Boj sněžného pluhu s mafií

barevný, kriminální thriller, černá komedie, 15 doporučená přístupnost, 1:2,35, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 115 min.

Původní název: Kraftidioten. Země původu: Norsko, Dánsko, Švédsko. Výrobce: Paradox Film. Koprodukce: Zentropa Entertainment, Zentropa International Sweden. S podporou: Norwegian Film Institute, Swedish Film Institute, Danish Film Institute, Nordisk Film & TV Fond, Film3, Film i Väst, Eurimages, Program Media EU. Rok výroby: 2014. Premiéra: 6.11.2014. Monopol: Film Europe. Mluveno: norsky, švédsky, srbsky, anglicky (české titulky). – Černá pomsta na bílém.

AUTOŘI: Scénář: Kim Fupz Aakeson. Režie: Hans Petter Moland. Kamera: Philip Øgaard. Hudba: Kaspar Kaae, Kåre Vestrheim, Brian Batz. Píseň. Výprava: Jørgen Stangebye Larsen. Kostýmy: Anne Pedersenová. Střih: Jens Christian Fodstad. Zvuk: (design) Gisle Tveito; Morten Solum. Vizuální efekty: (supervize) Peter Hjort. Zvláštní efekty: (supervize) Haukur Karlsson. Koordinátor kaskadérů: Kimmo Rajala. Výkonní producenti: Peter Garde, Geir Eikeland, Stig Hjerkinn Haug, Erik Poppe, Stein B. Kvae, Finn Gjerdrum, Hans Petter Moland, Stellan Skarsgård. Producenti: Stein B. Kvae, Finn Gjerdrum. Koproducenti: Madelenine Ekmanová, Peter Aalbaek Jensen, Sisse Graum Jørgensenová, Charlotte Pedersenová, Jessica Asková. České titulky: Jarka Vrbová (Filmprint Digital).

HERCI: Stellan Skarsgård (Nils Dickman), Bruno Ganz (Papa), Pål Sverre Hagen (Hrabě), Birgitte Hjort Sørensenová (Marit), Anders Baasmo Christiansen (Geir), Jakob Oftebro (Aron), Kristofer Hivju (Strike), Gard Eidsvold (Ignar), Peter Andersson (Wingman), Jon Øigarden (Karsten), David Sakurai (Číňan), Stig Henrik Hoff, Arthur Berning (policisté), Tobias Santelman (Finn), Sergej Trifunovic (Nebojsa), Kåre Conradi (Ronaldo), Jan Gunnar Røise (Jappe), Hildegun Riiseová (Gudrun Dickmanová).

LOKACE: Beitostølen; Oslo.

V kriminálním thrilleru Boj sněžného pluhu s mafií, jejž lze ovšem označit i za černou komedii, pokračuje známý norský režisér Hans Petter Moland ve spolupráci se scenáristou Kimem Fupzem Aakesonem, kameramanem Philipem Øgaardem a hercem Stellanem Skarsgårdem. Ten tentokrát představuje řidiče sněžného pluhu v zapadlém norském zimním středisku. Právě byl jmenován Občanem roku své obce, když se dozví, že jeho syn zemřel na předávkování. Nevěří, že by Ignar byl feťák. Nepohodne se kvůli tomu s manželkou Gudrun, která jej později opustí. Chce spáchat sebevraždu, když mu mladíkův kamarád Finn, jemuž se podařilo utéct dvěma zabijákům, kteří píchli Ignarovi osudnou injekci, přizná, že jeho syn byl opravdu nevinný. Muž se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou. Zabije oba zločince a pak spojku, která vozí kokain. Šéf gangu Hrabě se domnívá, že jeho muže mají na svědomí Srbové, s nimiž měl dohodu. Dá zabít jednoho jejich kurýra, čímž na sebe poštve šéfa Srbů Papu, neboť mrtvý byl jeho syn. Nils mezitím zjistí od bratra, který má přezdívku Wingman a který kdysi pracoval pro otce Hraběte, s kým si začal. Na bratrovu radu si najme zabijáka Číňana, který ho však prozradí Hraběti, jenž ho dá vzápětí zlikvidovat. Papa chce dostat bossova syna Runeho, ale toho unese Nils a ukryje ho na stanici silniční služby. Tady se muže zmocní Hrabě, ale než jej stačí zabít, objeví se tu Srbové. V mohutné přestřelce se gangsteři vyvraždí. Rune pak vyjde z garáže. Přežije jen Papa, který nastoupí k Nilsovi do sněžné frézy. Oba otcové zabitých synů odjíždějí. -tbk-

HANS PETTER MOLAND (nar. 17.10.1955, Oslo) žil dlouhý čas ve Spojených státech, kde vystudoval filmovou a divadelní režii na bostonské Emerson College. Už během amerického pobytu natáčel reklamy a hudební klipy pro známou newyorskou společnost Giraldi Productions. V roce 1985 se vrátil do Norska a rychle se etabloval jako producent a režisér reklamních spotů (v roce 1988 založil největší skandinávskou produkční společnost na výrobu reklam Moland Film Co.). V celovečerním hraném filmu debutoval dramatem podle skutečné události Poslední poručík. Významná je jeho spolupráce s hercem Stellanem Skarsgårdem, scenáristou Kimem Fupzem Aakesonem a kameramanem Philipem Øgaardem. Jeho snímky získaly řadu ocenění: Nula stupňů Kelvina – norská výroční cena Amanda, Aberdeen – Cena za mužský herecký výkon ex aequo (Ian Hart) na MFF v Karlových Varech 2000, kr. f. V jednotě je síla – Zlatá plaketa na MFF v Chicagu 2003, Grand Prix na MFKF v Clermont-Ferrand 2003, Soudruzi, třeste se! – Cena za režii na MFF v Montrealu 2006, Amanda pro nejlepší herečku (Ane Dahl Torpová). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) válečné drama, v němž se starý námořní kapitán postaví do čela oddílu norské armády proti nacistickým okupantům, Secondløitnanten (1993, Poslední poručík; + spol. sc.), přepis románu dánského autora Petera Tuteina o výpravě tří mužů za polárním kruhem ve 20. letech Kjaerlighetens kjøtere (1995, Voříšci lásky; + spol. sc.) se Stellanem Skarsgårdem, psychologické road movie, jež je studií vztahů uvnitř rodiny poznamenané alkoholismem, Aberdeen (2000, Aberdeen; + spol. sc.) se Stellanem Skarsgårdem, epizoda Nejlepší jdou jako první – Socialistická dělnická strana (AP) (De beste går først) z filmu Utopie – Nejvíc lidí žije v Číně (2002, Folk flest bor i Kina), psychologické drama s tématem dospívajících potomků amerických vojáků z Vietnamu, The Beautiful Country (2004, Země zaslíbená) s Nickem Noltem a Timem Rothem, příběh středoškolského učitele z bouřlivého roku 1968 Gymanslaerer Pedersen (2006, Soudruzi, třeste se! – V), Rottenetter (2009, Krysí noci; r. Arild Østin Ommundsen; herec), černá kriminální komedie o propuštěném vězni, který chce začít nový život, Bezva chlap (2009, En ganske snill mann) se Stellanem Skarsgårdem, dokument o ekonomické krizi Når boblene brister (2012, Když to praskne), kriminální thriller s prvky černé komedie o řidiči z malé obce, který vezme do svých rukou pomstu za vraždu syna, Boj sněžného pluhu s mafií (2014, Kraftidioten; + spol. prod.) se Stellanem Skarsgårdem. -fik-