300: Vzestup říše

barevný, akční, historický, komiksový, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, 3-D, Dolby 5.1 (Dolby Digital/Datasat), dlouhý – 103 min.

Původní název: 300: Rise of an Empire. Země původu: USA. Výrobce: Cruel and Unusual Films / Mark Canton/Gianni Nunnari. Pro Warner Bros. / Legendary Pictures. Rok výroby: 2013. Premiéra: 6.3.2014. Monopol: Warner Bros. ČR. Mluveno: anglicky. České titulky. – Od producenta Zacka Snydera, režiséra 300 a Muž z oceli.

AUTOŘI: Námět: Frank Miller – postavy. Scénář: Zack Snyder, Kurt Johnstad. Režie: Noam Murro. II. režie: Damon Caro. Kamera: Simon Duggan. II. kamera: Lorenzo Senatore. Hudba: Junkie XL. Různé skladby a písně. Výprava: Patrick Tatopoulos. Kostýmy: Alexandra Byrneová. Střih: Wyatt Smith, David Brenner. Zvuk: (design) Eric A. Norris, Tom Ozanich; Mark Holding. Vizuální efekty: (supervize) Richard Hollander, John DJ DesJardin; Scanline VFX, MPC, Cinesite VFX. Koordinátoři kaskadérů: Damon Caro, Jim Halty, Guillermo Grispo, Matthew Rugetti, Ryan Watson, Tim Rigby. Výkonní producenti: Thomas Tull, Frank Miller, Stephen Jones, Craig J. Flores, Jon Jashni. Producenti: Gianni Nunnari, Zack Snyder, Deborah Snyderová, Bernie Goldmann. Koproducenti: Wesley Coller, Alex Garcia, Rose Sharon Peledová. České titulky: Petr Štádler (SDI Media).

HERCI: Sullivan Stapleton (Themistoklés), Eva Greenová (Artemísie), Lena Headeyová (Gorgó), Hans Matheson (Aeskylós), Callan Mulvey (Scylliás), David Wenham (Dílios), Rodrigo Santoro (Xerxés), Jack O’Connell (Kalistó), Andrew Tiernan (Efialtés), Igal Naor (Dareios).

 

Snímek Zacka Snydera 300: Bitva u Thermopyl (2007, 300) o hrdinném boji spartského krále Leonida a jeho mužů s perskou armádou božského Xerxa měl takový úspěch, že pokračování bylo nabíledni. Téměř všechny hlavní postavy tohoto příběhu sice zemřely, ale řecko-perské boje se odehrávaly i na moři, jež se stalo jevištěm snímku Noama Murroa 300: Vzestup říše. Po prologu o porážce perského vojska u Marathonu v roce 490 př. n. l. se tvůrci vracejí do roku 480 př. n. l., ale s jinými hrdiny. Protagonistou je Athéňan Themistoklés, který jako vojevůdce pochopil, že převaha Řecka proti Peršanům je na moři a ve sjednocení městských států. Jeho protivnicí v čele perského loďstva je půvabná a nelítostná Artemísie; vypravěčkou příběhu je však spartská královna Gorgó, vdova po králi Leónidásovi. Velmi brutální snímek opět kombinuje hereckou akci s trikovou metodou modrého pozadí a výtvarné řešení vychází z komiksu Franka Millera. Hlavním motivem je obrana demokracie: Řekové raději volí smrt na nohou než život na kolenou. – Hlavní postavy mají předobraz v historii včetně Artemísie, která u Salamíny opravdu bojovala v čele svých pěti lodí.  -kat-

NOAM MURRO (nar. 16.8.1961, Jeruzalém, Izrael) původně studoval architekturu na Bezalelově umělecké škole v rodném městě. V roce 1987 přesídlil do New Yorku a později do Los Angeles, kde pracoval v reklamních agenturách. Po několika letech se osamostatnil a s Shawn Lacy Tessaroovou založil v roce 2000 vlastní společnost Biscuit Filmworks. Stal se oceňovaným reklamním režisérem (Lipton, Guinness, Audi, Land Rover, Direct TV, Comcast, Stella Artois, Olympus, Volkswagen, Nike aj.), až si ho všiml Hollywood. Jeho nejznámějším dílem je pokračování úspěšného akčního snímku 300: Vzestup říše. Jako režisér se také podílel na interaktivním projektu HBO, nazvaném Imagine (2009). – Filmografie (režie): příběh ovdovělého vysokoškolského profesora, jenž naváže vztah se svojí bývalou studentkou, Smart People (2007, Samotář – V) s Dennisem Quaidem a Sarah Jessicou Parkerovou, krvavý příběh z řecké historie podle komiksu Franka Millera 300: Vzestup říše (2014, 300: Rise of an Empire) s Evou Greenovou.     -mim-