Bella a Sebastián

barevný, dobrodružný, adaptace, přístupný, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 98 min.

Původní název: Belle et Sébastien. Země původu: Francie. Výrobce: Radar Films / Épithète Films / Gaumont. Rok výroby: 2013. Premiéra: 20.2.2014. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: česky (dabováno), německy (české titulky). – Velké přátelství a ještě větší dobrodružství.

AUTOŘI: Námět: stejnojmenný TV seriál (1965-70; sc., spol. režie Cécile Aubryová). Scénář: Juliette Salesová, Fabien Suarez, Nicolas Vanier. Režie: Nicolas Vanier. Kamera: Éric Guichard. Hudba: Armand Amar. Různé skladby a písně. Výprava: Sébastian Birchler. Kostýmy: Adélaïde Gosselinová. Střih: Stéphanie Pedelacq, Raphaele Urtinová. Zvuk: Emmanuel Hachette. Vizuální efekty: (supervize) Aurelie Lajouxová. Zvláštní efekty: (supervize) Guy Monbillard. Koordinátor kaskadérů: Rémi Canaple. Práce se zvířaty: Andrew Simpson. Producenti: Clément Miserez, Matthieu Warter, Frédéric Brillion, Gilles Legrand. České dialogy a režie české verze: Zdeněk Gawlik (Studio Pro-Time).

HERCI: Félix Bossuet (Sebastián – J. Němčok), Tchéky Karyo (César – Pavel Šrom), Margaux Châtelierová (Angelina – J. Ježková), Dimitri Storoge (doktor Guillaume – M. Libert), Andreas Pietschmann (poručík Peter), Urbain Cancelier (starosta – J. Knot), Mehdi (André – V. Beneš).
Televizní seriál Bella a Sebastián (1965–70) podle stejnojmenné knižní předlohy scenáristky a režisérky některých epizod Cécile Aubryové oslovil již několik generací. Až po mnoha letech vznikla jeho filmová verze, kterou natočil filmař, spisovatel, novodobý dobrodruh a horal Nicolas Vanier (nar. 1962). – Šestiletý sirotek Sebastián žije v malé vsi vysoko v horách u starého Césara. Hoch se tajně spřátelí s horským psem, o kterém vesničané mluví jako o nebezpečné Bestii a chtějí ho zabít. Píše se červen 1943. Do vesnice dorazí Němci. Jejich příchod znamená velké nebezpečí pro lékaře Guillaumea a mladou pekařku Angelinu, kteří převádějí židovské uprchlíky do Švýcarska. Když se Guillaume nešťastnou náhodou zraní, musí Angelině pomoci Sebastián a Bella. A ta se ve sněhové bouři ukáže jako nepostradatelná průvodkyně; bez ní by totiž všichni zahynuli. – Dobrodružný rodinný film se natáčel ve třech ročních obdobích (od června do prosince) a důležitou roli v něm má nádherná horská příroda. Postavu vesničana Andrého si zahrál Aubryové syn Mehdi, který v původním seriálu představoval malého Sebastiána.                            -kat-

NICOLAS VANIER (nar. 5.5.1962, Dakar, Senegal) vystudoval na přání rodičů zemědělskou školu v Montargis, ale brzy nato se vydal ve stopách svého životního vzoru, spisovatele, cestovatele a dobrodruha Jacka Londona. První výpravu podnikl roku 1982 do Laponska. Od té doby cestoval střídavě po Skandinávii, Kanadě a Aljašce, projel křížem krážem Sibiř a několik měsíců žil mezi nomády v Arktidě. Zásadně se pohybuje tradičními dopravními prostředky domorodých obyvatel a snaží se maximálně respektovat tamní přírodu, zvířata a lidi. Živí se i jako chovatel psů pro psí spřežení. S rodinou pobývá střídavě ve Francii a v Kanadě. O zážitcích z ledových koutů světa natočil několik dokumentárních a hraných filmů, napsal mnoho reportáží a publikoval řadu obrazových či beletristických knih pro dospělé i pro děti, z nichž česky vyšly tituly Dítě sněžných plání (1995, česky 2005), Bílá odysea (1999; česky 2003), Zpěv dalekého severu I.: Lovec snů (2000, česky 2004), Zpěv dalekého severu: Bílá bouře (2000, česky 2004) a Vanierovo zpracování předlohy Cécile Aubryové Bella a Sebastián (2013, česky 2014). – Filmografie (scénář a režie, není-li uvedeno jinak): (celovečerní dokumentární cestopisy) Coureurs des bois (1985, Lesní běžci; r. Alain Rastoing; sc.), Le triathlon historique (1. Caravane, 2. Rivière ouverte, 3. Partage des faux) (1987, Historický triatlon), Le voyageur du froid/Au nord de l’hiver (1992, Zimní cestovatel), L’enfant des neiges (1995, Dítě sněžných plání; + spol. kam.), L’odyssée blanche (1999, Bílá odysea), Chiens des neiges (2006, Sněžní psi), L’odyssée sibérienne (2006, Sibiřská odysea); (celovečerní hrané filmy) portrét padesátiletého lovce Normana Winthera, který žije se svou indiánskou ženou a v rovnováze jak s přírodou tak sám se sebou uprostřed kanadské divočiny, Le dernier trappeur (2004, Poslední traper – TV), dramatický příběh sblížení mladého sibiřského pastevce s vlčí rodinou Loup (2009, Vlk – V), dobrodrodružný příběh přátelství chlapce a psa z francouzských Alp za 2. světové války podle knihy a TV seriálu Cécile Aubryové Bella a Sebastián (2013, Belle et Sébastien; + spol. sc.).  -fik-