Filmový přehled

Portál FILMOVÝ PŘEHLED najdete od 29. 2. 2016 na www.filmovyprehled.cz

Filmový přehled po mnoho let vycházel jako tištěný měsíčník, který prapůvodně sloužil kinařům jako přehled distribuce. Postupně se však stal vyhledávaným časopisem přinášejícím nejúplnější informace o filmech v české kinodistribuci, seznamoval s obsahy filmů a přinášel profily režisérů, herců i dalších tvůrců. Tento nejstarší český filmový časopis byl v tištěné podobě vydáván do roku 2013, ale ani potom redakce nezanikla – naopak stále intenzivně pracuje a tvoří další texty pro právě vznikající portál s komplexními informacemi o české kinematografii.

Dlouhodobě jsme vydávali také Filmovou ročenku, nejprve v tištěné formě a později na CD-ROMu. Tu využívali filmoví profesionálové, badatelé i orgány státní správy.

Nově vznikající portál pod tradičním jménem Filmový přehled tyto obsahy sjednotí a nabídne i další rozšíření, bude tedy sloužit jak filmovým odborníkům a industry uživatelům, tak filmovým fanouškům a široké veřejnosti.

Obsah

Projekt přinese vytvoření webového portálu pro komplexní informace o české kinematografii. Jeho odlišností od již existujících podobně zaměřených webových portálů bude úplnost a spolehlivost dat, což může v ČR garantovat výhradně NFA z logiky své působnosti. Potvrzuje to mnohaletá činnost Filmového přehledu a Filmové ročenky, vydávaných NFA, které jsou odborníky pokládány za nejspolehlivější zdroje dat v oboru.

Webový portál NFA bude určen jak široké veřejnosti, tak i veřejnosti odborné, filmovým vědcům, ale i filmovým profesionálům.

Široké veřejnosti bude portál přinášet kompletní data o připravovaných, premiérovaných, starších i nejstarších českých filmech. Texty o konkrétním titulu budou doplněny technickými a distribučními údaji, údaji o tvůrčím štábu, hereckém obsazení, o získaných festivalových cenách, s výstižným obsahem filmu a filmografií tvůrců. Budou tu také texty o historii české kinematografie, aktuality, rozhovory s tvůrci i unikátní nekrology českých filmařských osobností. Přineseme výhled plánovaných premiér v českých kinech a informace o filmových přehlídkách a akcích.

Chystáme kontextuální materiály, kdy vybrané filmové téma či výročí ukotvíme ve vývoji české kinematografie a doplníme ho materiály ze sbírek NFA, jako jsou plakáty, fotografie, dochované scénáře či režisérské poznámky.

Pro filmové profesionály bude portál přinášet servis ve formě přehledu o aktuálních uzávěrkách grantů, výzev ke spolupráci či vydaných odborných publikacích. Portál nabídne i uzávěrky akreditací, přihlášek na festivaly a trhy, adresář firemních kontaktů, profesní biografie apod. Dále tu budou fakta a čísla o českém filmovém průmyslu, kinodistribuci, produkci, přehled financování atd.

Prozatimní data ze zdrojů NFA

Projekt podpořený Ministerstvem kultury ČR.