Cizí oběd

barevný, romantická komedie, přístupný, 1:2,35, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 104 min.

Původní název: Dabba. Země původu: Indie, Francie, SRN. Výrobce: Sikhya Entertainment / Dar Motion Pictures. Koprodukce: NFDC / ROH Films / ASAP Films / Cine Mosaic. Rok výroby: 2013. Premiéra: 30.1.2014. Monopol: Aerofilms (do 17.6.2018). Mluveno: anglicky, hindsky (české titulky). – Nikdy nevíte, kdy vám jedna malá náhoda změní celý život. Film o lásce, o jídle a o lásce k jídlu.

AUTOŘI: Scénář: Ritesh Batra. Režie: Ritesh Batra. Kamera: Michael Simmonds. Hudba: Max Richter. Různé skladby a písně. Výprava: Shruti Gupteová. Kostýmy: Niharika Bhasin Khanová. Střih: John Lyons. Zvuk: Michael Kaczmarek, Ramesh Birajdar. Výkonní producenti: Lydia Dean Pilcherová, Irrfan Khan, Ritesh Batra. Producenti: Arun Rangachari, Anurag Kashyap, Guneet Mongaová. Koproducenti: Nina Lath Guptaová, Shahnaab Alam, Vivek Rangachari, Sunil John, Nittin Keni, Karsten Stöter, Benny Drechsel, Cédomir Kolar, Marc Baschet, Danis Tanović. České titulky: Kateřina Hámová (Filmprint Digital).

HERCI: Irrfan Khan (Sádžan Fernandes), Nimrat Kaurová (Ila), Nawazuddin Siddiqui (Šaik), Nakul Vaid (Radžív).

CENY: Cena BAFTA: (nominace) nejlepší cizojazyčný film (Ritesh Batra, Arun Rangachari, Anurag Kashyap, Guneet Mongaová).

Výjimečná autorská romantická komedie Cizí oběd debutujícího indického filmaře Riteshe Batry má zajímavou zápletku. V Bombaji existuje obědová služba Dabbawallahs, zaměstnávající pět tisíc poslíčků, kteří denně rozvážejí jídlonosiče s obědem od manželek či z restaurací do úřadů zaměstnaným mužům. Osamělý a nerudný úředník Sádžan dostane jednou omylem jídlonoš s vynikajícími pokrmy od půvabné Ily, která chce přes dobré jídlo zachránit manželství s odtažitým Radžívem. Dvojice si začne v jídlonoších posílat dopisy a zdá se, že jejich korespondenční příběh bude mít dobré vyústění. – Snímek naplno těží z reality přelidněného indického megaměsta a vyznačuje se prostotou, empatií i jemným humorem, spjatým ovšem i se smutkem či nostalgií. Film byl uváděn na řadě festivalů, kde se těšil velké přízni diváků (mj. i na MFF v Karlových Varech 2013). – Český distributor spojil premiéru se zahájením originálního projektu Cinema Cuisine: v pražském Biu Oko byla 28.1.2014 připravena pro diváky bohatá tabule ve stylu pop-up pohoštění.                          -tbk-

RITESH BATRA (nar. 1978, Bombaj) je synem učitelky jógy a pracovníka obchodního loďstva. S vysokoškolským ekonomickým vzděláním dokončil v roce 2010 studium filmového programu na Tischově umělecké škole při Newyorské univerzitě (NYU). Natočil několik krátkých autorských snímků, jež byly prezentovány i oceněny na mnoha festivalech (mj. Oberhausen, Tribeca, Rotterdam, Chicago, Los Angeles): The Morning Ritual (2008, Ranní rituál), Gareeb Nawazs Taxi (2010, Taxík Gareeba Nawaze), Café Regular, Cairo (2011, Kavárna, Káhira) a Masterchef (2014, Mistr šéfkuchař). V roce 2009 se zúčastnil scenáristického a režijního workshopu Sundance institutu se scénářem k celovečernímu filmu The Story of Ram. Jako producent a herec se podílel na krátkém filmu Super.Full (2010) libanonské režisérky Niam Itaniové. Kultivovanost, empatii a mimořádný smysl pro střídmost vyprávění projevil ve svém celovečerním autorském debutu Cizí oběd (2013, Dabba; + sc., spol. prod.), který měl premiéru v rámci Týdne kritiky na MFF v Cannes 2013 a uspěl na řadě dalších festivalů (Rotterdam, Karlovy Vary, Reykjavík, Oděsa). Svůj život Batra dělí mezi Bombaj a New York.  -fik-