Dny zrady

Otakar Vávra, 1972

Promítáme v Ponrepu

Pondělí 22. 5. 2023 19:00 16 mm Více o projekci Koupit lístek
Délka 107 min
Podtitulky anglické
English Friendly Yes!

Can a forgotten propaganda epic from the later days of communism be Camp—to borrow Susan Sontag’s concept referring to an earnest yet highly stylized and extravagant opus? Discover this series of tableaux depicting the events leading to the Munich Agreement at the screening of a 16 mm copy of the film, with an introduction and commentary provided during the reel changeovers by film scholar Anastasia Mamaeva (Sorbonne University). With the participation of Lucie Česálková (Charles University, National Film Archive).


The film will be screened in Czech with English subtitles and the commentary will be in English only.

Zkopírovat odkaz

Film na Filmovém přehledu

Anotace

V rozsáhlé filmografii režiséra Otakara Vávry hrají důležitou roli výpravné historické snímky. Ve dvoudílné rekonstrukci událostí roku 1938 se nestor české režie vypravil do moderní československé historie. Společně s ostatními tvůrci filmu se sice Vávra zaštiťoval žánrem historické rekonstrukce a péčí o autenticitu, Dny zrady ovšem nabízejí výběr z faktů poplatný ideové koncepci zadané socialistickým státem. Ve filmu je tak zvýrazněna coby kladná postava Klementa Gottwalda i pozitivní role KSČ v tragických historických událostech, vedoucích ve svých důsledcích k obsazení Československa hitlerovským Německem. Protagonisty příběhu nejsou jen velikáni dobové politické scény, ale i členové fiktivní pražské dělnické rodiny, jejíž osudy pokračovaly i v následujících Vávrových filmech Sokolovo (1974) a Osvobození Prahy (1975).
Číst dále

Filmografické údaje

O filmu

Rok výroby 1972
Země Československo
Kategorie film
Žánr historický
Typologie hraný
Minutáž 227 min
Režie Otakar Vávra
Hrají Jiří Pleskot, Bohuš Pastorek, Gunnar Möller, Jaroslav Radimecký, Martin Gregor
Kamera Jaromír Šofr
Scénář Miloslav Fábera, Otakar Vávra
Střih Antonín Zelenka
Architekt Karel Lier
Výtvarník Ester Krumbachová
Hudba Zdeněk Liška
Zvuk Adolf Böhm

materiály k filmu

K nahlédnutí

Tyto materiály jsou chráněny autorským právem a není možné je využívat. Pro účely propagace projekcí rádi zašleme snímky z filmů k tomu určené.