Program

Dnes (Změnit)
 • Út 26/03

  Jaroslav Kučera zblízka

  Režie → Tomáš Michálek – Jakub Felcman
  ČR 2019 / English friendly / 62 min. / DCP
  Cyklus → Febiofest 2019

  Všichni známe tituly jako Démanty noci, Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Všichni dobří rodáci, ale málokdo ví, že na jejich úspěchu má klíčový podíl kameraman Jaroslav Kučera (1929–1991). Tvůrci filmu vyzvali jeho spolupracovníky, rodinné příslušníky a znalce jeho rozsáhlého díla, aby se pokusili vystihnout jedinečnost Kučerova přínosu. Zároveň nám umožní nahlédnout do jeho veřejnosti neznámé experimentální tvorby.

  Jaroslav Kučera – A Portrait is a 62-minute commented filmography of one of the most gifted filmmakers coming from Central Europe in 20th century. Cinematographer of The Cassandra Cat, Diamonds of the Night and Daisies among others, Kučera had a crucial impact on the creation and fame of the Czechoslovak New Wave, a movement that helped to revolutionise cinema in the 1960s.


  Sedmikrásky

  Režie → Věra Chytilová
  ČSR 1966 / English friendly / 73 min. / 35mm
  Hrají → Jitka Cerhová, Ivana Karbanová
  Cyklus → Febiofest 2019

  Sedmikrásky – jeden ze dvou nebo tří českých filmů, které se nejsilněji a nejtrvaleji zapsaly do dějin filmu světového – jak znovu potvrdila poslední velká mezinárodní anketa kritiků (Sight and Sound, září 2012). Věra Chytilová označila Sedmikrásky za filosofickou grotesku, ale jde vlastně o moderní variantu středověkých moralit, v nichž proti sobě vystupovaly personifikované dobré a špatné vlastnosti člověka. Tato moralita je však namířena i proti pokrytectví, které se pohoršuje nad drobnými přestupky jedinců, a přitom velkomyslně toleruje hry celé společnosti.

  Marie and Marie – two women whoʼve had enough and answer the wickedness of the contemporary world with their own. A bitingly provocative anarchistic ride by director Věra Chytilová and screenwriter and artist Ester Krumbachová. The filmʼs visual side was highly influenced by the experimental work of cinematographer Jaroslav Kučera, Chytilováʼs husband and closest collaborator. Still an original gem of the Czech cinema of the 1960s that made the Communist Party rather cross.

 • Program na celý měsíc – Březen 2019