Borgman

barevný, černá komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, DVD-K,Dolby Digital, dlouhý – 113 min.

Původní název: Borgman. Země původu: Nizozemsko, Belgie, Dánsko. Výrobce: Graniet Film / Epidemic / DDF / Angel Films / NTR. Rok výroby: 2013. Premiéra: 6.3.2014. Monopol: Artcam. Mluveno: nizozemsky, anglicky. České titulky. – Tak trochu černá alegorie.

AUTOŘI: Scénář: Alex van Warmerdam. Režie: Alex van Warmerdam. Kamera: Tom Erisman. Hudba: Vincent van Warmerdam. Různé písně. Výprava: Geert Paredis. Kostýmy: Stine Gudmundsen-Holmgreenová. Střih: Job ter Burg. Zvuk: (design) Peter Warnier. Producent: Marc van Warmerdam. Koproducenti: Eurydice Gyselová, Koen Mortier, Mogens Glad, Tine Mosegaardová. České titulky: Jana a Jiří Štefflovi (Filmprint Digital).

HERCI: Jan Bijvoet (Borgman), Hadewych Minisová (Marina), Jeroen Perceval (Richard), Sara Hjort Ditlevsenová (Stine), Eva van de Wijdevenová (Ilonka), Annet Malherbeová (Brenda), Tom Dewispelaere (Pascal), Alex van Warmerdam (Ludwig).

CENY (výběr): Nizozemský filmový festival: nejlepší film, nejlepší herečka (Hadewych Minisová), nejlepší scénář (Alex van Warmerdam). Katalánský MFF v Sitges 2013: nejlepší film. MFF ve Štrasburku 2013: nejlepší evropský film.

 

Snímek významného nizozemského režiséra Alexe van Warmerdama Borgman je značně neobvyklou černou komedií s mystickými prvky. Vloni se stal ve vlasti divácky nejúspěšnějším domácím titulem a byl za Nizozemsko navržen i na Oscara za cizojazyčný film. Pohrává si s bizarními a absurdními situacemi a zároveň je groteskní úvahou o manipulaci. – Bezdomovec Borgman se spasí s komplici Pascalem a Ludwigem útěkem z lesních úkrytů před trojicí ozbrojených mužů, mezi nimiž je i kněz. Samotný Borgman zazvoní u ultramoderní vily na velkém pozemku. Chce se vnutit dovnitř, ale majitel, televizní producent Richard, ho ztluče. Richardova manželka Marina se cítí provinile a tajně vezme bezdomovce domů. Ošetří ho a nechá ho přespat v zahradním domku. Borgman však postupně ovládne nejen ji, ale i její tři malé děti a mladou chůvu Stine. S pomocí parťáků, k nimž patří i vražednice Brenda a Ilonka, se zmocní „dobytého území“. Zabijí zahradníka a jeho ženu a později i Richarda a Marinu. Nakonec všichni opustí dům s dětmi a chůvou a odjíždějí někam jinam (Borgman a spol. jsou možná spřeženci pekla). – Film svou poetikou připomíná dílo Luise Buñuela. Zvláštní odcizeností nemá daleko ani ke Kafkovi.           -tbk-

ALEX VAN WARMERDAM (nar. 14.8.1952, Haarlem, Severní Holandsko), studoval grafický design a malbu na amsterdamské Akademii Gerrita Rietvelda. S bratry Marcem van Warmerdamem (nar. 1954), pozdějším divadelním a filmovým producentem, a hudebníkem Vincentem van Warmerdamem (nar. 1956), byli spoluzakladateli hudebně divadelních společností Hauser Orkater (1972) a De Mexicaanse Hond (1980), které uváděly jeho hry, v nichž též účinkoval a podílel se na výpravě. Po několika krátkých a televizních filmech debutoval v roce 1986 v celovečerní hrané tvorbě snímkem Abel, oceněným cenou za režii a cenou nizozemských filmových kritiků na Nizozemském FF 1986. Od té doby jeho díla sklidila řadu domácích i mezinárodních ocenění, mj. Cenu EFA za evropský mladý film (Seveřané) nebo Cenu FIPRESCI na MFF v Benátkách 2009 (Poslední dny Emmy Blankové). Z domácích uznání na Nizozemském FF uvádíme cenu za režii snímku Seveřané, cenu za nejlepší film Borgman, ceny za nejlepší scénář filmů Číšník, Poslední dny Emmy Blankové a Borgman a cenu kritiky za Šaty. V roce 1993 založil s Marcem produkční společnost Graniet Film, v níž realizuje své bizarní černé komedie, ve kterých i pravidelně hraje. Je autorem románu De hand van een vreemde (Cizincova ruka). Za svou tvorbu získal prestižní Kulturní cenu prince Bernharda a Holandsko-vlámskou cenu pro dramatika. V roce 2010 byl hostem Febiofestu v rámci přehlídky svých filmů. Jeho manželkou je herečka Annet Malherbeová, s níž má dva syny, Meese van Warmerdama a Houka van Warmerdama. – Filmografie: (scénář, režie a herec, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Adelbert (1977; r. Dick Maas; herec), Entrée Brussels (1978; r. Frans Weisz; sc., herec) a Striptease (1979), TV filmy Zie de mannen vallen (TV-1980, Vidět padat muže; r. Jop Pannekoek; sc., herec), Gossamer (TV-1980, Babí léto; r. Anton Kothuis; herec) a Graniet (TV-1982, Žula), kr. f. De stedeling (1984, Měšťák), absurdní komedie Abel (1986), surrealistická černá komedie De noordelingen (1992, Seveřané), hořká komedie, sledující „příběh“ dámských šatů, De jurk (1996, Šaty; + prod.), milostná komedie o negramotném venkovanovi, jemuž manželka najme mladou učitelku, Kleine Teun (1998, Malý Tony; + prod., hudba), černá komedie na motivy pohádky o Jeníčkovi a Mařence, nazvaná Grimm (2003; + prod., hudba), hořká komedie o smolařském titulním hrdinovi Ober (2009, Číšník; + prod.), černá komedie o vzpouře služebnictva v domě umírající staré ženy De laatste dagen van Emma Blank (2009, Poslední dny Emmy Blankové; + hudba), Black Out (2012; r. Arne Toonen; herec) černá komedie Borgman (2013).  -tbk-