálními postupy videoinstalace, videoklipu a nezávislého filmu. Zároveň se této oblasti věnuje i jako pedagog (mj. na univerzitách v Bergamu a v Kalábrii). Výsledky jeho badatelské i umělecké činnosti byly prezentovány na výstavě v Palazzo delle Esposizioni v Milánu. V celovečerní tvorbě debutoval filmem Dar (2003). I v hrané tvorbě používá stylistické postupy dokumentárního filmu, aby věrně zachytil obraz všedního života obyčejných lidí. Z ocenění připomínáme Grand Prix na MFF v Bratislavě 2010 za film Čtyřikrát. – Filmografie: (scénář a podíl na něm, není-li uvedeno jinak, režie) (dokumentární filmy) Tracce (1995, Stopy; + střih, prod.), Locchio e lo spirito (1997, Oko a duch; + střih, prod.), BIBIM (1999; spol. režie Cafi Mohamud; + prod.), Scappa Valentina (2000, Uprchni, Valentino + střih, prod.), Io non posso entrare (2002, Já nemohu vstoupit; + střih, prod.), Alberi (2013, Stromy); (celovečerní hrané filmy) dokumentárně pojaté drama o setkání mladé dívky a starého muže v italském horském prostředí Il dono (2003, Dar; + střih), dokumentárně laděné podobenství o koloběhu života v odlehlé horské oblasti Kalábrie Čtyřikrát (2010, Le quattro volte). -jš-