Lásky mezi kapkami deště

Karel Kachyňa, 1979

Promítáme v Ponrepu

Neděle 13. 10. 2024 18:00 35 mm Více o projekci

Lásky mezi kapkami deště je film o šesti větách, šesti dějových celcích, který je volně vázán příběhem rodiny ševce Vincence Buršíka, který se přistěhoval koncem 20. let do Prahy, aby založil obuvnickou firmu a porazil firmu Baťa. Příběh končí roku 1939 příchodem nacistických armád, který je vlastně završením katastrofálního konce Buršíkovy živnosti. Hlavní postavou příběhu je však Kajda, Buršíkův syn. Vyrůstá na Žižkově, kde prožívá své první životní zkušenosti, první lásku i první zklamání. Příběh tak končí jeho rozhodným krokem do života. Na toto všechno je navěšeno, co tenkrát obsahoval pojem Žižkov. Zvláštní urbanistické ustrojení, figury a figurky, hospody, šantány, sociální kontrasty atd. Ve filmu je mnoho lásky, ale i mnoho krutosti, humoru, ale i smutku. Tak, jak to tenkrát život poskytoval. Film to bude velice dlouhý. Dvoudílný. Proto pro režiséra velice náročný v tom, aby po dvě hodiny promítání dokázal udržet zájem diváků. To asi bylo tím hlavním, na co jsem neustále myslel v každém okamžiku práce na filmu.“

(Karel Kachyňa, Film a doba 1979)

Zkopírovat odkaz

Zařazeno ve filmovém cyklu

Film na Filmovém přehledu

Anotace

Spisovatel Jan Otčenášek se jako scenárista podílel také na romantickém příběhu s autobiografickými prvky, který v roce 1979 natočil renomovaný režisér Karel Kachyňa. Protagonistou vyprávění odehrávajícího se ve třicátých letech je Karel „Kajda“ Bursík, který prožívá dětství a dospívání na pražském Žižkově. Jeho rodina je vystavena nejrůznějším tlakům: matka zemře a otec-obuvník se furiantsky, leč marně pokouší konkurovat továrně Baťa. Talentovaný Kajda se pokouší překonat sociální předurčenost a zatímco jeho starší bratr Pepan pracuje jako dělník, studuje na gymnáziu. Doba však spěje k válce – a první hrdinovo milostné okouzlení ke křehké dívce Páje provází deziluze… Karel Kachyňa ve svém filmu zdařile střídá komické a tragické prvky, přičemž hrdinovo první, romantické vzplanutí se dostává do konfliktu s přízemním přístupem Kajdova bratra. Příběh rozdělený do šesti „vět“ líčí nelehké dospívání za nelehké doby v lehce poetickém oparu. Formální členění (jednotlivá kabaretní čísla vystihují měnící se náladu společnosti) si autoři zřejmě vypůjčili z muzikálu Boba Fosse Kabaret (1972). O atraktivní obrazovou stránku díla se postaral Kachyňův oblíbený kameraman Jan Čuřík, díky kterému třpytivá retro atmosféra vyvažuje drsné sociální kontexty. K evokaci zaniklého světa staré dělnické čtvrti slouží i řada bizarních vedlejších postav, k jejichž zajímavosti přispívá špičkové herecké obsazení (mj. Rudolf Hrušínský jako voyeurský lékárník, Miroslav Macháček jako jeho přítel Ráb). V roli citlivého Kajdy debutuje tehdy sedmnáctiletý Lukáš Vaculík. Zkušený Vladimír Menšík se ujal partu hrdinova otce – nešťastného ševce Bursíka. Roli Páji ztvárnila tehdy začínající Tereza Pokorná. Kajdu v dětském věku si zahrál Michal Dlouhý a hlas dospělého hrdiny vzpomínajícího na své dětství patří Eduardu Cupákovi.
Číst dále

Filmografické údaje

O filmu

Rok výroby 1979
Země Československo
Kategorie film
Žánr příběh
Typologie hraný
Minutáž 126 min
Režie Karel Kachyňa
Hrají Vladimír Menšík, Lukáš Vaculík, Jan Hrušínský, Zlata Adamovská, Tereza Pokorná, Rudolf Hrušínský
Kamera Jan Čuřík
Scénář Jan Otčenášek, Vladimír Kalina, Karel Kachyňa
Střih Jiří Brožek
Architekt Zbyněk Hloch
Hudba Luboš Fišer
Zvuk Pavel Jelínek

Materiály k filmu

K nahlédnutí

Tyto materiály jsou chráněny autorským právem a není možné je využívat. Pro účely propagace projekcí rádi zašleme snímky z filmů k tomu určené.