47 róninů

barevný, historický, dobrodružný, akční, fantastický, přístupný, 1:2,35, 2-D, 3-D, Dolby Digital/Datasat/SDDS, dlouhý – 119 min.

Původní název: 47 Ronin. Země původu: USA. Výrobce: Universal Pictures. Ve spolupráci s Relativity Media. Rok výroby: 2013. Premiéra: 2.1.2014. Monopol: CinemArt. Mluveno: anglicky (české titulky – 2-D), česky (dabováno – 2-D, 3-D).

AUTOŘI: Námět: Chris Morgan, Walter Hamada. Scénář: Chris Morgan, Hossein Amini. Režie: Carl Rinsch. II. režie: Phil Neilson. Kamera: John Mathieson. II. kamera: Fraser Taggart. Hudba: Ilan Eshkeri. Výprava: Jan Roelfs. Kostýmy: Penny Roseová. Střih: Stuart Baird. Zvuk: John Midgley. Masky: Amanda Knightová. Účesy: Lisa Tomblinová. Vizuální efekty: (supervize) Christian Manz; MPC, Digital Domain, Baseblack, Milk Visual Effects, Halon Entertainment. Zvláštní efekty: (supervize) Paul Corbould. Výkonní producenti: Scott Stuber, Chris Fenton, Walter Hamada. Producenti: Pamela Abdyová, Eric McLeod. České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital). České dialogy a režie české verze: Petr Sitár (LS Productions dabing).

HERCI: Keanu Reeves (Kai – Michal Dlouhý), Hiroyuki Sanada (Óiši – Jaromír Meduna), Tadanobu Asano (lord Kira – Bohdan Tůma), Rinko Kikuchiová (čarodějnice – Tereza Chudobová), Ko Shibasakiová (Mika – Anna Suchánková), Min Tanaka (lord Asano – Bohuslav Kalva), Cary-Hiroyuki Tagawa (šógun – Václav Knop), Natsuki Kunimotoová (Riku – Petra Tišnovská), Jin Akanishi (Čikara – Daniel Krejčík), Toto Igawa (lord Tengu).

 

Režijní debut Carla Rinsche 47 róninů vznikl podle japonské legendy z počátku osmnáctého století o róninech (samurajích bez pána), kteří obětovali život za čest svého knížete, donuceného spáchat seppuku. Hollywoodští filmaři do tradičního rámce dobrodružného filmu s mužným hrdinou, míšencem Kaiem, a s milostným motivem mezi protagonistou a knížecí dcerou Mikou, přimíchali fantastické prvky v podobě různých démonů a monster, s nimiž musejí bojovníci svést nerovné zápasy. Do popředí vystupují soubojové a bojové akce a spektakulární výprava a kostýmy. Příznačné je, že se snímek natáčel v Maďarsku a ve Skotsku. -tbk-

CARL RINSCH (vl. jm. Carl Erik Rinsch, nar. 1978, Los Angeles) studoval angličtinu a umění na Brownově univerzitě v Providence ve státě Rhode Island. Při studiu pracoval jako fotoreportér pro časopis Rolling Stone. Jeho první snímek The Quiz (1994, Kvíz), který natočil jako čtrnáctiletý s kamarádem Timem Cranem (pozdějším producentem), byl uveden na festivalech v New Yorku a v Telluride. V roce 1996 natočil kr. f. Lovely Weather for Rain (Prima počasí na to, že prší). Od roku 2006 pracuje ve společnosti Ridleyho Scotta (RSA), pro niž měl původně natočit prequel snímku Vetřelec (1979, Alien; r. Ridley Scott). Prosadil se jako úspěšný tvůrce oceňovaných reklamních spotů, v nichž uplatnil své futuristické vize (Kia, Audi, Mercedes, Heineken, Toyota, Lexus). Do této oblasti patří i jeho kr. sci-fi film The Gift (2010, Dar), natočený v rámci projektu firmy Philips. V oblasti celovečerní hrané tvorby debutoval zpracováním staré japonské legendy 47 róninů (2013, 47 Ronin).      -tbk-