Smrt krásných srnců

Karel Kachyňa, 1986

Promítáme v Ponrepu

Sobota 26. 10. 2024 18:00 35 mm Více o projekci Koupit lístek

„Říkali mi: ty se máš, že můžeš točit tak krásnou látku! A druzí zase: Smrt krásných srnců? Copak to jde natočit? Já jsem si říkal: ano, je to knížka mého srdce a ta ústřední povídka, podle níž je nazvaný celý soubor, je jedna z nejhezčích, nejlaskavějších, ale také nejkrutějších, které znám. Pustil jsem se do toho, ačkoliv jsem zprvu vůbec nevěděl jak. Menší rozcvičku jsem už absolvoval před lety ve filmu Zlatí úhoři a to mi dodalo odvahu k tomuto projektu, i když jsem si uvědomoval slova těch druhých, že se ta knížka nedá nafilmovat. Jistě měli hodně pravdy a hotový film potvrzuje částečně jejich obavy z toho, jak je možné převést tak zvláštní, literárně osobité předivo do jiné kategorie ztvárnění, například do filmu. Já jsem se rozhodl pro natočení jen části, úseku, jen některých povídek této knihy. A snažil jsem se jim dodat časovou, dějovou, estetickou kontinuitu. Někdo by mohl namítnout, že je nepřípustná taková deformace uceleného literárního díla. Nechci tady psát obranu této úpravy pro film, ale mně nezbývalo nic jiného. Je to možná paradoxní, ale mně se zdálo, že zde mohu být věren Otovi Pavlovi a jeho literárnímu dílu jen tehdy, když Smrt krásných srnců přizpůsobím nekompromisně filmovému vyjadřování, specifice filmové řeči v tom nejširším slova smyslu. A také, a hlavně, svým pocitům, svým možnostem, svému vidění. Neboť i zde, ve filmovém řemesle platí, že se člověk nemůže schovávat za cizí svědomí. A tak si troufám myslet, že kdyby Ota Pavel byl ještě mezi námi, že by mi porozuměl a souhlasil s tím, že jsem natočil možná trochu něco jiného, ale právě jen proto, abych se co nejvíc přiblížil jeho Smrti krásných srnců.“

(Karel Kachyňa, Film a doba 1987)

Zkopírovat odkaz

Zařazeno ve filmovém cyklu

Film na Filmovém přehledu

Anotace

Autobiografická kniha Oty Pavla Smrt krásných srnců (1971) nabízí v sedmi povídkách vzpomínky na šťastné dětství před druhou světovou válkou i na okupaci, která dramaticky zasáhla do osudů spisovatelovy smíšené, židovské rodiny. Povídku Králíci s moudrýma očima adaptoval do podoby televizního filmu režisér Miroslav Balajka v roce 1982. Kapry pro wehrmacht v roce 1975 jako svůj studentský film na FAMU realizoval Karel Smyczek. Ve stejném roce zfilmoval jeho kolega z FAMU – Vladimír Merta – povídku Smrt krásných srnců. Příběh o odvážném židovském otci, který poruší všechny nacistické zákazy a sežene srnce, aby nakrmil dva své syny odcházející do koncentráku, inspiroval i celovečerní film Karla Kachyni z roku 1986. Zkušený režisér a scenárista ovšem do vyprávění zapojil i motivy z ostatních Pavlových povídek. Protagonistou je tak tatínek Leo Popper, ve volných chvílích vášnivý rybář a milovník přírody, profesí úspěšný obchodní cestující firmy Elektrolux. Nacisté ovšem osudy židovské rodiny Popperových nasměrují k tragédii: Leo je vyhozen z práce a musí se s manželkou a třemi syny přestěhovat z Prahy na venkov. Když mají dva starší synové nastoupit do transportu, rozhodne se Leo pro podvyživené potomky riskovat život: v lesích kolem milované Berounky uloví srnce s pomocí divokého vlčáka svého přítele – převozníka Proška. Přes německé hlídky ho pak doveze domů… Hranici mezi symbolickým gestem vzdoru a reálným „vykrmením“ synů zesláblých válečným strádáním smývá v Kachyňově snímku poetická nadsázka. Té napomáhá i krásná kamera Vladimíra Smutného a herecké výkony hlavních představitelů – Karla Heřmánka (Leo), Marty Vančurové (maminka) a Rudolfa Hrušínského (Prošek). Popperovy starší syny si zahráli Jiří Strach a Jan Jirásek, nejmladšího potomka, přezdívaného Prdelka, ztvárnil Marek Valter.
Číst dále

Filmografické údaje

O filmu

Rok výroby 1986
Země Československo
Kategorie film
Žánr komedie, smutná komedie
Typologie hraný
Minutáž 91 min
Režie Karel Kachyňa
Hrají Karel Heřmánek, Marta Vančurová, Rudolf Hrušínský, Jiří Krampol, Lubor Tokoš, Dana Vlková
Kamera Vladimír Smutný
Scénář Karel Kachyňa, Dušan Hamšík
Střih Jiří Brožek
Architekt Karel Lier, Oldřich Okáč
Hudba Luboš Fišer
Zvuk Pavel Jelínek

Materiály k filmu

K nahlédnutí

Tyto materiály jsou chráněny autorským právem a není možné je využívat. Pro účely propagace projekcí rádi zašleme snímky z filmů k tomu určené.