Jiná místa

Promítáme v Ponrepu

Úterý 25. 6. 2024 19:30 DCP Více o projekci Koupit lístek

Trojice filmů charakterizuje princip heterotropie, tedy míst, prostorů, které jsou jaksi jiné: znepokojivé, intenzivní, protichůdné nebo transformující. Jsou uvnitř světů, a přesto narušují, co je venku.

 

Al Almari, přechodný pobyt

režie: Kristýna Kopřivová

ČR 2021 / 42 min. / DCP

Problematika hledání vlastní identity a odpovědnosti prizmatem palestinského uprchlického tábora Al Amari, Ramalláh. Al Amari vzniklo poté, co byli jejich obyvatelé vyhnáni ze svých původních domovů s příslibem vlastní strany, že situace trvá jen týden. Toto „provizorium“ se stalo trvalým a trvá již 70 let. Minulost se proměnila v každodenní realitu a objevuje se v jakýchkoliv aspektech táborového prostředí. Protagonisté Hannan, Jaafar a Shams mají své vlastní rituály: jak se na chvíli dostat z tábora a jak se vypořádat se svou „uprchlickou“ identitou, zapsanou také v jejich průkazech totožnosti. Lidská solidarita v tomto ghettu postaveném z betonových kostek se téměř proměňuje ve věčný dozor a neústupná pravidla. Film si klade otázku, proč tam lidé jsou a proč se svou životní situací na osobní i širší úrovni příliš nedělají.


 

Prázdná místa / A co ty, Mirečku?

režie: Jan Rousek

ČR 2022 / 11 min. / DCP

Jak dnes vypadají místa, v nichž se odehrály ikonické scény z československých filmových klasik? Snímek pomocí audiostopy přenáší publikum do kinematografických skvostů minulého milénia, zatímco pomocí kontrastních záběrů z dnešní doby vytváří provokativní most mezi předchozími dekádami a současností.

 
 

Jednodušší, než si myslíte 

režie: Anna Kryvenko

ČR 2022 / 11 min. / DCP

Pomocí jednoduchého, působivého juxtapozičního principu film vedle sebe klade mediální obrazy války, násilí a katastrof. Pomocí meditačního hlasu nás tak dovádí k myšlenkovému experimentu – Máte pocit, že v tomto konkrétním případě se vás to netýká?


Po projekci následuje diskuse s autory.

Zkopírovat odkaz