Světový den audiovizuálního dědictví na videu:
Termín | 27. 10. 2024 |
Kategorie | Akce |
Místo | Jinde |
Světový den audiovizuálního dědictví 27. října je klíčovou iniciativou UNESCO a CCAAA (Koordinační rada asociací audiovizuálních archivů), jejímž cílem je ocenit odborníky a instituce, které se zabývají uchováváním audiovizuálního dědictví pro budoucí generace. Filmové archivy na celém světě se každoročně v tento den spojují, aby oslavily svou práci akcemi upozorňujícími na zranitelnost cenných audiovizuálních materiálů. Co při této příležitosti připravil Národní filmový archiv?
Audiovizuální materiály mohou vyprávět váš příběh, vaši pravdu a vaši přítomnost. Poskytují okno do světa, umožňují nám sledovat události, kterých se nemůžeme zúčastnit, slyšet hlasy z minulosti, které již nemohou mluvit, a vytvářet příběhy, které informují a baví. Poslechem zaznamenaných zvuků a pohledem na obrazy zachycené na filmu a videu můžeme nejen ocenit bohatství této kultury, ale také se z ní poučit.
Národní filmový archiv v Praze letos oslaví Světový den audiovizuálního dědictví 27. října v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava
Oslava Světového dne audiovizuálního dědictví na MFDF Ji.hlava
Ivan Passer: kazety, pásky a disky
U příležitosti UNESCO Světového dne audiovizuálního dědictví prezentuje Národní filmový archiv osobní audiovizuální archiv z pozůstalosti Ivana Passera, kterou převzal roce 2021. Tato unikátní kolekce obsahuje více než 300 položek – od kazet VHS, Betacam a U-Matic až po audio CD a diktafonové pásky – a nabízí vzácný pohled na tvůrčí a osobní život českého režiséra ve Spojených státech.
Přednáška se zaměří na odborné postupy třídění a digitalizace Passerovy pozůstalosti a poskytne ukázky z osobních i pracovních materiálů. Kromě nich nabídne i unikátní obsah, jako je například pocta legendárnímu kurátorovi Huberu Balsovi, kterou Passer pojal jako příležitost zamyslet se nad svým viděním kinematografie.
Prezentace tak umožní diváctvu, aby se ponořilo nejen do Passerova uměleckého odkazu, ale také do výzev spojených se zpracováním osobních pozůstalostí a archivní prací vůbec. Uvádí: Valentina Carnali a Matěj Strnad.
Více se o akci dozvíte zde.
Další akce