Arcibiskup Bezák Zbohom…

barevný, dokumentární, životopisný, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 89 min.

Původní název: Arcibiskup Bezák Zbohom… Země původu: SR. Výrobce: Nunez NFE. Koprodukce: Filmpark production. S přispěním: Audiovizuálny fond SR. Rok výroby: 2014. Premiéra: 3.7.2014. Monopol: CinemArt. Mluveno: slovensky.

AUTOŘI: Námět: Oľga Záblacká. Scénář: Oľga Záblacká. Dramaturg: Martin Ciel. Režie: Oľga Záblacká. Kamera: Boris Lindtner; Luboš Fiala, Branislav Staš, Peter Krajmer, Peter Kubela, Roman Chán. Hudba: Peter Dobrík, Janka Kozáková (skupina Mukatado), Jozef Bezák. Střih: Andrej Račkovič, Radoslav Dúbravský. Zvuk: Miroslav Masica, Ján Demko, Lubomír Kopecký, Juraj Oravec. Ilustrace: Jozef Gertli Danglár. Výkonná producentka: Zuzana Galambošová. Producenti: Peter Núněz, Marianna Brenková, Peter Neveďal, Oľga Marošová, Marek Mackovič, Peter Maroš.

ÚČINKUJÍ: Mons. Róbert Bezák, Oľga Záblacká, Lukáš Latinák, Róbert Jakab, Otmar Oliva, Mons. Tomáš Halík, Zuzana Kronerová, Zita Furková, Vladimír Hajdu, Juraj Nvota, Gabriela Bezáková, Jozef Bezák, Jozef Bezák ml., Milina Bezáková, Gabriela Bezáková ml., Silvia Bezáková, Paula Bezáková, Lucia Bezáková, Olivia Bezáková, Ivana Zvolenská, Anna Zvolenská, Emma Zvolenská, Drahoslava Zvolenská, Jozef Zvolenský, JUDr. Katarína Macháčková, František Mikloško, Anton Srholec, Štefan Hríb, Ing. Tibor Mikuš, PhD., páter Patrik Kovaľ, páter Marcel Kovaľ, Marie Vrabcová, hudební skupina H projekt.

PÍSNĚ: Oľga Záblacká a Mukatado: (text Oľga Záblacká, zpěv Janka Kozáková) Stromy; (text a zpěv Gabriela Bezáková) Mladosť.

LOKACE: Slovensko: Trnava, Prievidza, Suchá nad Parnou, Bratislava, Detva; Česká republika: Praha, Brno, Velehrad na Moravě; Rakousko: Vídeň.

ARCHIVNÍ MATERIÁLY: TV Markíza, RTVS, TA3, Česká televize, soukromý archiv rodiny Róberta Bezáka.

Slovenský dokument Arcibiskup Bezák Zbohom… debutující režisérky Oľgy Záblacké, bývalé moderátorky bulvárního televizního pořadu Na streche, přibližuje emeritního arcibiskupa Trnavské římskokatolické arcidiecéze Mons. Róberta Bezáka (nar. 1960). Oblíbený kněz se na Slovensku stal mediálně známým kvůli aféře, která vypukla, když byl 2. července 2012 po apoštolské vizitaci odvolán z úřadu, v němž působil od roku 2009. Tento výjimečný akt se setkal s velkou nevůlí věřících, zvláště když katolická církev nesdělila důvody, proč Bezáka zbavila funkce. Podle některých měly být důvodem administrativní a finanční nesrovnalosti, zjištěné během vizitace. Média za tím viděla nesouhlas vysokých katolických představitelů s Bezákovými liberálními a „pokrokovými“ názory a s jeho snahou otevřít římskokatolickou církev modernímu světu. Přispět k tomu měla i arcibiskupova nechuť krýt špatné finanční hospodaření svého předchůdce. Bezprecedentní odvolání rozdělilo slovenskou společnost i klérus na dvě strany. Po ročním působení jako výpomocný duchovní v Banské Bystrici (Radvani) odmítl Bezák církevní penzi a ve věku třiapadesáti let se odebral v prosinci 2013 do italského kláštera v Bussolengu u Verony (kde bylo nejmladšímu řeholníkovi osmdesát let). Pod mediálním a společenským tlakem Vatikán uvažuje o Bezákově rehabilitaci. Díky svému působení a celé kauze získal bývalý arcibiskup čestná občanství měst Trnava, Prievidza a Trnavského kraje, vyšly o něm dvě knihy a nyní vznikl i filmový dokument. – Róbert Bezák se s režisérkou Záblackou vydává po místech, kde studoval a působil a která si oblíbil. Vzpomíná na svůj dosavadní život a vyjadřuje se ke kauze. Setkává se s rodiči, sourozenci, blízkými přáteli, podporovateli a příznivci, kteří také komentují situaci. Nakonec odjíždí do Itálie. – Snímek vyznívá jednostranně, neboť protistrana nedostala slovo (je ovšem otázkou, zda by představitelé církve byli vůbec ochotni se vyjádřit). Bezákovo putování a promluvy všech zúčastněných jsou prokládány televizními archivními záběry, fotografiemi, rozhovorem Bezáka s režisérkou ve studiu (s naklíčovaným pozadím oltáře a kostela) a vsuvkami, v nichž herci Lukáš Latinák a Róbert Jakab čtou Bezákův příběh jako alegorickou pohádku O arcíkovi Bezáčikovi. Bezpochyby zajímavá a nevšední církevní osobnost by si zasloužila propracovanější filmové zpracování. Režisérka nezapřela své původní povolání a celý dokument svou formou, provedením a nedostatkem skutečně podstatných informací vyznívá jako dlouhá a nudná reportáž z bulvárního TV magazínu. -jl-

OĽGA ZÁBLACKÁ (nar. 31.12.1963, Bratislava) studovala čtyři roky zpěv u hlasového pedagoga Františka Tugendlieba a prosadila se jako zpěvačka, nejdříve v pop jazzové skupině Faun, později ve formaci Kiwi. S Vašem Patejdlem mj. nazpívala píseň Mopedová, použitou ve snímku Fontána pro Zuzanu (1985; r. Dušan Rapoš). V roce 1995 spolupracovala s Davidem Kollerem jako hudební producentka. Osm let působila jako moderátorka ve Fun rádiu a jako ředitelka stála při vzniku rádia B1. Pak jako moderátorka televize Markíza, kde měla velmi populární pořad Na streche (2002-2011). Moderovala i další televizní pořady (Magazín M, Polarity, Správny kľuč, Rhytmick, Sexesso, Smotánka, Bonzáčik nebo Debakel). Věnuje se i společenským aktivitám (Hydepark-Fórum slobody na bratislavském Hlavním náměstí, koncerty pro utečence UNHCR, sdružení Lidé proti rasismu). V současné době pracuje jako textařka pro různé kapely a zpěváky (Mukatado, Rob Opatovský aj.). Jako dokumentaristka debutovala portrétem populárního odvolaného slovenského církevního hodnostáře Arcibiskup Bezák Zbohom… (2014). -tbk-