Program

Dnes (Změnit)
 • Čt 29/09

  Silent Movie Day: Malý lord

  Režie → Alfred E. Green – Jack Pickford
  Původní název → Little Lord Fauntleroy
  USA 1920 / 93 min. / 35 mm / projekce s živým hudebním doprovodem
  Hrají → Mary Pickfordová, Claude Gillingwater, Joseph J. Dowling

  Silent Movie Day

  Mary Pickfordová jako matka malého lorda i jako… malý lord! Třetí zfilmování oblíbené dětské knížky (poprvé byla adaptována v roce 1914 v Británii, podruhé v roce 1918 v Maďarsku). V němé éře se k námětu vrátil ještě Ital Augusto Genina (1926), celá armáda dalších malých lordů pak vyrukovala po nástupu zvuku. V našem postpatriarchálním 21. století se nutně musela objevit i Malá lady (2012). Už před sto lety nicméně nebyl s překračováním genderových hranic žádný problém, jak nám ukazuje právě Mary Pickfordová.

  Film s živým hudebním doprovodem Vojtěcha Groota.

  Vojtěch Groot je současný student na ateliéru Time-based Media fakulty umění a designu (UJEP), který se věnuje audiovizuálnímu a zvukově performativnímu umění


  Silent Movie Day: Lumière!

  Režie → Thierry Frémaux
  Původní název → Lumière! L’aventure commence
  Francie / produkce: Bertrand Tavernier 2016 / 90 min. / DCP

  Známe filmy Louise Lumièra, bezpochyby prvního filmaře, který si zasluhuje být nazýván umělcem? V kolika sestřizích a antologiích jsme už viděli Příjezd vlaku (1895) nebo Odchod z továrny (1895)? Ne, dosud jsme neznali víc než chabé stíny těch filmů. Co nám nyní předkládá historik Thierry Frémaux (už několik let též hlavní umělecký ředitel festivalu v Cannes), je i pro znalce velké překvapení. Sto osm (!) čerstvě restaurovaných snímků v obvyklé lumièrovské délce padesáti sekund nám teprve teď dovolí opravdu naplno zažít všechny jejich fotogenické kvality a docenit neobyčejný talent muže, který je vytvořil. Frémauxovy analytické postřehy míří vždy k jádru věci a hudba Lumièrova současníka Saint-Saënse je vybrána s obdivuhodným citem. V samém závěru se pak ještě staneme svědky remaku Odchodu z továrny dne 17. října roku 2015. Natočil ho jistý Martin Scorsese.

 • Program na celý měsíc – Září 2022