Země zapomnění

barevný, psychologický, 12 dopor. příst. 2-D, DVD-K, dlouhý – 113 min.

Původní názvy: La terre outragée. Land of Oblivion. Země původu: Francie, SRN, Polsko, Ukrajina. Výrobce: Les Films du Poisson. Koprodukce: Vanderstatic, Apple Film Production, Arte France Cinéma. S přispěním CNC, PFI, Eurimages. Rok výroby: 2011. Premiéra: 13.12.2012. Monopol: Film Europe. Mluveno: rusky, ukrajinsky, francouzsky. České titulky. – Před 25 lety byl život v Černobylu nádherný.

AUTOŘI: Scénář: Michale Boganimová, Anne Weilová, Antoine Lacomblez. Režie: Michale Boganimová. Kamera: Jorgos Arvanitis, Antoine Heberle. Hudba: Leszek Mozdzer. Hudební supervize: Elise Luguernová. Různé skladby a písně. Výprava: Bruno Margery. Kostýmy: Svetlana Poberežná. Střih: Anne Weilová, Thierry Derocles. Zvuk (Dolby Digital): Frédéric de Ravignan, François Waledisch. Vizuální efekty: Duran Duboi. Koordinátor kaskadérů: Anatolij Groševoj. Výkonní producenti: Igor Lopatonok, Sasha Shapiro, Olga Kurylenková. Producenti: Laetitia Gonzalezová, Yael Fogiel. Koproducenti: Hanneke van der Tasová, Dariusz Jabloński, Violetta Kamińská, Izabela Wójciková, Michel Reilhac, Remi Burah. České titulky: Petra Mertinová (Linguafilm).

HERCI: Olga Kurylenková (Aňa), Ilja Josifov (Valer), Andrzej Chyra (Alexej), Vjačeslav Slanko (Nikolaj), Nicolas Wanczycki (Patrick), Sergej Strelnikov (Dimitrij), Nikita Jemšanov (Pjotr), Taťjana Rasskazovová (Anina matka), Julia Artamonová (Karine), Natalija Bartěvová (Lena), Vladislav Akuljonok (šestiletý Valer).

Je 25. duben 1986. V ukrajinské Pripjati se Aňa a Pjotr těší na svou zítřejší svatbu. Jenže druhý den je vše jinak: novomanžele Pjotra odvolají z hostiny kvůli „lesnímu“ požáru. Inženýr Alexej o havárii reaktoru v nedalekém Černobylu nesmí nic říct, a tak jen nenápadně varuje místní. Nikdo neví, že se něco přihodilo, jen zvířata se chovají divně. A když je nařízena evakuace, domnívají se lidé, že budou pryč jen pár dní… – Země zapomnění, první hraný film ve Francii žijící izraelské dokumentaristky Michale Boganimové, přibližuje na několika osudech, jak jaderná havárie poznamenala životy lidí v blízkém okolí i jak se dřív v SSSR žilo. Příběh, rozdělený na dvě části, se odehrává během několika osudných dnů a pak po deseti letech: Aňa, poznamenaná následky ozáření, neviděla manžela od svatebního dne a teď provází turisty do postižené oblasti v zakázané zóně. Divák tak absolvuje prohlídku opuštěného města, doplněnou o osobní příběhy, ukazující tragédii jako memento o to působivější, že se natáčelo na autentických místech. -kat-

OBSAH: 25. duben 1986, Pripjať. Šestiletý Valer s tatínkem Alexejem zasadí u řeky jablůňku. – Aňa a Pjotr mají zítra svatbu a plánují líbánky v Oděse. – U silnice je billboard Leninova elektrárna – jsme strůjci svého štěstí. – Snoubenci se baví s kamarádem Dimem (Dimitrijem) o prvomájové oslavě a o brzkém otevření lunaparku. – 26. duben 1986. Prší. Lesníka Nikolaje cestou do práce ráno zastaví vojenská hlídka: dál nesmí. – Svatebčané se fotí u Leninovy sochy. Začne pršet. – Svatba pokračuje u řeky. Ve vodě plují uhynulé ryby. – Valer tvrdí otci, že jablůňka stůně. – Hasiče Pjotra odvolají z hostiny k lesnímu požáru. – Padá černý déšť. – Alexeji, který je inženýrem v černobylské elektrárně, ráno zavolají, ale je to tajné. Muž pošle ženu se synem autem pryč a čeká na další pokyny. Jejich kočka uhynula. – Svatebčané vidí kouř, ale neznepokojuje je to. Pjotr se už nevrátí. – Včelař v blízké vsi najde mrtvý roj. Na louce z vrtulníku vystoupí muži v ochranných oblecích. – Alexej chodí po městě s dozimetrem. Když se rozprší, koupí v tržnici u stánku deštníky a rozdává je. Z amplionů zní pozvání na 1. máj. – Aňa se v nemocnici dozví, že manžel dostal velkou dávku záření. Nesmí k němu. – Žena sedí v dešti na zastávce. Kolemjdoucí Alexej jí dá deštník. – Armáda začíná s evakuací. Lidé si s sebou nesmí nic vzít. Domácí zvířata jsou zastřelena. – Nikolaj se schová. – Po deseti letech. Sedmatřicetiletá Aňa, průvodkyně kanceláře Černobyl Tours, vypráví turistům o katastrofě. Okolo elektrárny je stále uzavřená třicetikilometrová zóna. V Pripjati dostanou návštěvníci ochranné obleky a masky. – K památníku obětí dorazí s pozůstalými i Valer s matkou. Alexej tady má fotku, ale jeho tělo se nikdy nenašlo. – Ženy zde podávají jídlo a vodku. – Valer uteče do zakázané oblasti. – V místní jídelně turisté poobědvají. Pracuje tu Dimo, který Aňu miluje. Ona ale má snoubence Patricka z Francie. – Valera vyvolávají rozhlasem, ten zatím dojde do své zchátralé školy. – Průvodkyně upozorní na ruské kolo, na němž se nikdy nikdo nesvezl. – Aňa se s Dimem pomiluje u něj doma ve Slavutyči. – Zestárlý Alexej ve vlaku zjistí, že v Pripjati se nestaví. – Valer nechá otci na zdi starého bytu vzkaz, že bydlí ve Slavutyči. – Dimo ukáže Aně domek, který koupil. Vedle bydlí Nikolaj. – Žena vykládá turistům, že bylo evakuováno na padesát tisíc lidí. – Aňa žije ve Slavutyči s matkou. Padají jí vlasy. Ví, že nemůže mít děti. – Dimův domek obsadí uprchlíci z Tádžikistánu. Na protestující Aňu vytáhnou zbraň. – Aňa ukáže turistům pomník čtyř tisíc lidí, kteří hasili požár a stavěli ochranný sarkofág. – Patrick s Aňou si užívají v Oděse. Žena pak nechá milenci dopis; miluje ho, ale neodejde s ním: kdo by vyprávěl její příběh? – Valer ve třídě čte sloh; jeho rodné město neexistuje, on absolvoval operaci a jeho kamarádi žijí většinou jinde. -kat-